Sprawozdawca ONZ: Utrudniony dostęp do legalnej aborcji w Polsce

Utrudniony dostęp do legalnej aborcji w Polsce oraz nowoczesnego leczenia uzależnień od narkotyków - to główne zastrzeżenia specjalnego sprawozdawcy ONZ do spraw przestrzegania praw człowieka. Niezależny ekspert Anand Grover przedstawił wstępne wnioski z oficjalnej wizyty w  naszym kraju. Podkreślił, że pomimo ratyfikacji przez rząd polski traktatów o poszanowaniu praw człowieka, dostęp kobiet do pewnych świadczeń w zakresie zdrowia prokreacyjnego jak antykoncepcja, badania prenatalne, zgodna z prawem aborcja - jest w znaczenie utrudniony.  

Anand Grover dodał, że lekarze powołując się na klauzulę sumienia odmawiają wykonania zabiegów przerywania ciąży. 

Anand Grover podkreślił, że polskie władze nie były w stanie podać danych dotyczących wykonywania nielegalnych aborcji. Według nieoficjalnych szacunków liczba ta waha się między 80 tysiącami a 180 tysiącami przypadków rocznie. 

Wizyta Ananda Grovera dotyczyła 3 kwestii - prawa do zdrowia prokreacyjnego i seksualnego,  zarażenia wirusem HIV oraz sposobów leczenia uzależnienia od narkotyków.  

Rząd polski ma 6 tygodni na ustosunkowanie się do raportu. Sprawozdanie zostanie przedstawione na 14. posiedzeniu Rady Praw Człowieka w czerwcu 2010 roku.
Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~obi

prawda boli ?

!
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% VI 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,3% VI 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil