Stołeczna prokuratura: 136 podejrzanych ws. SKOK Wołomin

W prowadzonych w Prokuraturze Okręgowej Warszawa-Praga śledztwach dotyczących SKOK Wołomin zarzuty przedstawiono dotychczas 136 osobom - poinformował PAP rzecznik prasowy tej prokuratury prok. Marcin Saduś.

(fot. Krystian Maj / FORUM)

"Są to zarzuty oszustw kredytowych, prania brudnych pieniędzy, fałszowania dokumentów kredytowych, a także sprzeniewierzenia" - powiedział prokurator. Jak dodał "do chwili obecnej skierowano do sądu akty oskarżenia oraz wnioski o wydanie wyroków skazujących wobec 140 osób", zaś dwa śledztwa w tej sprawie w praskiej prokuraturze liczą "ponad 400 tomów akt oraz około 1000 tomów załączników do akt".

Jeszcze latem 2016 r. Prokuratura Krajowa informowała, że postępowania w sprawie przestępstw związanych z działalnością SKOK Wołomin - skąd wyłudzono wielomilionowe kredyty na "słupy" - poprowadzą dwa specjalne zespoły prokuratorów: jeden w Prokuraturze Okręgowej Warszawa-Praga, a drugi - w Prokuraturze Okręgowej w Gorzowie Wlkp.

Obecnie to właśnie gorzowska prokuratura prowadzi największe postępowanie ws. SKOK Wołomin, w którym bada działalność grupy przestępczej mającej wyłudzić w ciągu kilku lat z tej Kasy pożyczki na kwotę ponad 1 mld zł.

W końcu sierpnia Prokuratura Krajowa podawała, że wówczas we wszystkich sprawach dotyczących SKOK Wołomin - w Gorzowie i Warszawie - przedstawiono zarzuty 723 osobom. Wobec 64 podejrzanych stosowany był wówczas środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Prokuratorzy skierowali do końca sierpnia akty oskarżenia przeciwko 225 osobom, a prawomocnie skazano 90 z nich.

Na początku marca zarzuty dotyczące m.in. uzyskania za akceptacją osób zarządzających mieniem SKOK Wołomin pożyczek w oparciu o nierzetelne, poświadczające nieprawdę dokumenty "mające istotne znaczenie dla decyzji o przyznaniu kredytu" usłyszał w praskiej prokuraturze rolniczy związkowiec i b. poseł Władysław S.

Z kolei w lipcu zarzuty usłyszał warszawski notariusz Andrzej K. - chodziło m.in. o "sporządzenie i dostarczanie 50 aktów notarialnych mających stanowić zabezpieczenie hipoteczne wierzytelności SKOK Wołomin na nieruchomościach o rażąco niskiej wartości w stosunku do wierzytelności będących przedmiotem kredytów".

Jak mówił PAP w końcu października prok. Saduś obecnie wśród osób, wobec których skierowane zostały akty oskarżenia nie ma notariuszy ani Władysława S., który nadal pozostaje w areszcie.

Śledztwo dotyczące nieprawidłowości w SKOK Wołomin zostało wszczęte w 2011 r. w Warszawie na podstawie ponad 80 zawiadomień o nieprawidłowościach zgłoszonych do Generalnego Inspektora Informacji Finansowej. Dwa lata później w Gorzowie Wlkp. ruszyło postępowanie dotyczące pierwotnie wyłudzania kredytów z banku PKO BP, w którym pojawił się wątek ogromnych wyłudzeń kredytów na szkodę Kasy z Wołomina.

Jednym z głównych podejrzanych w sprawie jest b. oficer Wojskowych Służb Informacyjnych Piotr P., który zasiadał w Radzie Nadzorczej SKOK Wołomin i - według prokuratury - był "głównym pomysłodawcą i koordynatorem grupy przestępczej".

Piotrowi P. - jak informowano - do końca sierpnia przedstawiono 679 zarzutów oszustwa na łączną kwotę ponad 1 mld 353 mln zł z tytułu wyłudzonych pożyczek i kredytów. Prokuratorzy ogłosili mu ponadto 87 zarzutów dotyczących prania brudnych pieniędzy. Natomiast prezesowi zarządu SKOK w Wołominie Mariuszowi G. przedstawiono m.in. 539 zarzutów w zakresie doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzania mieniem na łączną kwotę ponad 660 mln zł.(PAP)

autor: Marcin Jabłoński

mja/ pru/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
26 10 plutarch

Jedno nazwisko: Bierecki. Czy pozostanie bezkarny?

! Odpowiedz
48 22 trooper

Przecież każdy wie, że przekręty w SKOK-ach to sprawa PIS-u. Ile kasy ze skoków wypłynęło w celu sponsorowania partii PIS? Gdzieś był artykuł na ten temat, to są grube pieniądze ukradzione Polakom i przekazane partii.

! Odpowiedz
17 65 igen

Rządy PiS to najgorsze z możliwych..... dla złodziei. No i gitara. Tak trzymać !!!

! Odpowiedz