Steinhoff: z decyzjami w górnictwie nie można już zwlekać

Nie należy już dłużej zwlekać z utworzeniem grupy węglowo-koksowej poprzez dołączenie do Jastrzębskiej Spółki Węglowej koksowni z Wałbrzycha i Zabrza - mówi dla portalu wnp.pl Janusz Steinhoff, były wicepremier.

Import węgla do Polski ma w roku 2008 wynieść ponad 9 mln ton. Natomiast w polskich kopalniach wydobycie spada, brakuje inwestycji. Jak ocenia Pan tę sytuację?

- Sytuacja w górnictwie na pewno niepokoi. Górnictwo powinno być prywatyzowane i mam nadzieję, że obecny rząd będzie konsekwentny w tej materii.

Problemem jest spadek wydobycia w polskich kopalniach, przez który obserwujemy zwiększanie się importu węgla. I ten import w kolejnych latach będzie wzrastał. Należy realizować inwestycje w górnictwie. Czas ucieka i nie wolno odwlekać prywatyzacji.

Podobnie nie należy już dłużej zwlekać z utworzeniem grupy węglowo-koksowej poprzez dołączenie do Jastrzębskiej Spółki Węglowej koksowni z Wałbrzycha i Zabrza.

Ta grupa węglowo-koksowa powinna wreszcie powstać. Ona niosłaby z sobą efekt synergii - grupa węglowo-koksowa zbudowana na bazie JSW sprzedawałaby bowiem produkt przetworzony, jakim jest koks.

Potrzebne są tu zdecydowane i szybkie działania. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów na pewno zaakceptowałby dołączenie koksowni z Wałbrzycha i Zabrza do JSW, bo przecież Zakłady Koksownicze Zdzieszowice należą do koncernu ArcelorMittal.

Nadal nie ma wiceministra, który zająłby się górnictwem.

- To źle, że nadal nie ma wiceministra gospodarki, który zajmowałby się górnictwem oraz energetyką. Przecież problemy dotyczące sektora elektroenergetycznego stanowią teraz największe wyzwanie w polskiej gospodarce. Wystarczy tu choćby wspomnieć o kwestii dotyczącej limitów emisji dwutlenku węgla.

Czy wiceministrem gospodarki powinna zostać Joanna Strzelec-Łobodzińska, której kandydaturę wspiera wicepremier Waldemar Pawlak?

- Ja sam nie chciałbym tu oceniać tej kandydatury, gdyż nie znam na tyle pani Joanny Strzelec-Łobodzińskiej. Natomiast, jeżeli Waldemar Pawlak dobrze ocenia jej kompetencje, to powinna otrzymać tę nominację.

Przy tym jestem przeciwnikiem powoływania wiceministra tylko od górnictwa. To musi być osoba, która będzie się zajmować całym kompleksem paliwowo-energetycznym, w tym także górnictwem.

Rozmawiał: Jerzy Dudała

wnp.pl (Jerzy Dudała)

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil