Sprzedaż detaliczna trzyma się mocno

Grudniowe statystyki z dużych sklepów pokazały, że polski konsument wciąż lekką ręką wydaje pieniądze. Wzrost sprzedaży detalicznej liczony w cenach stałych utrzymał się powyżej 5% rocznie.

(GUS.)

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych była o 5,7% wyższa niż w grudniu 2018 roku oraz o 14,1% wyższa niż w listopadzie – poinformował Główny Urząd Statystyczny. Miesiąc wcześniej tak liczona dynamika sprzedaży detalicznej ukształtowała się na poziomie 5,2% rdr. Ekonomiści spodziewali się wzrostu sprzedaży w grudniu o 5,9% rdr.

(Bankier.pl)

Ze względu na wysoką inflację cenową dynamika sprzedaży w cenach bieżących przyspieszyła do 7,5% rdr wobec 5,9% rdr w listopadzie. To wynik nieco wyższy od prognoz ekonomistów, którzy oczekiwali wzrostu o 7,3% rdr.

Grudzień jest miesiącem wzmożonych zakupów przed świętami Bożego Narodzenia, co rokrocznie podbija statystyki w ujęciu miesiąc do miesiąca. Warto więc analizować te dane w odniesieniu do grudnia roku poprzedniego, a także przez pryzmat cen stałych. W tym ujęciu na uwagę zasługuje bardzo wysoka dynamika sprzedaży w kategorii „meble, rtv, agd” (+13,6% rdr).

„Pozostała sprzedaż detaliczna w niewyspecjalizowanych sklepach” – do której to kategorii GUS zalicza także sprzedaż w sklepach wielkopowierzchniowych – była o 10,6% wyższa niż rok wcześniej. Minimalnie spadła za to (o 0,2% rdr) sprzedaż żywności, napojów i wyrobów tytoniowych. 

Interesujący jest fakt, że dynamika sprzedaży detalicznej od kilku miesięcy ma wyraźną tendencję wzrostową pomimo nasilającego się spowolnienia w polskiej gospodarce. Coraz wyżej rosnącym słupkom sprzedaży detalicznej towarzyszy bowiem coraz niższa dynamika produkcji przemysłowej, spadek produkcji budowlanej oraz zadyszka w inwestycjach.

KK

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 bha

Trzyma się na debetach,ogromie plastiku etc.

! Odpowiedz
11 7 niepelnosprawny_org

inflacja przyspiesza, ludzie wiecej kupuja, wiecej dzieci, zatrudnienie, podwyzki, jestesmy na dorobku, nie ludzmy sie, ze nagle zwolni, szczegolnie te "ludzkie" rzeczy zywnosc, mieszkanie, woda, prąd, benzyna... wielu swiatowej klasy ekonomistow zapowiadalo, ze tak bedzie sie dziac, czekaja nas lata obfite, tluste, ale rowniez z inflacja, bo rozwoj pociaga inflacje, jednak oby nie przerosla oczekiwania...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 24 jacyna2017

Bankierowi i wielu innym mediom ekonomia i statystyka miesza się z politycznymi intencjami - dlatego robi się tak humorystycznie z tytułami! Dodatkowo sytuacja gospodarcza nie tylko w Polsce jest skomplikowana i nie warto podniecać się miesięcznymi danymi.

! Odpowiedz
6 1 zops

Jednak inflacja przestarzałym terminem jest.

! Odpowiedz
15 29 anna_domagalczyk

A na Bankierze pare tytułów poniżej: "Optymizm polskich konsumentów nadal przygasa". Fajny, humorystyczny portal :-))

! Odpowiedz
16 0 zops

Tymczasem na całym zachodnim wybrzeżu Polski, Szwedzi i Duńczycy rozbudowują dla siebie scieżki rowerowe a zops raczp znalazł swój karmnik jakim jest rafineria gdańska. -----> www.wells24.com

! Odpowiedz
23 14 bentley66

a ceny ida do gory

https://webmagazyn.pl/wzrost-cen-w-polsce-jednym-z-najszybszych-w-ue/

! Odpowiedz
8 10 2kbb

Inflacja spadnie w II połowie roku .

! Odpowiedz
5 21 arturo77

jak polski konsument dostanie wyzsze rachunki za prad,gaz,smieci,i czynsz za mieszkanie to w najblizszej przyszlosci nie powinno sie to przelozyc na wzrost sprzedazy detalicznej ...co najwyzej lekkie wzrosty moze odnotowac branza rolna ktora tradycyjnie jest na granicy oplacalnosci w wiekszosci asortymentu

! Odpowiedz
33 26 anna_domagalczyk

Jak na zakupy świąteczne to w porównaniu z listopadem słabo. Wygląda na to, że to raczej nie klienci 'wydają lekka reką", ale kupują drożej.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil