REKLAMA

Stolica szykuje się na piątkowy "Marsz na Warszawę" Strajku Kobiet

2020-10-30 14:23
publikacja
2020-10-30 14:23
fot. Andrzej Hulimka / FORUM

W piątek po południu w stolicy trwają przygotowania do organizowanej przez Ogólnopolski Strajk Kobiet demonstracji pod hasłem "Marsz na Warszawę", zapowiadanej jako kulminacja protestów w tym tygodniu. Demonstranci mają wyruszyć o godz. 17 z trzech centralnych punktów stolicy.

Na stołecznych ulicach widać zwiększoną obecność policji oraz żołnierzy Żandarmerii Wojskowej. Kilkudziesięciu funkcjonariuszy obu służb jest obecnych m.in. pod Kościołem pw. św. Aleksandra na placu Trzech Krzyży oraz Bazyliką Św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu, przed którą w ubiegłą niedzielę doszło do przepychanek między demonstrującymi a kontrmanifestującymi ze środowisk narodowych. Funkcjonariusze policji i Żandarmerii Wojskowej gromadzą się również pod Sejmem, który odgrodzony jest barierkami.

"Monitorujemy sytuację na mieście, będziemy pilnować tych miejsc, w których do tej pory dochodziło do łamania prawa, niszczenia mienia, malowania napisów na fasadach kościołów. Spodziewamy się największego protestu od momentu ogłoszenia wyroku Trybunału Konstytucyjnego i na to się przygotowujemy" - powiedział PAP rzecznik Komendy Stołecznej Policji nadkom. Sylwester Marczak.

Jak wskazywał, w piątek stołeczna policja otrzymała wsparcie z innych garnizonów w kraju, co jest "częstą praktyką w przypadku innych tak wielkich protestów". "Manifestacje będą zabezpieczać także policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego, szczególnie pod kątem zabezpieczenia ruchu pojazdów i ludzi. Policjanci będą także kontrolować drogi dojazdowe do Warszawy. Mogą być kontrolowane zarówno osoby, jak i przewożone ładunki" - dodał.

"Musimy mieć świadomość, że dzisiejsza doba jest największa, jeśli chodzi o liczbę zakażeń. Z jednej strony rozumiemy emocje, które towarzyszą protestom, jednak z drugiej nie możemy zapominać o ograniczeniach dotyczących organizacji zgromadzeń. Ich organizatorzy muszą liczyć się z konsekwencjami" - podkreślił rzecznik KSP.

Inicjatorzy akcji "Marsz na Warszawę" zapraszali do protestu osoby z całej Polski. Na warszawskich dworcach i w ich okolicach pojawiło się w związku z tym więcej niż zwykle patroli SOK. "Są to zarówno patrole piesze, jak i zmotoryzowane" - powiedział w rozmowie z PAP zastępca komendanta Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Warszawie Witold Kryśkiewicz.

Formalnie protest ma rozpocząć się o godz. 17. Demonstranci mają ruszyć jednocześnie z placu Zawiszy, spod Kancelarii Premiera w Al. Ujazdowskich oraz z Placu Zamkowego. Dalsze informacje dotyczące przebiegu piątkowego protestu mają być udzielane na bieżąco w mediach społecznościowych.

Premier podpisał decyzję administracyjną zobowiązującą sześć spółek skarbu państwa do budowy szpitali tymczasowych na 3 tys. miejsc - poinformował szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Chodzi m.in. o PKN Orlen, Lotos, KGHM, PKO BP i Tauron. Finansowanie inwestycji będzie pochodzić ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

"Dzisiaj jest piątek. Dzisiaj jest dzień mobilizacji. Jedziemy na Warszawę" - mówiła w piątek podczas konferencji prasowej liderka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet Marta Lempart. "Zobaczymy, czy będzie nas więcej niż policji, służb i tych wszystkich innych osób ściągniętych w panice przez władze do Warszawy, bo nasza teoria i nasza praktyka też jest taka, że władzy i jej funkcjonariuszy jest zawsze mniej niż ludzi protestujących i walczących o wolność" - dodała.

Solidarność z protestem wyrażana jest m.in. poprzez widoczne w oknach niektórych budynków plakaty z charakterystyczną błyskawicą - symbolem Strajku Kobiet - oraz sprzeciwu wobec zaostrzeniu prawa aborcyjnego. Na ulicach widać jednak na razie głównie służby mające zabezpieczać protest, a nie samych protestujących.

Demonstracje w całej Polsce odbywają się od ubiegłego czwartku, kiedy Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. Ich głównym organizatorem jest Ogólnopolski Strajk Kobiet.

W poniedziałek zorganizowano akcję polegającą na blokowaniu kluczowych punktów komunikacyjnych w miastach. W środę organizatorzy strajku namawiali do tego, by w ramach protestu nie pójść do pracy. Oprócz zaplanowanych akcji w całym kraju odbywały się również dziesiątki protestów, w ramach których manifestujący spontanicznie gromadzili się w kluczowych punktach swoich miast i miasteczek. (PAP)

Autorzy: Sonia Otfinowska, Robert Szulc, Marcin Kucharzewski

sno/ robs/ mark/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (11)

dodaj komentarz
marxs
"W związku z postępującą epidemią koronawirusa trwa mobilizacja Wojsk Obrony Terytorialnej. W najbliższym czasie zaangażowanie wojska ma zostać zwiększone do ponad 20 tys. żołnierzy." z Interii
hehe "w związku z postępującą epidemią" komu ta ściema PISty wyprowadzacie na ulicę polskojęzyczne
"W związku z postępującą epidemią koronawirusa trwa mobilizacja Wojsk Obrony Terytorialnej. W najbliższym czasie zaangażowanie wojska ma zostać zwiększone do ponad 20 tys. żołnierzy." z Interii
hehe "w związku z postępującą epidemią" komu ta ściema PISty wyprowadzacie na ulicę polskojęzyczne jednostki SA z Podkarpacia do ewentualnej pacyfikacji protestów i taka jest prawda

open_mind
Tego w Polsce chcecie ! Właśnie w USA wróciłem z zakupów i nie było chleba, zapytałem kiedy będzie a oni mi na to ze muszę wpierw przed-płacić w kasie to upieką.
marxs
a czy tzw."żandarmeria" będzie mieć na sobie brunatne koszule i drewniane pałki?
open_mind
Świat zwariował doszczętnie. Wydaje się że Covid19 największe spustoszenie w dziejach ludzkości sieje w ich mózgach. Gdzie np. w USA socjalizm rośnie w siłę wspomagając grupy o zacięciu Marksistowskim i zupełnie ignorując doświadczenia i horror powszechnego socjalizmu. Natomiast w Polsce pod parasolem wolności chcą Świat zwariował doszczętnie. Wydaje się że Covid19 największe spustoszenie w dziejach ludzkości sieje w ich mózgach. Gdzie np. w USA socjalizm rośnie w siłę wspomagając grupy o zacięciu Marksistowskim i zupełnie ignorując doświadczenia i horror powszechnego socjalizmu. Natomiast w Polsce pod parasolem wolności chcą jak na razie zgody na oficjalne wydrap-ki embrionów siły te używają wściekłych bab i gówniarzerii oraz nieświadomych Karyn i Sebów. Czarno to widzę. Wydaje się że Globalnie świat jest w trakcie szalonego wyścigu do dna i doszczętnej katastrofy..

Wygląda że te życzenia przedstawicieli błyskawicy i zaciśniętej pięści zostają wysłuchane z miłym uśmiechem przez demony świata.
krokus12
Istnieje też odmiana która atakuje mózg ale Ty i sekta nie musicie się jej bać
krysiek85
Pan prezydent nie tylko przygotował, ale już złożył ustawę dotyczącą aborcji która przywraca możliwość przerwania ciąży w przypadku wystąpienia tzw. wad letalnych.

Zatem apeluję do osób uczestniczących w kolejnych marszach. Zastanówcie się dobrze o co walczycie. Żeby się nie okazało że walczycie już
Pan prezydent nie tylko przygotował, ale już złożył ustawę dotyczącą aborcji która przywraca możliwość przerwania ciąży w przypadku wystąpienia tzw. wad letalnych.

Zatem apeluję do osób uczestniczących w kolejnych marszach. Zastanówcie się dobrze o co walczycie. Żeby się nie okazało że walczycie już nie o to po co wyszliście za 1 razem.

Tylko wspólnie możemy wyhamować pandemię inaczej czeka nas tylko 1 rozwiązanie.
dlaczego_nie
DUDA proponuje wprowadzić do porządku prawnego rozwiązanie, które właśnie zostało uznane, przez TRYBUNAŁ, który DUDA respektuje, za niekonstytucyjne.

Nie dajmy robić z siebie głupków.... są granice...
krysiek85 odpowiada dlaczego_nie
podjąłeś temat z dobrej strony. Wniknij głębiej dlaczego właśnie konstytucja jest w ten sposób traktowana.

Powiązane: Strajk Kobiet

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki