REKLAMA

Sprawca strzelaniny w budynku FedEx to 19-latek, były pracownik placówki

2021-04-16 22:15, akt.2021-04-17 09:32
publikacja
2021-04-16 22:15
aktualizacja
2021-04-17 09:32
Sprawca strzelaniny w budynku FedEx to 19-latek, były pracownik placówki
Sprawca strzelaniny w budynku FedEx to 19-latek, były pracownik placówki
fot. Mykal McEldowney/IndyStar / / Forum/ZUMAPRESS.com

Sprawca strzelaniny w budynku FedEx w Indianapolis, w której zginęło łącznie z napastnikiem co najmniej dziewięć osób, został zidentyfikowany jako były pracownik tej placówki, 19-letni Brandon Scott Hole. Prezydent USA Joe Biden w związku ze strzelaniną zarządził w piątek opuszczenie flag do połowy masztu.

Według agencji AP sprawca masakry w Indianapolis miał 19 lat, inne źródła podają, że 20. Wiadomo już, że był wcześniej pracownikiem FedExu. „Wciąż staramy się ustalić dokładną przyczynę tego incydentu” - powiedział rzecznik policji w Indianapolis, Genae Cook.

Wcześniej stacja CNN informowała, że podejrzany był znany władzom federalnym i lokalnym. Jego krewny ostrzegał władze, że Hole może uciec się do przemocy.

„Śledczy starają się ustalić motyw i przeszukiwali dom, który według nich jest domem napastnika" - powiedział dziennikarzom agent specjalny FBI Paul Keenan.

Według zastępcy komendanta policji w Indianapolis Craiga McCartta w czwartek w nocy napastnik "wysiadł z samochodu i dość szybko rozpoczął strzelaninę na chybił trafił na zewnątrz obiektu. (…) Następnie wszedł do środka i nie dotarł zbyt daleko", strzelając do innych. W opinii McCartta strzelanina trwała zaledwie kilka minut.

"Moim zdaniem, do czasu wejścia funkcjonariuszy (…) sytuacja była skończona - podejrzany odebrał sobie życie bardzo krótko przed wejściem funkcjonariuszy do obiektu" - ocenił McCartt, dodając, że cztery osoby znaleziono martwe na zewnątrz, a cztery inne, nie licząc napastnika, wewnątrz.

"Nic, czego się dowiemy, nie może uleczyć ran tych, którzy uszli z życiem, ale którzy będą teraz (…) żyć ze wspomnieniem tej strasznej zbrodni" – powiedział burmistrz Indianapolis Joe Hogsett.

FBI: Sprawca strzelaniny w Indianapolis cierpiał na zaburzenia psychiczne

19-letni Brandon Scott Hole, który zastrzelił w czwartek w nocy w siedzibie FedEx w Indianapolis osiem osób, cierpiał na zaburzenia psychiczne - poinformowało w piątek Federalne Biuro Śledcze.

Hole był w 2020 roku przesłuchiwany przez agentów FBI po tym, jak jego matka zadzwoniła na policję, aby powiedzieć, że jej syn może popełnić "samobójstwo z rąk policjanta". Tłumaczy się to jako postępowanie zmierzające do poważnego uszkodzenia swego ciała lub zgonu poprzez sprowokowanie organów ścigania do użycia śmiercionośnej siły.

W marcu przed rokiem policja w Indianapolis, w stanie Indiana, umieściła Hole’go w tymczasowym areszcie psychiatrycznym. Z jego domu skonfiskowała strzelbę. Jak poinformował agent specjalny FBI w Indianapolis, Paul Keenan FBI w kwietniu minionego roku Hole był przesłuchiwany przez jego biuro.

"Nie stwierdzono żadnej rasowo motywowanej ideologii brutalnego ekstremizmu" i żadnego naruszenia prawa karnego, ale strzelby podejrzanemu nie zwrócono - wyjaśnił cytowany przez agencję Reuters Keenan.

"Przemoc z użyciem broni jest w Ameryce epidemią"

Prezydent Biden powtórzył w piątek, że przemoc z użyciem broni jest "epidemią", którą kraj musi się teraz zająć. Przypomniał, że do strzelaniny doszło w 14. rocznicę od zamordowania 32 osób na uniwersytecie Virginia Tech. Prezydent powiedział, że przemoc z użyciem broni palnej "rozrywa duszę narodu" i wezwał Kongres do podjęcia właściwych kroków zaradczych.

"W Indianapolis po raz kolejny rodziny musiały czekać, aby dowiedzieć się o losie swoich bliskich. Co za okrutny (…) los, który stał się czymś zbyt normalnym i zdarza się każdego dnia gdzieś w naszym kraju. (…) Przemoc z użyciem broni jest w Ameryce epidemią. Ale nie powinniśmy tego akceptować" – głosi oświadczenie prezydenta.

„W zeszłym tygodniu wezwałem ministerstwo sprawiedliwości do skuteczniejszej ochrony Amerykanów przed przemocą z użyciem broni. Wezwałem również Kongres do wysłuchania apeli Amerykanów - w tym zdecydowanej większości posiadaczy broni - o uchwalenie rozsądnych przepisów zapobiegających przemocy z użyciem broni, takich jak powszechne sprawdzanie przeszłości kryminalnej oraz zakazu posiadania broni wojskowej i magazynków o dużej pojemności” – przypomniał Biden.

CNN podaje, że strzelanina w budynku FedExu była co najmniej 45. masakrą w Stanach Zjednoczonych od czasu strzelaniny w spa w Atlancie, do której doszło 16 marca.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/ fit/ kib/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Komentarze (2)

dodaj komentarz
kris74keh
Pewno się zbisurmanił , bo nie dostał 13 i 14 pensji.
kamikaze351
Ciekawe o ile przedłuży się dostawa paczek z tego magazynu?

Powiązane: Strzelanina w USA

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki