Sto zbrodni VAT-owskich

Niemal co trzeci podejrzany o najcięższe przestępstwa fakturowe usłyszał zarzuty, które mogą się skończyć nawet 25 latami więzienia - czytamy w czwartkowym "Dzienniku Gazecie Prawnej".

(fot. Dominik Pisarek / FORUM)

Z danych udostępnionych "DGP" przez Prokuraturę Krajową wynika, że od wejścia w życie w marcu 2017 r. nowelizacji Kodeksu karnego, w prawie stu sprawach śledczy sięgnęli po paragrafy zrównujące wystawianie pustych faktur z najcięższymi przestępstwami.

"Za tzw. zbrodnię vatowską grozi 25 lat pozbawienia wolności, jeśli wartość fikcyjnych faktur przekroczy 10 mln zł. Powyżej 5 mln zł można spędzić nawet 15 lat za kratami. W przypadkach tego pierwszego rodzaju prokuratorzy postawili w latach 2018–2019 już 37 zarzutów (15 z nich objętych zostało aktem oskarżenia)" - czytamy w "DGP". Liczba spraw, które śledczy prowadzą pod kątem zbrodni VAT-owskiej, rośnie.

Jak zauważa "DGP", sprawy, za które grozi ćwierć wieku więzienia, bywają spektakularne. Pierwsze wykorzystanie przepisów o zbrodni vatowskiej dotyczyło zarzutów dla dwóch mężczyzn, którzy posłużyli się 143 fakturami na 446 mln zł, narażając budżet na stratę ponad 83 mln zł.

Premier: Część środków odzyskanych od mafii VAT-owskich przekazaliśmy na programy dla seniorów

Znaczną część środków, które odzyskaliśmy od mafii VAT-owskich, przekazaliśmy na programy dla osób starszych, m.in. na domy seniora; chcemy to kontynuować - zapowiedział w środę podczas spotkania z seniorami w Myślenicach w Małopolsce premier Mateusz Morawiecki.

Premier ocenił, że rząd PiS "w krótkim czasie starał się naprawić Polskę". "Znaczna część tych środków, które odzyskaliśmy od mafii VAT-owskich, przekazaliśmy i na Emeryturę+, i na 75+ właśnie, na domy seniora, na różne programy dla osób starszych i chcemy to kontynuować" - podkreślił premier Morawiecki.

Jak zadeklarował, zależy mu na tym, by jesień życia była taka jak polska, złota jesień: "wielobarwna i piękna". "Właśnie po to jest cała nasza polityka, żeby powoli ulżyć w niedoli emerytów, poprawić ich los finansowy" - zaznaczył.

"Inwestujemy trzy razy więcej środków niż 4 - 5 lat temu w domy seniora. To jest miejsce, gdzie można aktywnie spędzić czas, gdzie można zapoznać się z innymi" - dodał szef rządu podczas spotkania w Myślenicach, gdzie wkrótce ma powstać dom seniora.

ozk/ mark/ rkj/ par/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 17 sel

Dodajmy do tego jeszcze wyższe koszty Zakładów Karnych tak dla ścisłości..

! Odpowiedz
3 7 sel

Znaczy się Tęczowa...? nie bójmy się tego słowa...

! Odpowiedz
26 32 jasnowidzacy

Wreszcie Państwo czyli ja i Ty walczy o swoje. Bo taki złodziej krzywdzi mnie i moją córkę. Brakuje potem kasy na służbę zdrowia, szkolnictwo itp. Tu kary powinno być surowe bo ofiarami jest wiele osób. O to powinny zabiegać wszystkie partie.

! Odpowiedz
4 15 vvh

Swoich mają karać, no raczej nie... szara strefa zawsze była na rękę rządzącym, a przepisy były na zamówienie, a jak ktoś nieupoważniony na tym skorzystał, to po głowie co widać na przykładzie Kluski z Optimusa.

! Odpowiedz
0 16 andregru

Tak wysokie kary powinny być dla polityków kradnących i trwoniących nasze podatki .

! Odpowiedz
41 50 jerzy.kopinski

Za zabicie człowieka na pasach, po pijaku - do 12 lat, za sfałszowanie faktury VAT - do 25 lat. Ależ w tym naszym nieszczęśliwym kraju ceni się człowieka. Jakiż trzeba mieć tupet, żeby wzywać młodych do powrotu do kraju, w którym ich życie jest mniej warte od sfałszowanej faktury VAT.

! Odpowiedz
6 26 wonsz

Za sfałszowanie banknotu dziesięciozłotowego od wejścia w życie Kodeksu karnego w 1998 było nie mniej niż 5 lat, do 25 (art. 310 par. 1 k.k.). Za UMYŚLNE zabicie człowieka, który wcześniej zabójcę porządnie zdenerwował jest, również "od zawsze", od roku do lat dziesięciu (art. 148 par. 4 k.k.). Tak więc, jerzy.kopiński, tak, twoje życie jest i zawsze było (w kodeksach z 1932 i z 1969 też) warte nie tylko mniej, niż sfałszowana faktura, ale także mniej, niż podrobiona jednogroszówka, musisz z tym żyć, jak każdy z nas. Przy czym ja osobiście cieszę się, że bezczelny oszust kradnący nieraz dziesiątki milionów dostanie karę cięższą, niż ktoś, czyją jedyną winą jest uzależnienie i odrażająca głupota - ale oczywiście rozumiem, że komuś może to przeszkadzać.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
36 12 brunon3444

to za komuny takich kar nie było przypuszczam nawet że za Hitlera

! Odpowiedz
6 4 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
6 18 karbinadel

Za komuny za przestępstwa gospodarcze zasądzano nawet karę śmierci. I wykonywano

! Odpowiedz
0 5 zenonn

https://www.rp.pl/Rzecz-o-historii/306149939-Afera-miesna-zlamane-zycie-dziesieciu-warszawskich-rodzin.html

Skład orzekający Sądu Wojewódzkiego: Roman Kryże (przewodniczący składu sędziowskiego, sędzia Sądu Najwyższego delegowany do sprawy), Kazimierz Gerczak i Faustyn Wołek.

Oskarżyciele: Alfred Policha i Eugeniusz Wojnar.

Obrońcy: Krzysztof Łada-Bieńkowski (obrońca Stanisława Wawrzeckiego), Stanisław Dryjski, Andrzej Mirski, Zofia Wajdowa i Jacek Wasilewski.

Oskarżyciele wnieśli o trzy kary śmierci. Sąd Wojewódzki dla miasta Warszawy orzekł w wyroku wydanym 2 lutego 1965 jedną – wobec Stanisława Wawrzeckiego – która została wykonana 19 marca 1965 przez powieszenie w więzieniu na ulicy Rakowieckiej 37 w Warszawie (zobacz Sądzi Kryże – będą krzyże i mord sądowy). Czterech innych dyrektorów skazano na karę dożywotniego pozbawienia wolności, a pozostali podsądni zostali skazani na kary od 9 do 12 lat pozbawienia wolności. Orzeczono też przepadek mienia i wysokie grzywny.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Afera_mi%C4%99sna

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 andregru

Były , za aferę z mięsem kara śmierci .https://www.rp.pl/Rzecz-o-historii/306149939-Afera-miesna-zlamane-zycie-dziesieciu-warszawskich-rodzin.html

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

  Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

 • Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.