Wracali z Madery, spryskano ich środkiem insektobójczym

Zdziwienie malowało się na twarzach niektórych pasażerów jednego z sierpniowych lotów z Madery do Wrocławia, gdy załoga oznajmiła, że za chwilę dokona przy nich dezynsekcji samolotu.

Madera to tylko jeden z kierunków, w przypadku których pasażerowie mogą spotkać się z dodatkową procedurą dezynsekcji kabiny samolotu
Madera to tylko jeden z kierunków, w przypadku których pasażerowie mogą spotkać się z dodatkową procedurą dezynsekcji kabiny samolotu (fot. Malwina Wrotniak / Bankier.pl)

"Proszę państwa, załoga przejdzie teraz wzdłuż pokładu samolotu ze środkiem insektobójczym. Jest to standardowa procedura na tym odcinku, a stosowany specyfik jest w pełni bezpieczny. Dla własnego komfortu możecie państwo zakryć na ten czas oczy, usta i nos" - padło z głośników, gdy pasażerowie siedzieli już na swoich miejscach, a samolot stał jeszcze na płycie lotniska w Santa Cruz.

Że egzotyczne kierunki wymuszają czasami stosowanie podwyższonych standardów bezpieczeństwa, nie dziwi. Zaskoczeniem może być jednak konieczność podejmowania dodatkowych kroków na trasie pomiędzy dwoma europejskimi kierunkami, jak było w przypadku rzeczonego czarterowego lotu na pokładzie samolotu Enter Air. Jeszcze większą konsternację może wywołać dość rzadko spotykane przeprowadzanie tej procedury w obecności pasażerów.

Siła wyższa

Chociaż zdarzenie wydaje się nietypowe, w rzeczywistości jest standardem przy podróżach do i z pewnych części świata. – Na niektórych, głównie egzotycznych kierunkach, ze względu na miejscowe uwarunkowania klimatyczne i obowiązujące przepisy, oprócz standardowych procedur higienicznych przeprowadzona jest także dezynsekcja – tłumaczy Grzegorz Polaniecki, członek zarządu i dyrektor generalny Enter Air. 

Pytanie o tę samą kwestię skierowaliśmy do biura prasowego LOT-u. – Zgodnie z obowiązującymi przepisami standardowa dezynsekcja wszystkich samolotów LOT-u jest przeprowadzana raz na dwa miesiące przez obsługę serwisową (LOT AMS). Ponadto, w trosce o bezpieczeństwo pasażerów, w portach lotniczych wybranych krajów egzotycznych wykonywana jest dodatkowa dezynsekcja pokładu samolotów tuż przed startem – czytamy w przesłanym do redakcji komunikacie.

Stosowanie środków insektobójczych na pokładach samolotów dopuszcza Światowa Organizacja Zdrowia, na zalecenia której powołują się osoby związane z tematem. Ideą przyświecającą takiemu postępowaniu jest ochrona zdrowia, rolnictwa i środowiska, które mogłyby ucierpieć wskutek transportu owadów (szczególnie komarów) roznoszących choroby. Na mocy Konwencji chicagowskiej regulującej międzynarodowe lotnictwo cywilne wiążące decyzje co do obowiązujących procedur podejmują już jednak poszczególne kraje, indywidualnie oceniając ryzyko.

O tym, że dezynsekcja wcale nie jest rzadką czynnością, mówi też Marta, była stewardessa w arabskich liniach lotniczych. – Spryskiwanie samolotu jest częstą procedurą i nie zależy to od linii lotniczej, a od regulacji kraju docelowego. Spray ma na celu zabicie owadów roznoszących groźne choroby, np. wirusa Zika czy malarię – wyjaśnia Polka, w sieci znana jako autorka youtube’owego kanału o życiu w Emiratach Mafi Malibu. Jak dodaje, lista krajów z obowiązkową procedurą spryskania samolotu może się zmieniać w zależności od występowania chorób.

Na stronie niemieckiej linii lotniczej Condor jako przykładowe kierunki podróży, z którymi wiążą się dodatkowe obostrzenia, wymienia się Barbados, Kubę, Indie, Jamajka, Madera, Mauritius, Malediwy, Meksyk, Seszele i Trynidad/Tobago.

Dlaczego mimo powszechności tej czynności nieczęsto widuje się stewardessy maszerujące wzdłuż kabiny z aerozolami skierowanymi w stronę bagaży znajdujących się w schowkach? Zarówno przedstawiciel Enter Air, jak i poproszonego o komentarz LOT-u mówią, że dezynsekcję prowadzi się często jeszcze przed wejściem pasażerów na pokład. – Czasami musieliśmy spryskiwać kabinę przed przyjęciem pasażerów na pokład, a na innych lotach, gdy pasażerowie już siedzieli na swoich miejscach – uzupełnia Marta.

Warto wiedzieć, że dezynsekcja może mieć miejsce nie tylko przed startem samolotu, ale także na krótko przed lądowaniem – jeśli takie są wytyczne w kraju portu docelowego.

Czy to bezpieczne? 

– Używane środki insektobójcze nie stanowią zagrożenia dla osób przebywających na pokładzie – mówi jednoznacznie Grzegorz Polaniecki z Enter Air. Jak uściśla Condor, rozpylany w samolotach środek SRA (Standard Reference Aerosol) jest uznawany za nieszkodliwy przez Światową Organizację Zdrowia. „Zawiera substancję czynną: naturalne pyretrum w postaci wyciągu ze złocienia, rozkładające się w ciągu kilku godzin”, czytamy.

Sama WHO uściśla jednak, że nie prowadzi wykazu produktów owadobójczych „zatwierdzonych” do stosowania w dezynsekcji samolotów. Zatwierdzenie regulacyjne środków owadobójczych należy do kompetencji organów krajowych.

W komunikacie skierowanym do pasażerów na pokładzie lotu z Madery do Wrocławia poinformowano, że dla własnego komfortu na czas rozpylania środka można zasłonić twarz. Była stewardessa, z którą rozmawiamy, poleca właśnie tak postąpić. – Widząc stewardessy spryskujące kabinę, radzę zasłonić usta, nos oraz oczy na kilkanaście sekund, aż spray opadnie – mówi.

Jak przyznaje Światowa Organizacja Zdrowia, zdarzają się zgłoszenia złego samopoczucia wśród pasażerów po rozpyleniu środka insektobójczego na pokładzie. Zaraz jednak uściśla: WHO nie ma dowód na szkodliwy wpływ preparatów na zdrowie podróżujących, o ile są stosowane zgodnie z zaleceniami.

W sieci bez trudu można znaleźć także publikacje krytycznie nastawione wobec procedur dezynsekcji samolotów. Na skierowanym do turystów blogu stowarzyszenia amerykańskich pielęgniarek ATHNA czytamy, że na temat bezpieczeństwa dezynsekcji i jego skutków dla ludzi wciąż debatują ekolodzy, naukowcy i pracownicy służby zdrowia.

Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska informuje, że nie ma jednoznacznych dowodów na to, by stosowanie środków insektobójczych na pokładzie skutecznie zapobiegało przenoszeniu chorób pomiędzy krajami. Nosicielami wirusa – jak podaje organizacja – w tym przypadku najczęściej są pasażerowie. Przedstawiona opinia jest sceptyczna wobec korzyści, jakie miałaby dawać dezynsekcja, podkreśla natomiast potencjalne koszty w postaci skutków ubocznych stosowania środków owadobójczych.

W opublikowanym w 2016 r. przez WHO podsumowaniu pracy grupy roboczej zajmującej się zagadnieniem dezynsekcji samolotów podano, że „import patogenu” jest bardziej prawdopodobny w przypadku, gdy nosicielem jest chory człowiek na pokładzie niż owad.

Potwierdzono równocześnie, że istnieją udokumentowane przypadki tzw. malarii lotniskowej i dengi wywołanych przez komary znajdujące się na pokładzie samolotu na trasie międzynarodowej.

Malwina Wrotniak

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 13 jasiek2017

Identycznie jest w samolotach linii Qatar, obsluga przed lotem bierze po dwa spreje i idzie wzdluz pasazerow w dwie strony.

! Odpowiedz
8 14 trooper

To normalna praktyka, w każdym locie np z Indii do UK spryskuje się pasażerów.

! Odpowiedz
5 17 fakpejsy

Who to morderca!

! Odpowiedz
17 21 niedziela16

Prawie jak prymitywne, mobilne komory gazowe. Trzeba to poprawić. Niemcy podczas II Wojny Światowej skonstruowali samochody, które tłoczyły spaliny do uszczelnionych części bagażowych, w których mieściło się do 60 osób. Samolot jest hermetyczny i na trasie Berlin - Warszawa z pewnością zda egzamin.

! Odpowiedz
6 5 pc1974

jasiek ....Wróciłem dopiero co z Jakarty i w Qatar Airlines nie ma takich praktyk. To obok FlyingEmirates najlepsza linia na świecie i tam nikt nie wykancza pasażerow.

! Odpowiedz
3 4 karbinadel

Dziwi nie tyle sama procedura, co stosowanie jej na tym kierunku. Przecież Madera nie podlega żadnym specyficznym zaleceniom sanitarnym czy obowiązkowi szczepień. Tak samo jak Wyspy Kanaryjskie

! Odpowiedz
1 4 sel

A jednak głupio byłoby zarazić się malarią od komara w samolocie?

! Odpowiedz
1 3 bartycki

Wole żeby mnie w enterze czymś owadobójczym spryskali niż bym miał wwieźć na sobie jakieś zakażone robactwo

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne