REKLAMA

Sprzeciw wobec oszczędności i postulat referendum w programie Szkockiej Partii Narodowej

2017-05-30 14:39
publikacja
2017-05-30 14:39
fot. claudiodivizia / YAY Foto

Sprzeciw wobec polityki zaciskania pasa i drugie referendum niepodległościowe - to główne punkty programu SNP, Szkockiej Partii Narodowej. W Perth ogłosiła go szefowa partii Nicola Sturgeon.

- Tylko SNP jest na tyle silna, by blokować konserwatystów - mówiła Sturgeon. Przekonywała, że głos oddany na jej partię to głos sprzeciwu wobec polityki oszczędności, jaką, jej zdaniem, prowadzi prawica. Sturgeon oskarżyła partię Theresy May o demontaż państwa opiekuńczego. - Te cięcia uderzają w biednych, w emerytów i podkopują usługi społeczne. Dlatego będziemy z tymi cięciami walczyć - zapowiadała Sturgeon.

W programie znalazły się plan inwestycji w infrastrukturę i usługi społeczne oraz podwyższenie płacy minimalnej. Jest w nim też wezwanie do tego, by rząd w Londynie przekazał Edynburgowi kompetencje dotyczące imigracji. Szkocka Partia Narodowa od dawna przekonuje, że Szkocja potrzebuje siły roboczej i wyraża niepokój, że po brexicie ograniczenia imigracji ustalone na poziomie centralnym uderzą w tutejszą gospodarkę. Nicola Sturgeon powtórzyła wcześniejsze żądanie, by "po zakończeniu procesu brexitu" zorganizować drugie referendum niepodległościowe. - Gdy będziemy już znali warunki umowy końcowej, Szkocja musi mieć wybór: albo podążyć z resztą kraju ścieżką brexitu, albo też stać się niepodległym państwem - podkreślała szefowa SNP. Dodała, że nie chce, by Edynburg został odcięty od wspólnego rynku, co zakłada plan konserwatywnej premier Theresy May.

- Nadzwyczajne jest wyciszenie kwestii niepodległości - komentuje na gorąco Norman Smith, reporter polityczny BBC. Eksperci są zgodni, że to część taktyki wyborczej ugrupowania. Przekaz partii ma być zróżnicowany. Ma być skierowany nie tylko do licznych w Szkocji przeciwników wyjścia ze Wspólnoty. - Jedna trzecia głosujących za niepodległością chciała brexitu. Co więcej, pośród przeciwników i brexitu, i niepodległości, przywiązanie do jedności państwowej jest większe niż przywiązanie do Unii - mówi Polskiemu Radiu profesor John Curtice, specjalista od analizy sondaży z Uniwersytetu Strachclyde w Glasgow.

Według sondaży, w Szkocji SNP wygrywa zdecydowanie, choć przewiduje się, że prawica zyska kilka z 59 miejsc zarezerwowanych dla Szkocji w brytyjskim parlamencie. Lewicowa Partia Pracy jest na trzecim miejscu.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Adam Dąbrowski, Londyn/kl

Źródło:IAR
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Referendum w Szkocji

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki