Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na 33 chińskie podmioty prawne

Ministerstwo handlu USA ogłosiło w piątek, że 33 firmy oraz instytucje chińskie zostały dopisane do tzw. czarnej listy w związku z tym, że współpracują z armią lub pomagają Pekinowi w budowie systemu elektronicznej inwigilacji, jaką objęto Ujgurów z Sinciangu.

(fot. Jason Lee / Reuters)

Siedem firm, które znalazły się na liście, to spółki wspomagające Pekin w przeprowadzaniu masowych aresztowań i kierowaniu tureckojęzycznych Ujgurów do obozów, gdzie podlegają wynarodowieniu. Podmioty te pomagają też w doskonaleniu narzędzi elektronicznej inwigilacji, jakiej poddawana jest ta mniejszość.

Pozostałe 26 podmiotów to firmy, instytucje i agencje rządowe które uczestniczą w realizacji zamówień chińskiej armii; niektóre z nich, jak wynika z informacji amerykańskiego wywiadu, uczestniczą w badaniach rozwojowych nad bronią masowej zagłady - wyjaśniono w oddzielnym oświadczeniu departamentu handlu.

"Większość tych firm prowadzi badania nad sztuczną inteligencja i zaawansowanymi systemami rozpoznawania twarzy" - podano. Jak podkreśla w komentarzu Reuters, dwie amerykańskie korporacje: Nvidoa oraz Intel bardzo zainwestowały w rozwój tego sektora i firmy chińskie są dla nich bardzo niepożądaną konkurencją.

Wśród chińskich firm, na które w piątek nałożono restrykcje i które nie mogą odtąd wchodzić w żadne relacje handlowe z firmami z USA, jest NetPosa. Rozwijane przez nią systemy elektronicznej identyfikacji są szeroko wykorzystywane przez chiński aparat przymusu dla inwigilacji muzułmanów.

Inną firmą, która znalazła się na liście proskrypcyjnej jest spółka Quihoo 360, która twierdzi, że jest w posiadaniu dowodów, iż Amerykanie przeprowadzali ataki hackerskie na firmy lotnicze w Chinach; jest również spółka Cloudminds.

To kolejna grupa chińskich firm sankcjonowanych za prześladowanie mniejszości i łamanie praw człowieka. W 2019 r. na listę departamentu handlu trafiło osiem chińskich przedsiębiorstw, które objęto zakazem importowania produktów amerykańskich, by nie mogły wejść w posiadanie amerykańskich technologii

W ciągu ostatnich dwóch lat lojalne wobec Pekinu władze Sinciangu znacznie nasiliły środki bezpieczeństwa i nadzoru w ramach stanowczej kampanii przeciwko ekstremizmowi, separatyzmowi i terroryzmowi. Organizacje obrony praw człowieka i osoby, które uciekły z Sinciangu za granicę, informowały o rosnącej kontroli nad religią i kulturą, ograniczaniu swobody poruszania się oraz prowadzonych na szeroką skalę zatrzymaniach.

W Sinciangu doszło na tym tle do szeregu aktów przemocy, związanych z napięciami pomiędzy przedstawicielami muzułmańskiej grupy etnicznej Ujgurów a Chińczykami Han, którzy stanowią napływową większość mieszkańców kraju. Zdaniem chińskich władz za niepokoje odpowiadają elementy ekstremistyczne i separatystyczne podżegane do działań z zewnątrz.

Komunistyczne władze ChRL obawiają się, że religia może być wykorzystywana przez "obce siły" do wtrącania się w wewnętrzne sprawy kraju lub propagowania wśród jego mieszkańców zagranicznych systemów wartości. Urzędnicy zaostrzyli przed rokiem kurs również przeciwko katolikom, szczególnie w prowincji Henan, gdzie mieszka ich około miliona.(PAP)

mars/

arch

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 5 znawca_wszystkiego

To jeszcze nic. Większość z tych firm projektuje narzędzia do mordowania dzieci i szczeniaczków!

! Odpowiedz
3 3 talmud

https://mronline.org/2019/07/16/de-dollarizing-the-american-financial-empire/

! Odpowiedz
2 2 grab

Religie są jadem dla ludu, tak twierdził wielki Mao.

! Odpowiedz
0 6 znawca_wszystkiego

I tak oto globalizm stał się passe. Międzynarodowe umowy, wolny handel hehe, wystarczyło że ktoś gospodarczo zaczął ogrywać usa i już wolnego handlu nie ma.

! Odpowiedz
3 5 talmud

https://news.bitcoin.com/famed-economist-speaks-us-coronavirus-bailout-scam-american-imperialism-de-dollarization/

LMAO

! Odpowiedz
12 24 tindala

Militarnie Amerykanie są nadal dużo silniejsi od Chin. Te jednak zaczęły kontrolować inne kraje poprzez groźbę sankcji gospodarczych. Amerykanie mówią " bo wam nie sprzedamy" a Chińczycy " bo od was nie kupimy" i już Niemcy, Australijczycy i całe to szukające zysku towarzystwo milknie i karnie staje na baczność. Lenin ponoć mawiał " kapitaliści sprzedadzą nam sznur , na którym ich powiesimy. I nadal kraje Zachodu aż piszczą, żeby sprzedać jak najwięcej
takiego sznura.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
18 23 takeda83

pytanie jakiego chcemy świata czy na wzór u.s.a , chin a może islamizującej się europy ew. zlewaczałej na początek zanim islam przejmie tęczowych? rozmawiam z wieloma ludźmi i na prawdę niewielu jest w stanie usprawiedliwić handel i wycinanie organów, niewolnictwo czy punktowanie własnych obywateli i braku praw człowieka nawet nie będę się rozpisywać tylko dla tego żeby uzasadnić utrzymanie władzy w takim kraju jak chiny na prawdę tu trzeba być skrajnym komuchem żeby tak to sobie tłumaczyć albo całkowicie zezwierzęconym człekokształtnym prymitywem z lemingopedią zamiast mózgu . Ja na szczęście mam wartości moralne umiem odróżnić dobra od zła i nigdy nie zgodzę się na system komunistycznych chin a tym bardziej go bronić nawet jak by mi mieli płacić tonami jenów. Tym się różni wolny chrześcijanin od chińskiego komucha

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
18 17 talmud

nikt nie bedzie ciebie pytał sie o zdanie......fajnie jest byc "bohaterem" na necie....jak dostaniesz zapłatę w bezwartościowym ¥ albo $ to bardzo szybko zmienisz zdanie
a propos twoj brak szacunku dla odmiennego punktu widzenia świadczy o twoim bardzo "wysokim ..........." LMAO

! Odpowiedz
3 18 santoriusz

ja chcę świata Polski z końcówki lat 60 i 70 atych. Bez całego szajsu tej zafajdanej konsumpcji, lat wina , muzyki i śpiewu. Ameryka tak ale ta z serialu Cudowne lata. Teraz to jedne wielkie dziadostwo. Amen

! Odpowiedz
2 2 grab

Ha, ha , ha wolny chrześcijanin nie istnieje bo jest ubezwłasnowolniony przez swoją religię.
Myśl jak coś piszesz!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 2,0% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil