Spychalski: Prezydent przekazał wniosek o łaskę dla Falenty do prokuratury

Prezydent Andrzej Duda przekazał do prokuratury wniosek o ułaskawienie zamieszanego w "aferę taśmową" biznesmena Marka Falenty - poinformował w środę PAP prezydencki minister Błażej Spychalski. Jak zaznaczył, jest to standardowa procedura i nie oznacza, że prezydent zamierza zastosować prawo łaski.

(fot. MAREK WISNIEWSKI / FORUM)

"To jest zwykła, standardowa procedura jeżeli chodzi o wnioski o ułaskawienie, które są składane do Pałacu Prezydenckiego. W trybie zwykłym, a tu został przyjęty tryb zwykły, one są przesyłane do Prokuratury Krajowej, która dalej procedurę prowadzi" - powiedział PAP Spychalski.

Jak dodał minister, prezydent będzie teraz oczekiwał na opinię sądu ws. wniosku. Zaznaczył, że nadanie sprawie biegu nie świadczy w najmniejszym stopniu o intencjach prezydenta dot. ułaskawienia Falenty.

O nadaniu przez prezydenta biegu wnioskowi o ułaskawienie biznesmena poinformowało wcześniej RMF FM.

Zgodnie z art. 561 Kodeksu postępowania karnego prośbę o ułaskawienie przedstawia się sądowi, który wydał wyrok w pierwszej instancji. Powinien on rozpoznać prośbę o ułaskawienie w ciągu 2 miesięcy od daty jej otrzymania. Zgodnie z art. 565 prośbę o ułaskawienie skierowaną bezpośrednio do Prezydenta RP przekazuje się Prokuratorowi Generalnemu w celu nadania jej biegu.

Rozpoznając prośbę o ułaskawienie sąd powinien mieć na względzie zachowanie się skazanego po wydaniu wyroku, rozmiary wykonanej już kary, stan zdrowia skazanego i jego warunki rodzinne, naprawienie szkody wyrządzonej przestępstwem, a przede wszystkim szczególne wydarzenia, jakie nastąpiły po wydaniu wyroku.

Marek Falenta został skazany w 2016 r. przez Sąd Okręgowy w Warszawie na 2,5 roku więzienia w związku z tzw. aferą podsłuchową. Ujawnione w tygodniku "Wprost" nagrania wywołały w 2014 r. kryzys w rządzie Donalda Tuska. Chodziło o nagrywane od lipca 2013 r. do czerwca 2014 r. na zlecenie Falenty w warszawskich restauracjach osoby z kręgów polityki, biznesu i funkcjonariuszy publicznych. Nagrano m.in. ówczesnych szefów: MSW - Bartłomieja Sienkiewicza, MSZ - Radosława Sikorskiego, resortu infrastruktury i rozwoju - Elżbietę Bieńkowską, prezesa NBP Marka Belkę i szefa CBA Pawła Wojtunika.

Wyrok na Falentę uprawomocnił się w grudniu 2017 roku. Obrońcy biznesmena złożyli kasację do Sądu Najwyższego, zaś w styczniu ubiegłego roku do prezydenta Dudy trafił wniosek o ułaskawienie biznesmena.

Falenta miał stawić się w zakładzie karnym w celu odbycia kary 1 lutego, ale nie zrobił tego. Od tamtego momentu ukrywał się i był poszukiwany w związku z nakazem doprowadzenia do aresztu śledczego, który trafił do jednego ze stołecznych komisariatów 6 lutego 2019 roku.

22 marca Wydział Kryminalny Komendy Stołecznej Policji poinformował sąd, że "skazany Marek F. nie został zatrzymany na podstawie listu gończego i opuścił terytorium Polski". Następnie 28 marca Sąd Okręgowy w Warszawie wydał Europejski Nakaz Aresztowania Falenty. Do zatrzymania Falenty na podstawie ENA doszło w piątek w Hiszpanii.(PAP)

autor: Marceli Sommer

msom/ par/

Źródło: PAP
Ludzie:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 glos_rozsadku

nie wiem co zrobił, ale mógł spieprzać gdzieś do Ameryki południowej, a nie UE.

! Odpowiedz
12 5 pull_up_terrain_ahead

Jeśli pan Falenta liczy na konfitury od dobrej zmiany, to wkrótce przekona się boleśnie jak bardzo się myli.

! Odpowiedz
33 58 grzegorzkubik

Ten człowiek wykazał, że PO to z grubsza przestępcy i piąta kolumna.

! Odpowiedz
52 53 jes

A o Morawieckim kolega zapomniał? Czyli w PiS;ie też mamy piątą kolumnę, i to jako premiera.

! Odpowiedz
44 12 histeryk

A moim zdaniem niewiele z tych taśm wynika, może poza dwoma kompromitującymi propozycjami załatwienia pracy - jednej w której uczestniczył Kwiatkowski i drugiej w której uczestniczył Morawiecki. Cała reszta może mieć tylko użyteczność medialną i to tylko dla mediów na poziomie TVP czy TV Republika albo tygodnik NIE.

! Odpowiedz
41 63 jarekzbyszek

Falenta tak samo zasłużony dla władzy PIS jak Macierewicz.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne