Sprzedawali fikcyjne faktury, a za otrzymane pieniądze kupowali bitcoiny

Prokuratura Regionalna we Wrocławiu postawiła zarzuty 14 osobom biorącym udział w obrocie fikcyjnymi fakturami VAT. Pieniądze z tego procederu był przeznaczane na zakup wirtualnej waluty - bitcoin.

(YAY Foto)

Jak poinformowała w piątek w komunikacie Prokuratura Krajowa, śledztwo ws. sprzedaży fikcyjnych faktur VAT i prania brudnych pieniędzy jest prowadzone przez Prokuraturę Regionalną we Wrocławiu.

Do tej pory w sprawie podejrzanych jest łącznie 14 osób. 11 z nich zostało zatrzymanych w zeszłym roku, a trzy w grudniu tego roku. Ostatni z zatrzymanych to przedsiębiorcy, którzy którzy nabywali tzw. puste faktury.

Jak podała PK, w śledztwie ustalono, że od 2015 r. użytkownicy szeregu serwisów internetowych o adresach www.sprzedamkoszty.com.pl oraz innych, które służyły do tzw. optymalizacji podatkowej, sprzedawały podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą faktury dokumentujące niemające miejsca transakcje. "Służyły one nabywcom tzw. pustych faktur do zaniżenia odprowadzanego do Skarbu Państwa podatku od towarów i usług oraz dochodowego - podano.

Według prokuratury uzyskane w przestępczym procederze pieniądze był przeznaczne na zakup wirtualnej waluty - bitcoin. "Następnie transferowane były w sposób uniemożliwiający wykrycie portfela odbierającego oraz identyfikację portfeli wysyłających. Czynności te miały na celu ukrywanie środków pieniężnych oraz znaczne utrudnienie stwierdzenia ich przestępczego pochodzenia" - podała prokuratura.

W śledztwie tym wykryto również proceder tzw. karuzeli podatkowej związanej z wystawianiem pustych faktur. Miały w nim uczestniczyć spółki generujące fikcyjny łańcuch transakcji związany z obrotem autorskim oprogramowaniem komputerowym w celu uzyskania zwrotu podatku VAT.

autor: Piotr Doczekalsk

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 1 sel

Jakim prawem nazywa się to walutą? przecież to nie jest żadna waluta, nikt nie gwarantuje za to złamanego centa.

! Odpowiedz
0 10 karbinadel

Autor powinien trochę popracować nad sobą i nauczyć się znaczenia słów, których używa. Sprzedaż czy wystawianie faktur poświadczających fikcyjne transakcje nie jest żadną optymalizacją podatkową, lecz zwykłym przestępstwem.

! Odpowiedz
14 15 orle

Z tekstem "Sprzedawali fikcyjne faktury, a za otrzymane pieniądze kupowali bitcoiny" powinni zapoznać się ci wszyscy, którzy uważają, że ingerencja państwa w gospodarkę jest szkodliwa, że wszystkie transakcje miedzy podmiotami doskonale reguluje wolny rynek!!!

! Odpowiedz
1 11 zbignievv

Chciałeś powiedzieć, że państwo poprzez skomplikowanie przepisów dotyczących zwrotu VAT spowodowało powstanie wielu grup przestępczych specjalizujących się w wyłudzaniu tegoż podatku, co na wolnym rynku by nie wystąpiło

! Odpowiedz
2 5 czerwony_wiewior

Chyba nie całkiem zrozumiałeś, o czym tu mowa. Nie ma mowy o żadnej ingerencji państwa w gospodarkę, mamy tu do czynienia ze ściganiem przestępców - co akurat należy do kompetencji państwa

! Odpowiedz
1 2 bmiara

A co ma piernik, do wiatraka? Wolny rynek to nie oszustwo i pranie brudnych pieniędzy o którym de facto jest ten artykuł.

! Odpowiedz
0 1 sel odpowiada bmiara

Na wolnym rynku nikt nie kupi fikcyjnych faktur te sprzedaje się poborcom podatkowym, czyli na rynku regulowanym..

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
USD/PLN -0,24% 3,8231
2019-12-13 13:57:00
EUR/PLN -0,34% 4,2717
2019-12-13 13:57:00
EUR/USD -0,10% 1,1173
2019-12-13 13:57:00
CHF/PLN -0,02% 3,8901
2019-12-13 13:57:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil