REKLAMA

Stół niezgody w Sądzie Najwyższym

2020-10-08 07:26
publikacja
2020-10-08 07:26
fot. Mateusz Szymański / Bankier.pl

Pierwsza prezes SN chce, by dwie izby - Cywilna i Kontroli Nadzwyczajnej - wydały wspólnie uchwałę ważną dla tysięcy obywateli. "Starzy" sędziowie jednak nie chcą orzekać wspólnie z "nowymi" – pisze w czwartek "Dziennik Gazeta Prawna".

Jak informuje gazeta, sprawa dotyczy rynku ubezpieczeń. "W marcu 2018 r. w Izbie Cywilnej zapadły trzy jednobrzmiące uchwały, które sprowadzały się do tego, że więź rodzinna jest dobrem osobistym. A zatem bliscy osoby w stanie wegetatywnym mogą otrzymać zadośćuczynienie od ubezpieczyciela. W październiku 2019 r. jednak Izba Kontroli wydała przeciwstawną uchwałę siódemkową - korzystną dla ubezpieczycieli. W efekcie na rynku powstał galimatias" - czytamy.

"To pułapka. Znaleziono sprawę, która jest istotna dla wielu Polaków i w ten sposób chce się nas przymusić do uznania niewłaściwie powołanych sędziów" - komentuje dziennikowi jeden z sędziów Izby Cywilnej. "Prywatne poglądy na kwestie ustrojowe miałyby pozbawić tysięcy osób wsparcia? Nie wierzę, że można być tak małostkowym" - mówi "DGP" z kolei jeden z sędziów Izby Kontroli Nadzwyczajnej.

Prof. Mariusz Golecki, rzecznik finansowy na łamach "DGP" stwierdził, że według docierających do niego sygnałów "ubiegłoroczne stanowisko Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN spowodowało wstrzymanie się ubezpieczycieli z przyznawaniem zadośćuczynień w wielu sprawach". "Niestety dotyczy to również tych ubezpieczycieli, którzy kierując się wytycznymi Izby Cywilnej, wcześniej realizowali wypłaty" - komentuje profesor Golecki.

"Dlatego I prezes SN prof. Małgorzata Manowska chce, aby obie izby zasiadły razem do sędziowskiego stołu i wydały wspólną uchwałę. Wtedy będzie jasność, które stanowisko korzysta z autorytetu SN. Szkopuł w tym, że +starzy+ sędziowie, z których w większości składa się Izba Cywilna, nie uznają +nowych+, którzy są w Izbie Kontroli. Powodem jest wadliwa procedura powołania, w którą była zaangażowana nowa Krajowa Rada Sądownictwa" - pisze dziennik. (PAP)

bf/ lena/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Burzliwe prace nad przepisami o sądach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki