Srebro najtańsze od 5 lat, ale w mennicy braki

główny analityk Bankier.pl

We wtorek na otwarciu rynku w Nowym Jorku doszło do kolejnego dziwnego załamania notowań kontraktów terminowych na srebro. Kilka godzin później US Mint potwierdziła doniesienia o wstrzymaniu sprzedaży srebrnych monet bulionowych.

Na GPW mamy „cudofixingi” na zamknięciu sesji, a na nowojorskim Comeksie zdarzają się „cuda” po otwarciu handlu tradycyjnego (ang. open outcry) o 14:25 czasu polskiego. Tak też było we wtorek, gdy po 14:30 notowania kontraktów na srebro (i w mniejszym stopniu na złoto) bez żadnego konkretnego powodu zaczęły szybko spadać.

Kliknij, aby przejść do notowań
Kliknij, aby przejść do notowań (Bankier.pl)

W ciągu dwóch godzin kurs kontraktów na srebro obniżył się z 15,60 USD do 14,805 USD za uncję, co oznaczało spadek aż o 5,1%. Do godziny 22:00 notowania srebrnych kontraktów podniosły się do 15,09 USD/oz., co jednak nadal oznaczało najniższy kurs zamknięcia od lutego 2010 roku (niższe kursy odnotowano podczas sesji 1 grudnia 2014 r.).

Analitycy na zawołanie wynaleźli kilka powodów tłumaczących nagłą zniżkę cen srebra o 5%. Przywoływano spadki na chińskiej giełdzie, umocnienie dolara, niepewność w sprawie Grecji czy też ogólny „negatywny sentyment” wobec surowców. Wszystko to jednak nie ma żadnego znaczenia, jeśli przy tak silnym spadku notowań kontraktów terminowych niemal równocześnie pojawia się informacja o brakach srebrnych monet bulionowych w amerykańskiej mennicy.

Po kilku godzinach od załamania na Comeksie na rynku pojawiły się informacje, że US Mint wstrzymała hurtową sprzedaż srebrnych monet bulionowych z powodu braku towaru. Informację tą potwierdziła następnie agencja Bloomberga. Amerykańska mennica wstrzymała przyjmowanie zamówień na Srebrne Orły do końca miesiąca, co pokazuje skalę eksplozji popytu na fizyczny metal ze strony inwestorów. Srebro inwestycyjne w USA w większych ilościach jest „tymczasowo niedostępne”, podobnie jak gotówka w greckich bankach.

To nie pierwsza sytuacja, gdy notowania na wirtualnym rynku terminowym rozjeżdżają się z sytuacją na rynku fizycznego metalu, który pomimo silnego spadku cen na Comeksie w hurtowych ilościach nie jest dostępny po żadnej cenie. Teoretycznie taka sytuacja nie ma prawa się zdarzyć, ponieważ Comex umożliwia fizyczne rozliczenie transakcji (czyli odbiór 5.000 uncji srebra). Ale tego typu wydarzenia podważają wiarygodność nowojorskiej giełdy jako wyznacznika cen dla fizycznego srebra.

Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Lol

Na kitco website srebro jest na promocji i można kupić monety i co się tylko chce - do wyboru do koloru także blachy nie brakuje.

! Odpowiedz
0 23 ~Dżejms

Ktoś kto pamięta komunę to ma okazję do wspomnień. Też tak było - szedłeś do sklepu i tam na półce była cena ale produktu nie było. Widzicie analogię? Morał taki że kapitalizmu obecnie niema. W normalnym rynku jak zaczyna brakować czegoś to cena dotąd idzie w górę aż popyt z podażą się równoważy. No tak czy nie? A tu mamy braki. To znaczy że cena jest niedoszacowana. To znaczy że mamy socjalizm, komunizm sam nie wiem co mamy. Wolności na pewno nie mamy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 6 ~berni

Mamy manipulacje na derywatach na złoto i srebro na niespotykaną skalę. Związków z socjalizmem nie dostrzegam. Co najwyżej z oficjalnym kursem dolara i czarnorynkowym u "koników".

! Odpowiedz
0 4 ~MacGawer odpowiada ~berni

Ale najwyraźniej komus bardzo, ale to bardzo zależy na tym by dalej trwały. Nie wiem dlaczego US Mint nie może kupic papierów na Comeksie, wymienić ich na fizyczne srebro i natłuc orłów do oporu? Czy są jakieś techniczne przeszkody? A może są przeszkody natury "prawnej" czyli analogia do systemów centralnie sterowanych (rozregulowywanych) jest słuszna.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
19 2 ~Eltor

Ja rozumiem, że Smutny Krzysztof musi iść w artykułach po swojej linii, ale tak się zaczynam zastanawiać, czy nie ma udziałów w jakiejść spółce handlującej PM. To straszenie i naganianie na metale...

! Odpowiedz
2 23 ~MacGawer

I najwyraźniej udalo mu się to, bo w US Mint zabrakło srebrnych monet. Ale głupi ci Amerykanie że słuchają Krzysztofa Kolanego...

! Odpowiedz
0 14 ~Akira

Klasyka. System dusi cenę by owce wiedziały na całym świecie że nie ma save haven przed upadającymi 'click money' a wszyscy wiedząc że cena jest sztucznie zbita lecą po towar. No i towaru nie, co wskazuje na centralnie sterowaną a nie rynkową cenę - nie ma jak w PRL w sklepach. Gdyby cenę AG ustalał rynek a nie banksterzy to wystrzeliło by właśnie w kosmos a co za tym idzie nie zostało wykupione. Sytuacja sama by się regulowała, tylko że to akurat jest bardzo nie na rękę bankowej gangsterce. Akira / www.przeczytane.org

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 10 ~Worex

bo spekulanci pompuja banke a we wrzesniu piep...rznie taka petarda ze ... gorsza od 2008 !

! Odpowiedz
0 25 ~qń

Na srebrze i złocie się spekuluje ale takie praktyki nie mogą trwać wiecznie .

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
SREBRO 1,93% 14,81
2020-04-06 15:05:00
ZŁOTO 1,71% 1 676,55
2020-04-06 15:05:00
MIEDŹ 1,35% 4 907,25
2020-04-06 15:05:00
ROPA -4,57% 33,24
2020-04-06 15:05:00
PLATYNA 0,72% 729,80
2020-04-06 15:05:00

Znajdź profil