Statek, który może dokończyć Nord Stream 2, płynie do Egiptu

Rosyjski statek Akademik Czerski, który mógłby dokończyć układanie na dnie Morza Bałtyckiego gazociągu Nord Stream 2, płynie do Egiptu - podały w środę media w Rosji, powołując się na dane serwisów internetowych monitorujących ruch okrętów.

Akademik Czerski płynie do portu w Suezie. Wcześniej zmierzał w kierunku Sri Lanki, ominąwszy Singapur, gdzie pierwotnie miał przybyć 22 lutego.

Serwis Vesselfinder ocenia, że do Suezu jednostka dotrze 25 marca.

O tym, że Akademik Czerski ułoży brakujące do ukończenia Nord Stream 2 około 160 km rurociągu, mówił minister energetyki Aleksandr Nowak. Od października 2019 roku statek znajdował się w porcie Nachodka na rosyjskim Dalekim Wschodzie, gdzie przechodził modernizację. 10 lutego br. media w Rosji podały, że Akademik Czerski wypłynął z tego portu i kieruje się do Singapuru.

Pod koniec grudnia 2019 r. prezydent USA Donald Trump podpisał ustawę o budżecie Pentagonu na rok 2020. Zapisano w niej m.in. sankcje wobec firm budujących gazociąg Nord Stream 2. Z Bałtyku odpłynęły w grudniu specjalistyczne jednostki szwajcarskiej firmy Allseas, które pracowały przy układaniu rur po dnie morskim. Koncern Gazprom zapowiedział, że strona rosyjska samodzielnie ukończy budowę.

Ministerstwo energetyki podało w lutym br., że gazociąg powstanie najpóźniej na początku 2021 roku. Pierwotnie gazociąg Nord Stream 2 miał powstać do końca 2019 roku i Rosja zamierzała wówczas wstrzymać tranzyt gazu przez Ukrainę.

Z Moskwy Anna Wróbel

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,7% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil