REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Stan gospodarki lepszy za Tuska. Tak odpowiedzieli badani

2023-02-04 09:24
publikacja
2023-02-04 09:24

34 proc. respondentów twierdzi, że sytuacja gospodarcza Polski była lepsza w czasie, gdy premierem był Donald Tusk - wynika z sondażu SW Research dla portalu rp.pl.

Stan gospodarki lepszy za Tuska. Tak odpowiedzieli badani
Stan gospodarki lepszy za Tuska. Tak odpowiedzieli badani
/ FORUM

22 proc. wskazuje, że gospodarka ma się lepiej za rządów Mateusza Morawieckiego. W badaniu, którego wyniki opublikowano w sobotę na portalu rp.pl zapytano uczestników sondażu, czy - w ich ocenie - sytuacja gospodarcza Polski była lepsza w czasie gdy premierem był Donald Tusk czy w czasie, gdy premierem jest Mateusz Morawiecki.

Respondenci wskazali Tuska

"34,4 proc. respondentów odpowiedziało, że sytuacja gospodarcza Polski była lepsza w czasie, gdy premierem był Donald Tusk. Zdaniem 22 proc. sytuacja gospodarcza Polski jest lepsza w czasie, gdy premierem jest Mateusz Morawiecki. 19,4 proc. ankietowanych uważa, że sytuacja gospodarcza w czasie rządów Donalda Tuska i Mateusza Morawieckiego jest podobna. 24,2 proc. nie ma zdania w tej sprawie" - czytamy.

"Ponad czterech respondentów na dziesięciu (42 proc.) posiadających wykształcenie wyższe oraz nieco niższy odsetek badanych (39 proc.) w wieku powyżej 50 lat uważa, że sytuacja gospodarcza Polski była lepsza za czasów rządu Donalda Tuska. Takiego samego zdania jest połowa osób (51 proc.) z dochodem powyżej 5000 zł netto. W ocenie niemal co drugiej osoby (46 proc.) z miast liczących między 100 a 199 tys. mieszkańców, kondycja polskiej gospodarki była lepsza w czasach, gdy premierem był Donald Tusk" - komentuje wyniki badania cytowany przez rp.pl Adam Jastrzębski, senior project manager w SW Research.

Inflacja, bezrobocie, PKB

Donald Tusk był premierem w latach 2007-14. W 2014 roku, ostatnim roku jego premierostwa, inflacja wynosiła w Polsce 0 proc., bezrobocie było na poziomie 11,5 proc. (stan na grudzień 2014), wzrost PKB wynosił 3,3 proc. rok do roku. Wynagrodzenie minimalne w Polsce wynosiło w 2014 roku 1 680 zł, przeciętne wynagrodzenie było na poziomie 3783,46 zł brutto.Dochody budżetu w 2014 roku wyniosły 283,5 mld zł, a wydatki budżetowe były na poziomie 312,5 mld zł. Deficyt budżetowy wyniósł 29 mld zł - pisze "Rz".

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Mateusz Morawiecki jest premierem od grudnia 2017 roku. W 2022 roku, ostatnim pełnym roku sprawowania przez Morawieckiego urzędu premiera inflacja wyniosła w Polsce 14,4 proc., bezrobocie było na poziomie 5,2 proc., wzrost PKB wyniósł 4,9 proc. rok do roku. Wynagrodzenie minimalne w Polsce wynosiło w 2022 roku 3 010 zł, przeciętne wynagrodzenie było na poziomie 6287,79 zł (dane za pierwsze trzy kwartały). Założone dochody budżetu w 2022 roku wyniosły 491,9 mld zł, a wydatki 521,8 mld zł. Założony deficyt budżetowy miał wynieść 29,9 mld zł - czytamy.

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 31 stycznia-1 lutego 2023 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.(PAP)

mm/ ok/

Źródło:PAP
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (432)

dodaj komentarz
dager67
Kontynuuję lekturę pod tym artykułem i już nie tylko ręce mi opadły jak was czytam. Jak można porównywać rządy Tuska i Morawieckiego nic nie wspominając otoczeniach makroekonomicznych i geopolitycznych w jakich obydwaj działali. Tusk miał spokój na świecie i stabilność w gospodarce. Morawiecki miał pandemię a teraz wojnę i przez Kontynuuję lekturę pod tym artykułem i już nie tylko ręce mi opadły jak was czytam. Jak można porównywać rządy Tuska i Morawieckiego nic nie wspominając otoczeniach makroekonomicznych i geopolitycznych w jakich obydwaj działali. Tusk miał spokój na świecie i stabilność w gospodarce. Morawiecki miał pandemię a teraz wojnę i przez to rozchwianą gospodarkę. Piszecie, że Tusk zostawił deflację. Tak, oczywiście, tak wyczyścił wiekszość Polaków z gotówki, że popyt był znikomy i ceny spadały. Piszecie, że Tusk miał stabilny wzrost gospodarczy, tak miał, tylko że dziwnym trafem wpływy do budżetu spadały i musiał zajumać pieniądze z OFE i rezerwy demograficznej, żeby w ogóle ratować progi konstytucyjne. Zaoliwił nawet 1/3 zasiłku pogrzebowego. Wybieżcie sobie Tuska, Balcerowicza i EURO i wtedy pogadamy za parę lat.
men24a
Jak można tak łgać ! Przecież Tusk obiął rządy jak nastąpił największy od 100lat kryzys zadłużeniowy, zbankrutowała Grecja czy Islandia, masa globalnych firm upadła a dzisiaj kto upadł ? Przestań pić jak zabierasz się za pisanie
marok
Za Tuska stan gospodarki był tak dobry ,że aż uciekł do Brukseli przed gniewem ludu.
men24a
A za nim następna premier Szydło
300_pala odpowiada men24a
A teraz ucieknie morawicki
kapitaneo
Dochody budżetu Polski w 2023r będą wynosić ponad 600 mld zl, a zadłużenie 50%PKB. Za PO było to 280 mld zl i dlug 51%PKB po częściowej likwidacji OFE, inaczej dług przekroczyłby 60%.
Do wiadomości, żebynikt nie spamował: wyliczenia długu zawierają pozabudżetowe zadłużenia zarówno za PO jaki i PIS.
godojoshi
Przy tej inflacji, to zaraz z dochodami dobijemy do 1 bln plnów, a dług procentowo będzie malał. O, taka to magia mądrych władców...Tylko, ze nie słyszałem jeszcze o dobrobycie bazującym na wysokiej inflacji...
men24a
PiS miał odwrócić reformę OFE i zapomniał. Potem wpadł na genialny pomysł że odda społeczeństwu druga część ale teraz pobierze 15% składki ale nie udało do tej pory zajumać tej składki, musiał być jakiś wielki sprzeciw w oddawaniu społeczeństwu tych pieniędzy.
marok
34% ofiar antyrządowej propagandy.
Teraz wiecie jak wygląda wirtualna rzeczywistość serwowana przesz media.
men24a
Ludzie są tak głupi że to działa. Morawiecki

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki