REKLAMA

Rekordowy wzrost sprzedaży detalicznej w Polsce

Krzysztof Kolany2022-05-23 10:00główny analityk Bankier.pl
publikacja
2022-05-23 10:00
Rekordowy wzrost sprzedaży detalicznej w Polsce
Rekordowy wzrost sprzedaży detalicznej w Polsce
fot. mimohe / / Shutterstock

Galopująca inflacja w połączeniu z napływem uchodźców z Ukrainy sprawiły, że nominalny wzrost sprzedaży detalicznej pobił nawet postcovidowy rekord sprzed roku. Skala konsumpcyjnego szału zaskoczyła większość ekonomistów.

Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących w kwietniu 2022 r. była o 33,4 proc. wyższa niż w kwietniu 2021 r. – poinformował Główny Urząd Statystyczny. To nowy rekord w historii tych statystyk, czyli od roku 2006, od kiedy dysponujemy porównywalnymi danymi. Pobity został nawet wydawało się niepobijalny rekord z kwietnia 2021 roku, gdy dzięki efektowi ekstremalnie niskiej bazy z kwietnia 2020 roku (-22,6% rdr) roczna dynamika sprzedaży detalicznej wyniosła 22,7%.

Za sporą część tak wysokiego wyniku odpowiadała jednak najwyższa od niemal ćwierć wieku inflacja. Sprzedaż detaliczna liczona w cenach stałych była jednak aż o 19 proc. wyższa niż przed rokiem - informuje GUS. Dla porównania, jeszcze w marcu odnotowano wzrost „tylko” o 9,6% rdr, natomiast ekonomiści spodziewali się wzrostu sprzedaży detalicznej w wartościach realnych o 16,9% rdr. Oznacza to tez, że deflator sprzedaży detalicznej (czyli miernik wzrostu cen w dużych sklepach) sięgnął rekordowych 12,1%. W marcu wyniósł on 11,3%, a w styczniu 8,5%.

GUS

Do zwiększenia sprzedaży w sklepach przyczyniła się też fala uchodźców wojennych z Ukrainy. Po 24 lutego do Polski przyjechało ok. dwa miliony Ukraińców. Część z nich później opuściła nasz kraj, ale nadal oznacza to ponad milion nowych konsumentów, zwiększających popyt na towary i usługi. Po trzecie, dał o sobie znać efekt bazy sprzed roku. W kwietniu 2021 wciąż były zamknięte wielkopowierzchniowe sklepy meblowe oraz większość sklepów w galeriach handlowych.

Efekt ten widać po wzroście sprzedaży tekstyliów, odzieży i obuwia (o 121,4% rdr w cenach stałych), ale też kosmetyków i farmaceutyków (o 18,9% rdr), a także w kategorii „meble, rtv, agd” (o 27,9% rdr). Pomimo rekordowo wysokich cen sprzedaż paliw była o 11% wyższa niż przed rokiem, a żywności o 11,9% rdr. Wart odnotowania jest za to silny spadek sprzedaży samochodów (o 11,2% rdr w cenach stałych).

GUS odnotował za to spadek wartości sprzedaży przez Internet, która w cenach stałych była o 4% niższa niż w marcu. Udział handlu internetowego zmniejszył się z 9,4% w marcu do 8,9% w kwietniu.

- Spośród prezentowanych grup o znacznym udziale sprzedaży przez Internet spadek tego udziału wykazały przedsiębiorstwa zaklasyfikowane do grup: „prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach” (z 23,4% przed miesiącem do 21,0%), „tekstylia, odzież, obuwie” (odpowiednio z 26,7% do 24,4%) oraz „meble, rtv, agd” (z 18,2% do 17,4%) – informuje GUS.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Analityk rynków finansowych i gospodarki. W zakresie jego zainteresowań leżą zarówno Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, jak i rynki zagraniczne: Nowy Jork, Londyn i Frankfurt. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Analizuje wpływ sytuacji gospodarczej na notowania akcji, kursy par walutowych i ceny surowców. Jest trzykrotnym laureatem organizowanego przez NBP prestiżowego konkursu im. W. Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych w kategoriach dziennikarstwo internetowe (2010) oraz polityka pieniężna i stabilność finansowa (2018 i 2019). Otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego 2016 przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Tel.: 697 660 684

Tematy
Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Komentarze (44)

dodaj komentarz
andriej_duda
Co jest Pisiełby? Ukraincy wykupuja okazje kiedy wy tyracie na ich 500 plusy i bonusy? Zapraszam do Stolicy, zobaczycie ile wolnego czasu i diengów mają ukraincy i jakimi są uchdzcami nad Wisła! Popatrzcie na zdjecie tak własnie na jesieni bedzie walczyć jak wasi przodkowie z ukraincami o ostatnią bułkę w sklepie Wolacy!

WOLACY
Co jest Pisiełby? Ukraincy wykupuja okazje kiedy wy tyracie na ich 500 plusy i bonusy? Zapraszam do Stolicy, zobaczycie ile wolnego czasu i diengów mają ukraincy i jakimi są uchdzcami nad Wisła! Popatrzcie na zdjecie tak własnie na jesieni bedzie walczyć jak wasi przodkowie z ukraincami o ostatnią bułkę w sklepie Wolacy!

WOLACY ZOSTALISCIE ZDRADZENI O SWICIE! 24.02.2022
anonimowygosc
Nie bardzo rozumiem komentarz. Ukraińcy musieli uciekać ze swoich domów. Jak można spodziewać się, że w kilka kilkunastu dni po przyjeździe będą pracować. Ich przyjechało kilka milionów. Zupełnie nie widzę związku z PIS em bo PO rządzi w Warszawie, więc totalnie strzał w stopę.
boris-vodka
Socjalni "inżynierowie" z ukrainy wydatkują 500+
Pozdrawiam PISokraińców ich mottem..."Polska w ruinie ,chwała ukrainie"
andriej_duda
Slava, Slava Gospodarzom! Ukraińcom Slava!
anonimowygosc
Socjalni inżynierowie. Co to za nowomowa? Uchodźcy nie biorą 500+.

Pozdrawiam Cię hasłem z Wyspy Węży. Swiniosabaka.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
koperytko
Pozostaje sie tylko cieszyc ... no ale sa tez te.pe lemingi które bedą wymyslać tysiące banałów idotyzmów i aberacji umysłowych z teza że jest źle...
głupi głupszy leming
jan888
Kompletnie nie ma się z czego cieszyć - wartość tego wskaźnika jest miarą patologii, jaka trawi polską gospodarkę i polskie portfele. Gigantyczna, wyrwana spod kontroli, inflacja sprawia, że ludzie rzucają się na zakupy, rzucają się po kredyty mieszkaniowe, bo nie opłaca się oszczędzać. Galopujące ceny wywracają wskaźniki do góry Kompletnie nie ma się z czego cieszyć - wartość tego wskaźnika jest miarą patologii, jaka trawi polską gospodarkę i polskie portfele. Gigantyczna, wyrwana spod kontroli, inflacja sprawia, że ludzie rzucają się na zakupy, rzucają się po kredyty mieszkaniowe, bo nie opłaca się oszczędzać. Galopujące ceny wywracają wskaźniki do góry nogami, chociaż realnie Polacy coraz bardziej zaciskają pasa.
genua1
Dwie sprawy

1. Ekonomiści są już zaskoczeni po raz XXenty w tym roku po co oni kończą studia i jak można ich nazywać ekonomistami menel spod sklepu jest mniej zaskoczony niż oni.
2.wzrost cen produktów, grubo przed nami.
bangladesznadwisla
Ceny poszły znacznie więcej niż inflacja dlatego to żaden realny wzrost

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki