REKLAMA

Srebro poprawia 30-letnie rekordy

2010-11-04 11:38
publikacja
2010-11-04 11:38
Czwartkowe przedpołudnie przyniosło silne wzrosty notowań surowców przemysłowych, w tym także srebra. Biały metal po raz pierwszy od 30 lat osiągnął cenę 25 dolarów za uncję. Katalizatorem tej zwyżki są działania amerykańskiego banku centralnego.

Źródło: Bankier.pl

Wczoraj władze Rezerwy Federalnej podjęły decyzję o rozpoczęciu skupu amerykańskich obligacji skarbowych. W tym celu Fed wykreuje 600 miliardów dolarów, zwiększając bazę monetarną Stanów Zjednoczonych o 30% w ciągu zaledwie ośmiu miesięcy.

Ponieważ pieniądze te nie będą miały pokrycia w postaci zwiększonej podaży towarów i usług, to takie działanie banku centralnego powinno przełożyć się na wzrost cen realnych dóbr. Jako pierwsze reagują rynki surowcowe, na których działają inwestorzy usiłujący antycypować ogólny wzrost cen w gospodarce.

Oczekiwany spadek siły nabywczej dolara najlepiej obrazują zwyżkujące notowania metali szlachetnych i surowców przemysłowych. Srebro będące równocześnie szlachetnym kruszcem jak i metalem wykorzystywanym w przemyśle korzysta równocześnie z obu tych „silników”.

W rezultacie o godzinie 11:30 za uncję srebra trzeba było wydać 25,28 dolarów, czyli o 2,1% więcej niż wczoraj oraz o 50% więcej niż na początku roku. Ostatni raz tak wysokie ceny srebra widziano w marcu 1980 roku. Ówczesny szczyt na poziomie 50 USD za uncję według obecnej siły nabywczej dolara wynosiłby 132,55 USD.

K.K.
Źródło:

Do pobrania

srebro1104gif
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~dullar
cukier, złoto, bawełna, pallad, rynki wschodzące - wszędzie monstrualne bąble. mafia z FED wpędza świat w kolejny dramat.

Powiązane: Sektor bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki