Stabilizacja w branży leasingowej

Wartość wyleasingowanych towarów, maszyn i samochodów może przekroczyć w tym roku 40 miliardów złotych. Wiele zależy od kondycji polskiej gospodarki w drugiej połowie roku. Ta, jak przewiduje branża, będzie nieco gorsza niż w pierwszych sześciu miesiącach.

Wiceprzewodniczący Związku Polskiego Leasingu, Wojciech Rybak podkreśla jednak, że możemy być optymistami. Większość firm spodziewa się wzrostu wartości leasingowanego sprzętu.

Główny ekonomista Europejskiego Funduszu Leasingowego, Marcin Nieplowicz wyjaśnia, że druga połowa roku, a szczególnie trzeci kwartał może być gorszy dla polskiej gospodarki. W najbliższych trzech miesiącach, w opinii rozmówcy IAR, skumulują się negatywne efekty ukraińskiego konfliktu. Chodzi o spadek eksportu na wschód oraz o skutki rosyjskiego embarga. Czwarty kwartał powinien być już lepszy, ponieważ w Polsce ruszą przedpłaty do inwestycji współfinansowanych z Unii Europejskiej.

Zdaniem ekonomisty nie grozi nam wzrost gospodarczy poniżej 3 procent PKB. Ekspert szacuje, że tegoroczny wzrost wyniesie około 3,2 procent PKB. W trzecim kwartale wyniesie on około 3 procent, by w ostatnich miesiącach przyśpieszyć do 3,3 lub 3,4 procent PKB.

Z danych zaprezentowanych pod koniec ubiegłego tygodnia przez Związek Polskiego Leasingu wynika, że pierwsze półrocze było dla tej branży rekordowe. Wartość sfinansowanych w ten sposób maszyn czy samochodów przekroczyła 21 miliardów złotych.


Informacyjna Agencja Radiowa /IAR/ Karol Tokarczyk/jj

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl