REKLAMA

Stanowisko rządu ws. kontroli osób zaszczepionych przez hotelarzy w przyszłym tygodniu

2021-06-18 09:26
publikacja
2021-06-18 09:26
Stanowisko rządu ws. kontroli osób zaszczepionych przez hotelarzy w przyszłym tygodniu
Stanowisko rządu ws. kontroli osób zaszczepionych przez hotelarzy w przyszłym tygodniu
fot. Olena Yakobchuk / / Shutterstock

To musi być w przyszłym tygodniu. Prace trwają intensywnie - tłumaczył w piątek wicepremier, szef MRPiT Jarosław Gowin, pytany o stanowisko rządu ws. możliwości kontrolowania przez hotelarzy osób zaszczepionych. Przyznał, że obecnie takiej podstawy prawnej nie ma.

Gowin, pytany w internetowej części audycji Radia Zet, na jakiej podstawie prawnej hotelarze mają weryfikować informacje od swoich potencjalnych gości dot. szczepień, od których zależą limity miejsc w hotelach, odpowiedział, że w tej chwili nie ma takich podstaw prawnych.

Dopytywany, jak w takim razie hotelarze mają kontrolować swoich gości, wskazał, że w tej sprawie konieczne jest stworzenie podstaw prawnych, "co nie jest rzeczą łatwą". "Prawnicy zastanawiają się w tej chwili, jaką podstawę prawną stworzyć. (...) Istotnie, w moim przekonaniu, takiej podstawy prawnej nie ma" - wskazał szef Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii.

Gowin wyjaśnił, że w czwartek toczyły się w tej sprawie rozmowy z premierem Mateuszem Morawieckim i członkami Rady Przedsiębiorczości. "Sytuacja jest od strony prawnej bardzo złożona. Nie dotyczy to tylko Polski" - zaznaczył wicepremier. Dodał, że tego typu dyskusje toczą się we wszystkich krajach UE. "Jak do tej pory ani w Polsce, ani w innych krajach nie ma jednoznacznej opinii konstytucjonalistów" - stwierdził.

Szef MRPiT pytany, co by doradzał hotelarzom, wskazał: "Będzie stanowisko rządu w tej sprawie, będzie pewna wykładnia". W przekonaniu Gowina rzeczywiście jest tak, że "dzisiaj ani pracodawca, ani w tym przypadku przedsiębiorca, nie może oczekiwać od swoich klientów wykazywania się takimi dokumentami".

Pytany, czy wykładnia będzie w przyszłym tygodniu, odpowiedział: "To musi być w przyszłym tygodniu. Prace trwają intensywnie".

Gowin przyznał, że to jest sytuacja bezprecedensowa, z którą świat nie zmierzył się w ciągu ostatnich 100 lat. "Pod tym względem musimy, niestety, czekać na odpowiednie wykładnie prawne" - powiedział. Podkreślił, że to nie jest decyzja rządu. "Gdyby to była kwestia decyzji rządu, ta decyzja dawno by już zapadła. To jest kwestia odpowiedniego uzasadnienia od strony prawnej i prowadzenia działań zgodnych z polską konstytucją" - zaznaczył.

Jak mówił Gowin, "albo będzie konieczny akt legislacyjny, albo będzie wydana odpowiednia interpretacja, która stanowiłaby podstawę do podejmowania decyzji przez przedsiębiorców".

W ubiegły czwartek premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosili kolejne poluzowanie obostrzeń epidemicznych. Oprócz podniesienia limitów zajętych miejsc m.in. w hotelach do 75 proc. ogłoszono, że nie będą do nich wliczane osoby zaszczepione.

autor: Magdalena Jarco

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (10)

dodaj komentarz
eagleeye
Widzę że Rząd Rzeczypospolitej Polskiej "na siłę" chce wprowadzić "nowe SS" czyli selekcję sanitarną. Kto by pomyślał że teraz w demokratycznej komunie 2.0 będą wprowadzać wzorce z laty tzw. Niemiec Nazistowskich.

Na prawdę nie sądziłem że ponad 76 lat po zakończeniu II Wojny Światowej
Widzę że Rząd Rzeczypospolitej Polskiej "na siłę" chce wprowadzić "nowe SS" czyli selekcję sanitarną. Kto by pomyślał że teraz w demokratycznej komunie 2.0 będą wprowadzać wzorce z laty tzw. Niemiec Nazistowskich.

Na prawdę nie sądziłem że ponad 76 lat po zakończeniu II Wojny Światowej będą w Eurokouchozie wdrażane te same pomysły co w tamtych czasach.

Wtedy też były eksperyment medyczne na ludziach prowadzone i tez była selekcja ludzi. Chichot historii dodłownie
pirat125
Urzędasy z uni europejskiej to są IDIOCI do KWADRATU
niedorzeczny
Podstawy prawnej nie będzie. Może być co najwyżej bezprawna.
bober87
Sądzę, że tworzenie tego aktu prawnego powinno się zacząć od art 32. pkt 2 Konstytucji: Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek (JAKIEJKOLWIEK !) przyczyny.
Od tego trzeba by wyjść.
taki-ktos-jak-ja
"Gowin przyznał, że to jest sytuacja bezprecedensowa, z którą świat nie zmierzył się w ciągu ostatnich 100 lat. ...."
Hmm, choroba o śmiertelności 0,15% głównie wśród schorowanych lub starych ludzi, to jest ta hekatomba? Panie Gowin, idź pan do diabła.
abcx
Jest nawet jeszcze śmieszniej, przed tą bezprecedensową sytuacją ok 15000 ludzi rocznie w Polsce umierało na zwykłe zapalenie płuc...
taki-ktos-jak-ja odpowiada abcx
Zgadza się. Oni wszyscy od czasu wybuchu "pandemii", zasilili szeregi zmarłych na Covid a raczej zmarłych z pozytywnym wynikiem testu, którym można dowolnie manipulować (liczbą cykli replikacji CT). Ostatnio bodajże w Kalifornii, zaczęto odliczać ze statystyk Covid ofiary wypadków drogowych z pozytywnym testem Zgadza się. Oni wszyscy od czasu wybuchu "pandemii", zasilili szeregi zmarłych na Covid a raczej zmarłych z pozytywnym wynikiem testu, którym można dowolnie manipulować (liczbą cykli replikacji CT). Ostatnio bodajże w Kalifornii, zaczęto odliczać ze statystyk Covid ofiary wypadków drogowych z pozytywnym testem choćby sprzed miesiąca. Liczba ofiar spadła o 25%! Już nie wspomnę o gruźlicy, chorobie z 15% śmiertelnością, która siała spustoszenie właśnie w ciągu ostatnich 100 lat. I co ciekawe, w bardzo wielu krajach nie było na nią szczepień a jednak zeszła z głównej sceny. Ale takich cyrków jak dzisiaj gowin popiera, nigdy nie było.
trollmaster
obśliniony ministrant Covid, przepraszam - Gowin chce wprowadzać apartheid sanitarny i zastanawia się, jak to skutecznie zrobić, by konstytucja nie wadziła.

Strasznych czasów dożyliśmy.
secundus
obok artykułu pokazała mi się reklama militariów, i w zasadzie kilka rzeczy tam kupionych należało by wypróbować na przedmiocie tego wywiadu, bo człowiekiem ani bohaterem go nie nazwę, apartheidu im się zachciewa
wrecker
Jedyny przepis jaki potrafią ustanowić bez bubla to której grupie społecznej wypłacić dodatkowy socjal żeby wygrać wybory za nasze podatki

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki