REKLAMA

Sprawa gm. Tuszów Narodowy przeciw aktywiście LGBT: jest zgoda na mediacje

2021-03-08 10:26
publikacja
2021-03-08 10:26
fot. Anatol Chomicz / FORUM

Zgodą na podjęcie mediacji zakończyło się w poniedziałek w sądzie w Tarnobrzegu posiedzenie przygotowawcze ws. przeciwko aktywiście środowisk LGBT Bartowi Staszewskiemu, którego pozwała gmina Tuszów Narodowy (pow.mielecki) o ochronę dóbr osobistych.

Chodzi o tabliczkę z napisem "Strefa wolna od LGBT" w kilku językach, którą pozwany umieścił na znaku drogowym z nazwą miejscowości, oraz jego komentarz dotyczący uchwały tamtejszych radnych, opublikowane m.in. na Facebooku.

W pozwie gmina Tuszów Narodowy żąda od Barta Staszewskiego przeprosin oraz zamieszczenia sprostowania we wszystkich mediach, w których ukazała się informacja jakoby Tuszów Narodowy był "strefą wolną od LGBT".

W sądzie nie było pozwanego.

Po posiedzeniu, które odbyło się przy drzwiach zamkniętych, pełnomocnicy obu stron powiedzieli dziennikarzom, że "być może zostanie wszczęte postępowanie mediacyjne".

"Strony uznały, że istnieje taka możliwość, w związku z tym podejmiemy pewne czynności, które być może będą skutkować postępowaniem mediacyjnym. Co nie przesądza, że tak się akurat stanie" - wyjaśnił dziennikarzom po posiedzeniu pełnomocnik gminy Tuszów Narodowy radca prawny Jerzy Pasieka.

Pełnomocnik pozwanego mec. Bartosz Przeciechowski wyjaśnił, że sąd pyta, czy strony "chcą i będą mogły spróbować mediacji, której celem byłoby zamknięcie sprawy bez wyroku, tylko w formie ugodowej, pojednawczej".

"Nie wykluczamy tego, bo nigdy intencją pana Staszewskiego nie było wchodzenie w jakiś spór, czy jakiegoś rodzaju dyskusje przeciwko gminie, tylko w stosunku do konkretnego aktu prawnego czy uchwały, która została podjęta i jej komentowanie. Być może w toku postępowania mediacyjnego te stanowiska mogą się zbliżyć. Zobaczymy" – mówił mecenas.

Wyjaśnił, że teraz obie strony wspólnie muszą wskazać mediatora i przekazać informację sądowi. Mają na to trzy tygodnie. Później mogą rozpocząć się mediacje.

W przypadku braku ugody zostanie przygotowany plan procesu.

W obronie gminy "i aby przeciwdziałać rozpowszechnianiu nieprawdziwych informacji godzących w dobre imię jej mieszkańców jak i całej Polski" stanęła Reduta Dobrego Imienia, która – jak poinformowała - wspiera Tuszów Narodowy "organizacyjnie i prawnie w sprawie przeciwko Bartowi Staszewskiemu".

Jak przypomina Reduta Dobrego Imienia, "Bart Staszewski jest twórcą akcji dezinformacyjnej, polegającej na rozwieszaniu fałszywych znaków drogowych z napisem +Strefa wolna od LGBT+ pod autentycznymi znakami drogowymi z nazwami miejscowości, których władze samorządowe przyjęły deklaracje prorodzinne".(PAP)

autor: Agnieszka Pipała

api/ mark/

Źródło:PAP
Tematy
Karta kredytowa nr 1 w Polsce wg plebiscytu Złoty Bankier 2021! RRSO: 7,44%

Karta kredytowa nr 1 w Polsce wg plebiscytu Złoty Bankier 2021! RRSO: 7,44%

Komentarze (1)

dodaj komentarz
santoriusz
jak przegra jeden proces i pójdzie z torbami to przestanie głupoty pitolić. Ten cały szum tego pseudo aktywisty to kto opłaca? bo tak naprawdę mieszkańcy tych miejscowości nawet nie wiedzą czego naprawdę ten szum dotyczy.

Powiązane: Samorządy i regiony

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki