REKLAMA

Spotkanie Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata

2010-08-28 18:45
publikacja
2010-08-28 18:45
Polscy Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata spotkali się dziś w Teatrze Żydowskim w Warszawie. Dzień poświęcony Polakom, którzy w czasie drugiej wojny światowej ratowali Żydów otworzył siódmą edycję Festiwalu Kultury Żydowskiej.

Spotkanie zostało zorganizowane przez Fundację Shalom z okazji 25-lecia istnienia Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Członek stowarzyszenia Józef Walaszczyk podkreśla, że dla niego i jego kolegów to wielkie święto. Wspominanie każdego uratowanego człowieka sprawia mu - jak mówi - wielką przyjemność, a ma co wspominać, bo sam uratował 53 osoby.

Tadeusz Stankiewicz, który razem z rodziną ukrywał w czasie wojny sześciu Żydów mówi, że nigdy nie liczył na wyrazy uznania. Pomoc niesioną Żydom uważał za coś najbardziej naturalnego i szczerze zdziwił się kiedy po latach powiedziano mu, że był to wielki akt solidarności międzyludzkiej.

Dzień poświęcony Sprawiedliwym Wśród Narodów Świata to jednak nie tylko spotkanie z członkami stowarzyszenia - dodaje Tencer Gołda dyrektor generalny fundacji Shalom organizatora festiwalu. Specjalnie dla Sprawiedliwych przygotowano też spektakl teatralny ,,Skrzypek na dachu'' i pokazy filmów dokumentalnych.

Dzień poświęcony Sprawiedliwym rozpoczął siódmy Festiwal Kultury Żydowskiej. Zorganizowane z tej okazji spotkania, koncerty, spektakle teatralne oraz pokazy filmów, będzie można oglądać do piątego sierpnia. Większość festiwalowych imprez rozegra się w budynku Teatru Żydowskiego przy placu Grzybowskim.

Źródło:IAR
Tematy
Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki