REKLAMA

Media: sprzęt wojskowy zniszczony na lotnisku na Krymie był wart 650-850 mln dolarów

2022-08-12 08:45
publikacja
2022-08-12 08:45
Media: sprzęt wojskowy zniszczony na lotnisku na Krymie był wart 650-850 mln dolarów
Media: sprzęt wojskowy zniszczony na lotnisku na Krymie był wart 650-850 mln dolarów
fot. PLANET LABS PBC / / FORUM

Rosyjski sprzęt wojskowy zniszczony w wyniku wtorkowego ataku na bazę lotniczą w Nowofedoriwce na anektowanym Krymie był wart 650-850 mln dolarów – oszacowało ukraińskie wydanie "Forbesa".

Ze zdjęć satelitarnych amerykańskiej firmy Planet Labs wynika, że na lotnisku Saki kilka godzin przed atakiem znajdowało się ponad 20 samolotów. Były to przeważnie myśliwce Su-30SM i samoloty zwiadowcze Su-24MR, a także jeden ciężki samolot transportowy Ił-76 i kilka śmigłowców – powiedział rzecznik sił powietrznych Ukrainy Jurij Ihnat.

Forbes szacuje wartość Su-30SM na 50 mln dol., Su-24MR - na 6 mln dol., a Iła-76 - na 86 mln dol. Baza w Nowofedoriwce była wykorzystywana wcześniej do prowadzenia nalotów przeciwko Ukrainie.

Władze w Kijowie nie wzięły odpowiedzialności za wtorkowy ostrzał obiektu, lecz sztab generalny sił zbrojnych Ukrainy podał, że tego dnia przeciwnik stracił dziewięć samolotów. W środę amerykański dziennik "Washington Post" podał, że ataku na bazę rosyjskich sił powietrznych dokonały ukraińskie siły specjalne.

"Forbes" pisze, że rosyjska wersja, jakoby przyczyną wybuchów było niedbalstwo i pożar w składzie amunicji lotniczej, budzi wątpliwości, gdyż na pierwszych nagraniach z ataku widać, że do kilku wybuchów doszło niemal jednocześnie, a odległość między nimi wynosiła ok. 750 m.

Zdaniem "Forbesa" mogło dojść do ataku z systemu HIMARS rakietą ATACMS o zasięgu 300 km, których Ukraina oficjalnie nie otrzymała, ataku ukraińską rakietą przeciwokrętową Neptun albo amerykańską Harpoon, bądź też ataku z samolotu bezzałogowego. Niewykluczona jest także dywersja.

Nowofedoriwka leży ponad 200 km za obecną linią frontu, daleko poza zasięgiem dotychczas używanej przez Ukrainę broni, nie licząc pocisków przeciwokrętowych Harpoon i Neptun. (PAP)

mw/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Wybierz ubezpieczenie, które działa w szkole i poza nią! Kun online! >>

Wybierz ubezpieczenie, które działa w szkole i poza nią! Kun online! >>

Komentarze (8)

dodaj komentarz
wibor3m10procent
Żołnierze sobie grilla urządzili..? Ajwaj, napisz coś wreszcie!
pstrzezek
W ruskiej prasie cisza ale znając życie będzie tak jak z krążownikiem Moskwa który nagle nabrał „negatywnej pływalności” Po czym wziął i zatonął ;))) 300 chłopa na dnie ale w mediach wsio w poriadkie ;)))
Raffmo
Są doniesienia, że jednak może to być 20+
Plus 60 zabitych i 100 rannych personelu lotniskowego i pilotów :)
1324566
a ja podejrzewam że to amerykański ptaszek coś nad tym lotniskiem zgubił...
szprotkafinansjery
To ma być dużo? To ledwie połowa wartości elektrowni w Ostrołęce!
pyton112
No jak to tyle milionów jak od 3 miesięcy wszystkie media trąbią że ruscy nie mają już broni
enthe
Kilka godzin czyni wielką różnicę.
tb2
Do czego może doprowadzić jeden niedopałek...

Powiązane: Inwazja Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki