REKLAMA

Sprzedaż detaliczna trzyma się mocno

2020-01-23 10:00
publikacja
2020-01-23 10:00
fot. Minerva Studio / Shutterstock

Grudniowe statystyki z dużych sklepów pokazały, że polski konsument wciąż lekką ręką wydaje pieniądze. Wzrost sprzedaży detalicznej liczony w cenach stałych utrzymał się powyżej 5% rocznie.

/ GUS.

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych była o 5,7% wyższa niż w grudniu 2018 roku oraz o 14,1% wyższa niż w listopadzie – poinformował Główny Urząd Statystyczny. Miesiąc wcześniej tak liczona dynamika sprzedaży detalicznej ukształtowała się na poziomie 5,2% rdr. Ekonomiści spodziewali się wzrostu sprzedaży w grudniu o 5,9% rdr.

/ Bankier.pl

Ze względu na wysoką inflację cenową dynamika sprzedaży w cenach bieżących przyspieszyła do 7,5% rdr wobec 5,9% rdr w listopadzie. To wynik nieco wyższy od prognoz ekonomistów, którzy oczekiwali wzrostu o 7,3% rdr.

Grudzień jest miesiącem wzmożonych zakupów przed świętami Bożego Narodzenia, co rokrocznie podbija statystyki w ujęciu miesiąc do miesiąca. Warto więc analizować te dane w odniesieniu do grudnia roku poprzedniego, a także przez pryzmat cen stałych. W tym ujęciu na uwagę zasługuje bardzo wysoka dynamika sprzedaży w kategorii „meble, rtv, agd” (+13,6% rdr).

„Pozostała sprzedaż detaliczna w niewyspecjalizowanych sklepach” – do której to kategorii GUS zalicza także sprzedaż w sklepach wielkopowierzchniowych – była o 10,6% wyższa niż rok wcześniej. Minimalnie spadła za to (o 0,2% rdr) sprzedaż żywności, napojów i wyrobów tytoniowych. 

Interesujący jest fakt, że dynamika sprzedaży detalicznej od kilku miesięcy ma wyraźną tendencję wzrostową pomimo nasilającego się spowolnienia w polskiej gospodarce. Coraz wyżej rosnącym słupkom sprzedaży detalicznej towarzyszy bowiem coraz niższa dynamika produkcji przemysłowej, spadek produkcji budowlanej oraz zadyszka w inwestycjach.

KK

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (15)

dodaj komentarz
bha
Trzyma się na debetach,ogromie plastiku etc.
niepelnosprawny_org
inflacja przyspiesza, ludzie wiecej kupuja, wiecej dzieci, zatrudnienie, podwyzki, jestesmy na dorobku, nie ludzmy sie, ze nagle zwolni, szczegolnie te "ludzkie" rzeczy zywnosc, mieszkanie, woda, prąd, benzyna... wielu swiatowej klasy ekonomistow zapowiadalo, ze tak bedzie sie dziac, czekaja nas lata obfite, tluste, ale inflacja przyspiesza, ludzie wiecej kupuja, wiecej dzieci, zatrudnienie, podwyzki, jestesmy na dorobku, nie ludzmy sie, ze nagle zwolni, szczegolnie te "ludzkie" rzeczy zywnosc, mieszkanie, woda, prąd, benzyna... wielu swiatowej klasy ekonomistow zapowiadalo, ze tak bedzie sie dziac, czekaja nas lata obfite, tluste, ale rowniez z inflacja, bo rozwoj pociaga inflacje, jednak oby nie przerosla oczekiwania...
jacyna2017
Bankierowi i wielu innym mediom ekonomia i statystyka miesza się z politycznymi intencjami - dlatego robi się tak humorystycznie z tytułami! Dodatkowo sytuacja gospodarcza nie tylko w Polsce jest skomplikowana i nie warto podniecać się miesięcznymi danymi.
zops
Jednak inflacja przestarzałym terminem jest.
anna_domagalczyk
A na Bankierze pare tytułów poniżej: "Optymizm polskich konsumentów nadal przygasa". Fajny, humorystyczny portal :-))
zops
Tymczasem na całym zachodnim wybrzeżu Polski, Szwedzi i Duńczycy rozbudowują dla siebie scieżki rowerowe a zops raczp znalazł swój karmnik jakim jest rafineria gdańska. -----> www.wells24.com
bentley66
a ceny ida do gory

https://webmagazyn.pl/wzrost-cen-w-polsce-jednym-z-najszybszych-w-ue/
2kbb
Inflacja spadnie w II połowie roku .
arturo77
jak polski konsument dostanie wyzsze rachunki za prad,gaz,smieci,i czynsz za mieszkanie to w najblizszej przyszlosci nie powinno sie to przelozyc na wzrost sprzedazy detalicznej ...co najwyzej lekkie wzrosty moze odnotowac branza rolna ktora tradycyjnie jest na granicy oplacalnosci w wiekszosci asortymentu
anna_domagalczyk
Jak na zakupy świąteczne to w porównaniu z listopadem słabo. Wygląda na to, że to raczej nie klienci 'wydają lekka reką", ale kupują drożej.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki