REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Sprzedawca musi poinformować klientów o obniżce podatków przez rząd

2022-01-14 11:56
publikacja
2022-01-14 11:56
Sprzedawca musi poinformować klientów o obniżce podatków przez rząd
Sprzedawca musi poinformować klientów o obniżce podatków przez rząd
fot. Jacob Lund / / Shutterstock

W tarczy antyinflacyjnej 2.0 znalazł się zapis nakazujący sklepom oraz dostawcom energii poinformowania klientów o obniżeniu podatku przez rząd – wskazuje „Rzeczpospolita”. Jednak ta sama nowelizacja nie zakłada kar, które miałyby grozić za niezastosowanie się do tego nakazu.

W przegłosowanej przez Sejm nowelizacji ustawy o VAT, której głównymi celami jest obniżenie podatków na m.in. żywność, nawozy oraz paliwa znalazł się również zapis skierowany do sprzedawców detalicznych oraz sprzedawców energii. Dotyczy on nakazu poinformowania klientów o wprowadzonej obniżce, która miałaby wejść w życie od 1 lutego.

Treść komunikatu nie będzie mogła być dobrowolna. Za przygotowanie szczegółowego wyglądu informacji ma być odpowiedzialne Ministerstwo Finansów. Dodatkowo miejsce obwieszczenia również zostało ustalone w nowych przepisach. W przypadku sklepów spożywczych takie obwieszczenie miałoby znaleźć się przy kasach fiskalnych, natomiast sprzedawcy energii oraz gazu poinformowaliby o tym klientów w specjalnym komunikacie lub dołączyli tę informację do faktury.

Jak będzie miał wyglądać ten komunikat? Można wywnioskować, że jego wzór nie będzie się dużo różnił od informacji zamieszczonej przez grupę Tauron, a która dotyczy obniżek wprowadzonych wraz z pierwszą tarczą antyinflacyjną.

Tauron

Nowelizacja ustawy zakłada nakaz, jednocześnie nie zakładając co grozi podmiotom, które nie dostosują się do niego. Brakuje kar, które dotknęłyby sprzedawców nie informujących klientów o obniżce podatków. Co stanowi pewien problem w odbiorze obowiązku zastosowania się do tego przepisu.

AB

Źródło:
Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (20)

dodaj komentarz
carlito1
Kiedy pomnik przewodniczącego na każdym placu w mieście ?
piotr_88
Czy to już kampania wyborcza ?
fakt2
Zapomnieli o obowiązku wystawiania posągu Mateuszka do całowania przez szczęśliwych obateli.
anszej_juda
szafa nagrywająca pochwały dla prezesa w każdym sklepie, łubudubu, łubudubu...
polityka_to_nie_ekonomia
Czyli kampania wyborcza sponsorowana przez sprzedawców/producentów energii. Do tego mega absurd, że mam być wdzięczni, że mniej nam ZABIERAJĄ.
carlito1
Kiedy kartki na drzwiach sklepów "Wasz "drogi" rzond podniósł lub wprowadził 46 podwyżek i nowych podatków>
niedowiary
Większego syfu jak ten rząd w życiu nie widziałem...
pozhoga
Ja żyję dość długo by pamiętać nierządy Millera i Tuska/Kopacz.

Powiązane: Tarcza antyinflacyjna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki