REKLAMA

"Spóźniliśmy się na rynek amerykański". Wyniki Novavaksu dołują kurs Mabionu

2022-08-09 11:00, akt.2022-08-09 18:02
publikacja
2022-08-09 11:00
aktualizacja
2022-08-09 18:02
"Spóźniliśmy się na rynek amerykański". Wyniki Novavaksu dołują kurs Mabionu
"Spóźniliśmy się na rynek amerykański". Wyniki Novavaksu dołują kurs Mabionu
/ Mabion

Produkcja i sprzedaż szczepionki przeciwko COVID-19 nie zawsze jest opłacalna. Zwłaszcza kiedy jest się daleko w tyle za konkurencją. Novavax pokazał gigantyczną stratę w II kwartale i słabe prognozy na kolejne miesiące. Kurs zareagował mocną przeceną oraz odbił się na notowaniach polskiego Mabionu.

Dla pierwszych producentów szczepionki przeciwko COVID-19, opartych o technologię mRNA, wprowadzenie ich na rynek oraz programy masowych szczepień okazały się złotym czasem. Dość powiedzieć, że Pfizer w II kwartale 2022 r. zaraportował najwyższą sprzedaż w historii i prognozy na przebicie poziomu 100 mld dol. rocznych przychodów w całym bieżącym roku.

Odwrotnie rzecz się ma ze spółką Novavax, notowaną na Nasdaq. W poniedziałek po sesji pokazała swój raport, w którym ani trzymiesięczne wyniki, ani prognozy na kolejne kwartały nie zachwyciły inwestorów. Producent szczepionek ogłosił zaskakującą stratę w wysokości ponad pół miliarda dolarów przy przychodach poniżej 200 milionów dolarów, podczas gdy Wall Street oczekiwała ponad miliarda dolarów przychodów po zatwierdzeniu szczepionki przeciw COVID-19 w USA.

W drugim kwartale Novavax odnotował stratę w wysokości 510,5 mln dol., czyli 6,53 dol. na akcję, w porównaniu ze stratą 4,75 dol. na akcję rok temu, przy sprzedaży w wysokości 185,9 mln dol., w porównaniu z 298 mln dol. w zeszłym roku. Eksperci szacowali, że przychody osiągną poziom 1,02 mld dol., a strata netto na akcję nie przekroczy 5,50 dol.

Firma prognozuje, że ​​spodziewa się co najwyższej kwoty od 2 do 2,3 miliarda dolarów przychodów w całym 2022 r., ze sprzedaży szczepionki oraz różnych grantów od instytucji publicznych. Analitycy dotychczas zakładali prawie 4,3 miliarda dolarów przychodów w tym okresie.

Kurs akcji w handlu pozasesyjnym spadały nawet o 34 proc., poniżej 40 dol. za akcję, czyli do poziomów cenowych sprzed ogłoszenia warunkowego dopuszczenia przez FDA ich szczepionki do użycia. O ponad 30 proc. spadały notowania po otwarciu wtorkowego handlu na rynku kasowym. Tym samym rajd kursu, który po decyzji FDA podniósł cenę o ok. 100 proc. w niespełna miesiąc, został wymazany.

ycharts

Prezes Novavaksu Stanley Erck przyznał, że firma jest w tyle ze swoją obecnością na rynku amerykańskim, a strategia zakładająca przekonanie do szczepień obywateli opornych na technologię mRNA za pomocą ich produktu opartego o klasyczną metodę białkową nie przebiega zgodnie z założeniami.

„Spóźniliśmy się na rynek amerykański, na którym szczepiono tym, co było dostępne - szczepionkami mRNA” - powiedział Erck na spotkaniu z analitykami.

W ślad za słabymi wynikami kwartalnymi i spadkiem notowań akcji Novavaksu na GPW traci kurs Mabionu, który od ponad roku funkcjonuje w ścisłej symbiozie ze swoim amerykańskim partnerem, co pokazały chociażby wzrosty z czerwca i lipca zgodne z ruchem giełdowego kursu Novavaksu. W czasie wtorkowej sesji, akcje polskiej spółki spadły o  14,1 proc. do 26.63 zł za walor, przy blisko 12 mln zł obrotu – największych w segmencie mWIG40.

Bankier.pl

Warta 1,5 mld zł umowa Mabionu i Novavaksu dotyczy produkcji i współpracy technologicznej. W całość zaangażowany jest również PFR, który dołączył do finansowania potrzebnej aparatury. W kolejnych miesiącach zakres współpracy się rozszerzał, a co za tym idzie - rosła wartość całego kontraktu. O tym, jak duże znaczenia ma wzajemna współpraca, pokazały wyniki Mabionu za I kw. 2022 r., kiedy pojawiły się pierwsze przychody z umowy. Słabsze prognozy finansowe Novavaksu automatycznie przekładają się na wątpliwości co do powodzenia projektu szczepionki białkowej, która jest dopuszczona w 43 krajach do szczepienia podstawowego u dorosłych, chociaż komunikat spółki informował, że zakontraktowane dawki są do realizacji z ewentualnym przesunięciem w czasie.

„Od początku lipca wysłaliśmy ponad 23 miliony dawek i chociaż w niektórych przypadkach termin dostawy może zostać przesunięty na 2023 r., nie spodziewamy się zmiany całkowitego zakontraktowanego popytu w ramach większości naszych wcześniejszych umów” – napisano przy okazji publikacji wyników Novavax.

W Stanach Zjednoczonych szczepienia zastrzykiem Novavaksu trwają obecnie w 47 stanach. Firma uzyskała zamówienie od rządu federalnego na 3,2 miliona dawek początkowych .

Michał Kubicki

Źródło:
Tematy
Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Komentarze (5)

dodaj komentarz
zoomek
Może pomału ludzie się ogarniją że to g. nic nie dają i niema to jak naturalna odporność?
No i pewnie nie potrafią tak skutecznie korumpować jak Pfizer.
Patrz ponad 2 mld dol kar.
tester6969
halo 2022 rok a oni szczepionka na covid-19 xDD.. smacznego
zoomek
Właściwie dopiero teraz powinny wchodzić jeśli miałby być jako tako przebadane. A nawet za dwa-trzy lata.
samsza
Zachowują się jakby produkowali do aptek, skąd klient wybiera towar.

A tu rynek kontrolowany wyłącznie przez polityków, a tam trzeba umieć posmarować...
polonu
znaleźli sposób na łupienie , to ma krótkie nogi

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki