REKLAMA

Sprzedaż detaliczna w styczniu rozczarowała

2020-02-21 10:00
publikacja
2020-02-21 10:00
Sprzedaż detaliczna w styczniu rozczarowała
Sprzedaż detaliczna w styczniu rozczarowała
fot. George Rudy / / Shutterstock

Styczniowe statystyki dotyczące sprzedaży detalicznej pokazały, że polscy konsumenci wydają pieniądze nieco mniej chętnie, niż oczekiwali tego ekonomiści.

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych była o 3,4 proc. wyższa niż w styczniu 2019 roku oraz o 20,6 proc. niższa niż w grudniu – poinformował Główny Urząd Statystyczny. Tak duży miesięczny spadek to oczywiście „efekt Świąt Bożego Narodzenia”, przed którymi Polacy zostawiają w sklepach więcej niż w innych miesiącach.

Spowolnienie wzrostu sprzedaży lepiej widać w dynamice rocznej, która spowolniła do 3,4 proc. z 5,7 proc. w grudniu. Ekonomiści spodziewali się wyhamowania jedynie do 4,4 proc.

Ze względu na wysoką inflację cenową, dynamika sprzedaży w cenach bieżących była wyższa i wyniosła 5,7 proc. rdr wobec 7,5  proc. rdr w grudniu. To wynik również gorszy od prognoz ekonomistów, którzy oczekiwali wzrostu o 6,6 proc. rdr.

- Wśród grup o znaczącym udziale w sprzedaży detalicznej „ogółem” wzrost w styczniu 2020 r. w porównaniu z analogicznym okresem 2019 r. (w cenach stałych) zaobserwowano w przedsiębiorstwach handlujących pojazdami samochodowymi, motocyklami, częściami (o 3,5 proc. wobec wzrostu o 5,9 proc. przed rokiem ) oraz w jednostkach sprzedających paliwa stałe, ciekłe i gazowe (o 2,5 proc. wobec wzrostu o 4,5 proc. przed rokiem) – czytamy w komentarzu GUS.

- Spośród grup o niższym udziale w sprzedaży detalicznej „ogółem” największy wzrost odnotowano w jednostkach zaklasyfikowanych do grupy: „tekstylia, odzież, obuwie” (o 10,5 proc.). Spadek sprzedaży wykazały  natomiast przedsiębiorstwa z grup: „prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach” (o 4,8 proc.);  „żywność, napoje i wyroby tytoniowe” (o 0,9 proc.); „pozostałe” (o 0,5 proc.) – dodano.

Dane o sprzedaży detalicznej to kolejny raport z polskiej gospodarki, który w tym tygodniu ujrzał światło dzienne. W środę opisywaliśmy dane z rynku pracy dotyczące zatrudnienia i wynagrodzeń oraz nastroje konsumentów, w czwartek zaś dynamikę produkcji przemysłowej. Równolegle do danych o sprzedaży detalicznej, w piątek opublikowane zostały także dane o produkcji budowlano-montażowej.

Raport GUS dotyczący sprzedaży detalicznej obejmuje jedynie przedsiębiorstwa zatrudniające więcej niż 9 pracowników.

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (10)

dodaj komentarz
bha
Minimalne minimum rośnie ,cóż więc niestety korpo monopol i nie tylko wyciska z rynku,kieszeni,portfeli ,kart etc. ile się da.
admiral1
Miałem kupic nowe auto, ale rok zaczekam , zobacz jak koronarowirus nas potraktuje. Może trzeba będzie w domu przeczekać , po co mi nowe auto?
marxs
wszystko w PISim (K)Raju się wali PRL(PISia Republika Ludowa) wiecznie żywa
and-owc
Proste jak "łuk". Będą wydawać mniej bo wszystko drożeje - z pustego i Salomon nie naleje (to nie cud z "kany Galilejskiej). Od przybytku głowa nie boli. To nie czasy "od Sasa do lasy" (jec pij i popuszczaj pasa). Odchudzanie dobrze robi na zdrowie i "zbytki" (nie dotyczy kobiet).
trooper
jak drożeje to powinni wydawać więcej, żeby kupić ten sam towar. Jeśli drożeje a mimo wszystko wydają mniej, to znaczy, że kupują znacznie mniej a to już robi się groźne dla gospodarki
and00 odpowiada trooper
Jakie mnie? Czytaliście artykuł?
Zakupy rosną (o 3,4% w cenach stałych), ale wolniej niż się anale spodziewali
Rosną nie maleją!
marxs odpowiada and00
inflacja realna w PRL to nie mniej niz 10% to juz jest RECESJA

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki