Stacje paliw handlują pustymi fakturami - ostrzega Ministerstwo Finansów

Pracownicy stacji benzynowych zbierają paragony klientów, które klienci zostawiają na stacjach, a następnie wystawiają do nich puste faktury i sprzedają je oszustom, którzy na tej podstawie wyłudzają podatek VAT - ostrzega Ministerstwo Finansów.

Organy podatkowe zostały zaalarmowane o nieuczciwym procederze, który ma miejsce na stacjach paliw. Pracownicy dopuszczają się nieuprawnionego wykorzystania paragonów, które nie były wydane klientowi lub nie zostały przez niego odebrane. Następnie nieuczciwi pracownicy stacji paliw wystawiają na podstawie paragonów tzw. puste faktury w celu ich dalszej odsprzedaży, na podmioty, które nie nabyły paliwa. Faktury nabyte przez podmioty, które nie zakupiły paliwa, służą do zawyżenia kwoty podatku naliczonego oraz kosztów podatkowych.

(YAY Foto)

Jak podkreśla Ministerstwo Finansów, działania pracowników stacji paliw, jak i nieuczciwych podmiotów nabywających faktury są niezgodne z prawem. Dla fiskusa jest to poważny problem, ponieważ tego typu wyłudzenia są bardzo trudne do wykrycia, natomiast koszty, jakie ponosi państwo są wysokie.

Resort ostrzega, że taki proceder wiąże się z negatywnymi konsekwencjami. Stacja paliw, której pracownik dopuścił się przestępstwa, jest bowiem zobowiązana do odprowadzenia podatku do urzędu skarbowego wykazanego na fakturze wystawionej na rzecz innego podmiotu niż rzeczywisty nabywca paliwa. Dodatkowo musi również rozliczyć podatek VAT z tytułu udokumentowanej paragonem sprzedaży paliwa na rzecz faktycznego nabywcy.

Natomiast nieuczciwa firma, na którą wystawiono fakturę nie ma prawa do odliczenia podatku z niej wynikającego. Jeśli natomiast dokona jego odliczenia, zostaną nałożone na nią sankcje w wysokości 100 proc. zawyżenia podatku naliczonego. Jednocześnie oszust nie może uwzględnić takiej faktury w kosztach uzyskania przychodów. Wydatek jest bowiem uznawany za koszt uzyskania przychodu tylko wtedy, gdy obejmuje rzeczywiste transakcje dokonane między sprzedawcą i nabywcą.

Dodatkowo Ministerstwo Finansów przypomina o grążących karach finansowych za dopuszczanie się nielegalnego procederu. Za wystawienie faktury grozi bowiem kara grzywny do 720 stawek dziennych, a nawet kara pozbawienia wolności. Należy również mieć na uwadze, że odpowiedzialność karna skarbowa może objąć nie tylko nieuczciwych sprzedawców, ale również kierowników stacji paliw, członków zarządu, a nawet głównych księgowych.

Jeśli spotkałeś się z działaniem oszustów, o którym powinna napisać redakcja Bankier.pl, daj nam znać - napisz na alert@bankier.pl.

Katarzyna Rostkowska

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~młody_absolwent

Za wszystko zapłaci Skarb Państwa na poczet przyszłych emerytur :-)
Jak to dobrze, że wyjechałem z tego kraju...

A swoją drogą ciekawe czy kiedyś proceder doprowadzi do punktu równowagi,w którym Państwu przestanie się opłacać obejmować paliwo podatkami i akcyzą, ponieważ wyłudzenia będą zbyt duże i zrezygnuje zarówno z narzucania danin jak i odliczania Vatu.
Być może jesteśmy świadkami jak rynek sam się reguluje...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 4 ~jj

Czas najwyższy reaktywować Inspekcję Robotniczo-Chłopską a nie jakieś donosy mejlowe.

! Odpowiedz
0 3 ~Dżejms

Najdroższa biurwo - koncerny zagraniczne nie płacą podatków!!! Jakaś kolejność odśnieżania do k. nędzy powinna być. Najpierw bulić ma obcy a dopiero potem my.
Przepraszam za emocje ale ile lat ma to trwać? Kasjerka musi zapłacić dochodowy a market pracuje dla idei? Po co istniejesz biurwo i dla kogo?

! Odpowiedz
0 6 ~mlotek

Kombinacja na tych paragonach to grosiki jakieś są. Przedszkole normalnie. Ale różnica w akcyzie na olej opałowy i napędowy jest utrzymywana. I to ich nie boli. A tam jest grubo!

! Odpowiedz
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
3 18 ~ov

"Państwo ponosi koszty" haha ale robia z ludzi debili.

! Odpowiedz
6 6 ~ff

Śmiech po prostu. MF zajmuje się takimi pi...mi :)

! Odpowiedz
4 4 ~bmiara

Od tego są.

! Odpowiedz
15 8 ~Le

Przecież nikt tu niczego nie kradnie? to po prostu osoba fizyczna jest pokrzywdzona, że nie może odliczyć watu, a firmy mogą , również osoby fizyczne kupujące paliwo wykorzystywane w swoich firmach ?., na dodatek sporo wywozi w bakach za granicę to i tak powinien być zerowy wat?.

! Odpowiedz
2 23 ~Zenon

Wiadomo o tym od lat.

! Odpowiedz
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl