REKLAMA

"First minute" na wakacje 2022 kontra inflacja i COVID-19

2021-09-27 07:09
publikacja
2021-09-27 07:09
"First minute" na wakacje 2022 kontra inflacja i COVID-19
"First minute" na wakacje 2022 kontra inflacja i COVID-19
fot. Alexandros Michailidis / / Shutterstock

Ruszyła sprzedaż wyjazdów na przyszłoroczne wakacje. Ceny są niższe od tegorocznych, a warunki rezerwacji wyjątkowo liberalne - pisze poniedziałkowa "Rzeczpospolita".


Jak pisze gazeta, jeśli ktoś zdecyduje się już teraz, dokąd pojedzie na przyszłoroczny urlop, to ma zagwarantowaną cenę, zaliczka jest niska – od kilku do kilkunastu procent wartości pakietu (najczęściej 200–300 zł od osoby), a za dopłatą 10–50 zł można dowolnie zmieniać miejsce docelowe, termin oraz skład „wycieczki”. "Tu mogą się zmienić nawet wszyscy uczestnicy" - wskazuje dziennik.

Według gazety przy wyborze już teraz zagranicznych wakacji w lipcu bądź sierpniu 2022 roku za tydzień w 4-gwiazdkowym hotelu ze śniadaniem i obiadokolacją w Bułgarii trzeba zapłacić 1200–1300 zł, w Tunezji od 1400 zł, w Turcji 1500 zł, na Malcie, we Włoszech i na hiszpańskiej Costa Brava to wydatek od 1800–1900 zł. Oferta wszystko w cenie (AI) jest zazwyczaj o 100–200 złotych droższa.

"Rz" zwraca też uwagę na rezerwacje w hotelach 5-gwiazdkowych w formule AI. W Bułgarii pobyt tygodniowy kosztuje wówczas 1800 zł, w Tunezji o 100 zł więcej, w Turcji 2 tys. zł, w Egipcie 2200 zł, a na położonej na Morzu Jońskim greckiej wyspie Zakhyntos – 2300 zł - wymienia dziennik.

Gazeta zauważa, że inflacja przekłada się na wzrost cen, który nie omija branży turystycznej. "Dlatego, gdy nabierze ona rozpędu, obecne ceny wakacji raczej nie będą już dostępne" - stwierdza "Rz".

Co klient ryzykuje, kupując wakacje wcześniej? Jeśli wyjazd zostanie odwołany przez biuro podróży, na zwrot pieniędzy poczeka maksimum dwa tygodnie - wyjaśnia gazeta. Ale - jak dodaje - ma gwarancję, że je dostanie, ponieważ imprezy turystyczne kupowane u touroperatorów oraz u agentów turystycznych są chronione przez gwarancje ubezpieczeniowe i Turystyczny Fundusz Gwarancyjny. "Niewiadomą pozostaje sytuacja związana z pandemią. Dwa ostatnie letnie sezony turystyczne pokazały, że wyjazdy na wakacje są, zwłaszcza dla zaszczepionych, w miarę bezproblemowe, ale ryzyko nie spadło do zera" - przyznaje cytowany przez "Rz" Radosław Damasiewicz, prezes Travelplanet.pl.

Jak stwierdza dziennik, wcześniejsze rezerwowanie wyjazdów w kraju nie jest w Polsce jeszcze popularne - zazwyczaj robi się tak z co najwyżej kilkutygodniowym wyprzedzeniem. (PAP)

maja/ itm/

Źródło:PAP
Tematy
​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
antek10
Itaka nie ma gwarancji ceny. zmiencie treść artykułu. na ktorymś etapie kupowania wczasów w itace jest wybor czy płacisz drożej , czy kupujesz bez gwarancji ceny. Tego kupujący nie wie dopóki nie przejdzie połowy procesu kupna
slawekqs
Ale dla świętego spokoju moja babcia ma ponad 100 dostała preparat i jeszcze żyje ojciec dobija do 80 alkocholik aktywny nałogowy użytkownik tytoniu szczepi sie na wszystko od kiedy można było sobie kupić szczepienie lub dostać w palcówce łącznie na choroby tropikalne tez dostał napewno i bądź tu mądry
kenn
Krótkowidztwo "szczepionkarzy".

Turystyka zawsze słabo się trzymała - jeśli sztucznie ograniczą ilość klientów, to zostaną przejęci przez państwo. I tym samym będziemy mieli legalny komunizm, w którym paru urzędasów-ministrów, po suto zakrapianej imprezie u dziennikarza, wracają do pracy i ustawiają
Krótkowidztwo "szczepionkarzy".

Turystyka zawsze słabo się trzymała - jeśli sztucznie ograniczą ilość klientów, to zostaną przejęci przez państwo. I tym samym będziemy mieli legalny komunizm, w którym paru urzędasów-ministrów, po suto zakrapianej imprezie u dziennikarza, wracają do pracy i ustawiają 38 mln Polaków odnośnie tego, gdzie można jeździć i czy można imprezować (pretekst zawsze się znajdzie do wprowadzania dyktatury) :P

Powiązane: Podróże

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki