Steinmeier: Pokój w Europie jest zagrożony

2016-09-01 11:13
publikacja
2016-09-01 11:13
fot. Krystian Maj / FORUM

Szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier powiedział w czwartek, że Europie grozi nowy niebezpieczny wyścig zbrojeń, który może narazić na szwank pokój na naszym kontynencie. Steinmeier jest gospodarzem spotkania w Poczdamie szefów dyplomacji krajów OBWE.

W wywiadzie dla gazety kół gospodarczych "Handelsblatt" Steinmeier ostrzegł, że pokój w Europie, traktowany w ostatnich dekadach jako coś oczywistego, jest znów zagrożony.

"Troska o bezpieczeństwo Europy znajduje się w centrum naszej politycznej agendy, choć jeszcze kilka lat temu trudno było to sobie wyobrazić" - powiedział szef niemieckiej dyplomacji.

Jego zdaniem konfrontacja między blokami odczuwalna była już przed konfliktem na Ukrainie "nie jako antagonizm między komunizmem i kapitalizmem lecz jako spór o właściwy społeczny porządek - o wolność, demokrację, praworządność i prawa człowieka, a także jako zmagania o geopolityczne strefy wpływów".

Steinmeier skrytykował Rosję, która - jak zaznaczył - anektując Krym "podważyła fundamentalne zasady europejskiego ładu pokojowego".

Szef MSZ Niemiec jest gospodarzem nieformalnego spotkania ministrów spraw zagranicznych krajów OBWE. Do Poczdamu ma przyjechać 40 szefów dyplomacji, w tym Witold Waszczykowski. USA i Rosja będą reprezentowane przez przedstawicieli niższego szczebla. Temat obrad ma być m.in. sytuacja na Ukrainie. Steinmeier zamierza przedstawić kolegom z innych krajów swoją nową inicjatywę rozbrojeniową. (PAP)

lep/ kot/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~to_ja
Steimeier..ty to rozpocząłeś w 2011r..pamiętasz Arschloch ' u ?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki