Sprzedaż detaliczna trzyma się mocno

Grudniowe statystyki z dużych sklepów pokazały, że polski konsument wciąż lekką ręką wydaje pieniądze. Wzrost sprzedaży detalicznej liczony w cenach stałych utrzymał się powyżej 5% rocznie.

(GUS.)

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych była o 5,7% wyższa niż w grudniu 2018 roku oraz o 14,1% wyższa niż w listopadzie – poinformował Główny Urząd Statystyczny. Miesiąc wcześniej tak liczona dynamika sprzedaży detalicznej ukształtowała się na poziomie 5,2% rdr. Ekonomiści spodziewali się wzrostu sprzedaży w grudniu o 5,9% rdr.

(Bankier.pl)

Ze względu na wysoką inflację cenową dynamika sprzedaży w cenach bieżących przyspieszyła do 7,5% rdr wobec 5,9% rdr w listopadzie. To wynik nieco wyższy od prognoz ekonomistów, którzy oczekiwali wzrostu o 7,3% rdr.

Grudzień jest miesiącem wzmożonych zakupów przed świętami Bożego Narodzenia, co rokrocznie podbija statystyki w ujęciu miesiąc do miesiąca. Warto więc analizować te dane w odniesieniu do grudnia roku poprzedniego, a także przez pryzmat cen stałych. W tym ujęciu na uwagę zasługuje bardzo wysoka dynamika sprzedaży w kategorii „meble, rtv, agd” (+13,6% rdr).

„Pozostała sprzedaż detaliczna w niewyspecjalizowanych sklepach” – do której to kategorii GUS zalicza także sprzedaż w sklepach wielkopowierzchniowych – była o 10,6% wyższa niż rok wcześniej. Minimalnie spadła za to (o 0,2% rdr) sprzedaż żywności, napojów i wyrobów tytoniowych. 

Interesujący jest fakt, że dynamika sprzedaży detalicznej od kilku miesięcy ma wyraźną tendencję wzrostową pomimo nasilającego się spowolnienia w polskiej gospodarce. Coraz wyżej rosnącym słupkom sprzedaży detalicznej towarzyszy bowiem coraz niższa dynamika produkcji przemysłowej, spadek produkcji budowlanej oraz zadyszka w inwestycjach.

KK

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
23 27 andregru

"Grudniowe statystyki z dużych sklepów pokazały, że polski konsument wciąż lekką ręką wydaje pieniądze" - jeżeli je dostaje np.500+ to łatwo wydaje .

! Odpowiedz
31 25 _jasko

Czyli "łatwo przyszło, łatwo poszło" i gospodarka dalej na sterydach, a "niższa dynamika produkcji przemysłowej, spadek produkcji budowlanej oraz zadyszka w inwestycjach."

! Odpowiedz
38 11 terrainahead

Dobsszzszszse. Już się cieszę jak pislam zaskowycze! A będę się zaśmiewał/

! Odpowiedz
15 11 pluto85md

Szczyt wzrostu sprzedazy po wprowadzeniu 500+ przypadl w styczniu -po 9 miesiacach od wprowadzenia programu, jednak w tym okresie az 6 miesiecy mialo lepsza dynamike niz miesiac wejscia w zycie programu. Teraz wprowadzone zmiany od lipca ani razu nie przelozyly sie na wyzsza dynamike sprzedazy, a szczyt powinien przypasc w marcu, kwietniu. Czyli jedziemy na sterydach, ale juz bez wyraznego pozytywnego wplywu...albo inaczej pozytywny wplyw rownowazy sie z negatywnymi skutkami stosowania sterydow.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
41 13 marxs

Wzrost sprzedaży detalicznej liczony w cenach stałych utrzymał się powyżej 5% rocznie przy co najmniej 10 % inflacji realnej to nędzny wynik teraz inflacja w tym roku wybitnie przyspieszyła to i "wzrosty" sprzedaży detalicznej też wybitnie "przyspieszą" a tak naprawdę to tylko i aż tylko STAGFLACJA w tym PISim (K)Raju z Tektury tak to sie prawidłowo nazywa stagnacja ewentualnie spadek produkcji przy coraz wyższych cenach

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
33 26 anna_domagalczyk

Jak na zakupy świąteczne to w porównaniu z listopadem słabo. Wygląda na to, że to raczej nie klienci 'wydają lekka reką", ale kupują drożej.

! Odpowiedz
5 21 arturo77

jak polski konsument dostanie wyzsze rachunki za prad,gaz,smieci,i czynsz za mieszkanie to w najblizszej przyszlosci nie powinno sie to przelozyc na wzrost sprzedazy detalicznej ...co najwyzej lekkie wzrosty moze odnotowac branza rolna ktora tradycyjnie jest na granicy oplacalnosci w wiekszosci asortymentu

! Odpowiedz
23 14 bentley66

a ceny ida do gory

https://webmagazyn.pl/wzrost-cen-w-polsce-jednym-z-najszybszych-w-ue/

! Odpowiedz
8 10 2kbb

Inflacja spadnie w II połowie roku .

! Odpowiedz
15 29 anna_domagalczyk

A na Bankierze pare tytułów poniżej: "Optymizm polskich konsumentów nadal przygasa". Fajny, humorystyczny portal :-))

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil