REKLAMA
WAŻNE

Starcia manifestantów z policją w Chile

2020-02-24 06:34
publikacja
2020-02-24 06:34

W niedzielę doszło do starć wielotysięcznej grupy manifestantów z policją w nadmorskim kurorcie Vina del Mar, gdzie rozpoczyna się właśnie festiwal piosenki - jeden z najważniejszych w Ameryce Łacińskiej. Policja użyła gazu łzawiącego i armatek wodnych.

/ fot. JOSE LUIS SAAVEDRA / Reuters

Demonstranci uzbrojeni w kamienie, kije bejsbolowe i koktajle Mołotowa zablokowali wejście na teren festiwalu, odbywającego się w parku Quinta Vergara. Policji udało się ostatecznie rozproszyć tłum, w którym dominowali młodzi ludzie z zasłoniętymi twarzami.

Położone 120 km od stolicy kraju Santiago miasto Vina del Mar, nazywane też "Miastem Ogrodem", jest znanym ośrodkiem turystycznym w Chile. Turystów przyciągają piękne plaże, kasyno, festiwal piosenki oraz turniej tenisowy ATP.

To, że niezadowoleni z polityki władz Chilijczycy postanowili zjechać do Vina del Mar, by zakłócić inaugurację znanego festiwalu, świadczy, że trwający od ponad 4 miesięcy konflikt społeczny tylko się nasila - zauważa agencja AFP.

Niedzielna demonstracja była kolejną już akcją w ramach trwających od października protestów.

Protesty te, początkowo bezwzględnie tłumione przez wojsko, wstrząsają Chile od 18 października ub.r. Jest to najpoważniejszy kryzys w tym państwie od 1990 roku - twierdzą eksperci.

Bezpośrednim impulsem do ogłoszenia protestów przeciwko rządowi prezydenta Sebastiana Pinery jesienią ub.r. była zapowiedź podwyżki cen biletów na metro w stolicy. Pomimo zawieszenia tej decyzji ruch się rozrósł. Sposób, w jaki władze podeszły do protestów - próbując zdławić je siłą - doprowadził zaś do eskalacji. Informacje o brutalności policji nakręciły spiralę przemocy.

22 grudnia w Valparaiso w środkowym Chile, w sklepie podpalonym przez uczestników protestów pod koniec listopada, znaleziono dwa zwęglone ciała. Tym samym liczba osób, które zginęły w wyniku zamieszek w tym kraju wzrosła do 26.

Na chwilę obecną bilans ofiar śmiertelnych trwających od października protestów wynosi 31. (PAP)

mars/

arch.

Źródło:PAP
Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki