Spotkanie Merkel z Putinem - rozmawiali o Nord Stream 2 oraz Syrii i Ukrainie

O sposobach zakończenia kryzysów w Syrii i na Ukrainie rozmawiali w sobotę wieczorem w Mesebergu w Brandenburgii kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Rosji Władimir Putin. Szczegółów rozmowy, która trwała 3 godziny, nie podano.

Spotkanie Merkel z Putinem - rozmawiali o Nord Stream 2 oraz Syrii i Ukrainie
Spotkanie Merkel z Putinem - rozmawiali o Nord Stream 2 oraz Syrii i Ukrainie (fot. Alexei Druzhinin / FORUM)

Jeszcze przed tym spotkaniem Angela Merkel podkreśliła, że Rosja i Niemcy ponoszą wspólną odpowiedzialność za rozwiązywanie kryzysów takich jak syryjski i ukraiński. Zadeklarowała jednocześnie swą gotowość do współpracy z Putinem w tej dziedzinie.

Szefowa niemieckiego rządu ostrzegła także przed katastrofą humanitarną w Syrii, natomiast Putin wezwał Europę do pomocy w odbudowie tego kraju. Podkreślił, że odbudowa infrastruktury w Syrii umożliwi powrót do kraju milionów uchodźców - nie tylko z Europy, lecz także z krajów sąsiednich - Jordanii, Libanu i Turcji.

"Podczas tego spotkania omówiono tak duże wspólne projekty jak Nord Stream 2" - powiedział Pieskow. Dodał, że Merkel i Putin negatywnie ocenili próby upolitycznienia tego projektu i zgodnie podkreślili, że powinien on zostać dokończony.

Pieskow poinformował, że Merkel i Putin omówili także sprawę możliwych amerykańskich sankcji przeciw firmom zaangażowanym w projekt Nord Stream 2.

"Ten projekt jest absolutnie komercyjny i konkurencyjny. Dlatego też konieczne jest podjęcie środków, aby chronić go przed możliwymi bezprawnymi atakami ze strony krajów trzecich" - powiedział rzecznik Kremla.

Nord Stream 2 to projekt liczącej 1200 km dwunitkowej magistrali gazowej przez Morze Bałtyckie z Ust-Ługi w Rosji do Greifswaldu w Niemczech. Projektowi temu sprzeciwiają się Polska, kraje bałtyckie i Ukraina. Przeciwne budowie gazociągu Nord Stream 2 są również Stany Zjednoczone.

Wypowiadając się przed spotkaniem z szefową niemieckiego rządu, rosyjski przywódca nie wykluczył utrzymania tranzytu rosyjskiego gazu przez Ukrainę także po uruchomieniu Nord Stream 2. "Główną kwestią jest to, by ten tranzyt przez Ukrainę, który ma tradycję, odpowiadał wymaganiom ekonomicznym" - zaznaczył.

Dążąc do złagodzenia międzynarodowej krytyki Nord Stream 2, Niemcy domagają się, by Ukraina mogła nadal zarabiać na przesyłaniu gazu przez jej terytorium.

Putin i Merkel wyrazili zadowolenie ze współpracy gospodarczej Rosji i Niemiec. "Z satysfakcją odnotowano rosnącą dynamikę dwustronnej wymiany handlowej" - stwierdził Pieskow.

Prezydent Rosji przybył do Niemiec z Austrii, gdzie był jednym z gości zaproszonych na ślub austriackiej minister spraw zagranicznych Karin Kneissl. Po spotkaniu z kanclerz Niemiec Putin odleciał do Rosji.

sp/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
6 12 silvio_gesell

Polska nie jest w stanie współpracować równocześnie z Rosją i Niemcami.

! Odpowiedz
11 11 karbinadel

Pod obecnymi rządami Polska nie jest współpracować w stanie z nikim (może z wyjątkiem Węgier)

! Odpowiedz
0 9 sztos1 odpowiada karbinadel

hmmm ale WĘGRZY w tematach energetycznych , " atomowych " i kilku innych współpracują z ROSJĄ i znowu problem .

! Odpowiedz
4 14 drabio

Do Open mind. Nikt nikogo nie zaprasza do najazdu. Twoja wypowiedź to albo brak zrozumienia mojej wypowiedzi bądź celowa manipulacją interesu Polski jaki jasno wskazuje. Dzisiaj nasze bezpieczeństwo zależy od zmiennych okoliczności i sojuszów mocarstw. Już raz zrobiono naszym kosztem deal. Umiesz liczyć licz na siebie lub na tych którzy skorzystają na tym co chcesz osiągnąć - to prosty zdrowy rozsądek.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
24 27 search

Trzeba byc frajerem by kupowac drogi gaz i niszczyc swoj przemysl i przy okazji gnebic podwyzkami obywateli. Biznes is Biznes. I albo bedziemy w nurcie z wielkimi albo poplyniemi.
W sumie nasz premier moze sie wymodli o tani gaz jak o deszcz, bo przeciez to kroczacy aniol, janosik co sprzedawal obywatelom w ich trosce kredyciki kasuja przy okazji premie za wyniki.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
12 24 drabio

Obecnie nasze bezpieczeństwo wisi na łasce USA i NATO. Dla nas to sprawa być albo nie być dla Ameryki to część zamorskiej polityki w Europie wiec dla elit w USA sprawa polska jest o tyle ważna o ile odnoszą korzyści w tej sprawie. Kilka lat temu przekonali się o tym Ukraińcy. Jeżeli mieliby się poświęcać to nie dotrzymają sojuszu bo dla nich to zdrowo rozsadkowe rozwiązanie - to się poprostu im nie oplaca. Już w historii nas wyslizgali Jałta- Teheran skazując elity na sowieckie łagry i więzienia a społeczeństwo na życie pod sowiecka kontrolą na dziesiątki lat. Teraz Ameryka kosztem swoich rozgrywek z Rosją stawia pomyślność i bezpieczeństwo Europy środkowej na ostrzu noża aby osłabić Rosję i skusić ja do sojuszu przeciw Chinom. Trump już otwarcie przyznaje że chciałby mieć Putina jako swojego sojusznika. Lekcja z historii dla nas to budowanie stabilności wewnętrznej poprzez stabilny system ekonomiczny siłę gospodarki, kultury, społeczeństwa, dyplomacji, to regulowanie i utrzymanie pokojowych korzystnych relacji ze wszystkimi sasiadami jeżeli coś jest niekorzystne dla nas to trzeba unikać tego i szukać własnych możliwych i korzystnych rozwiązań. Rzeczywistość jest smutna bo to co robią nasze jelita to coś zupełnie przeciwnego. Pierwszym prosty przykład to elektrownia atomowa - nie ma w Polsce firmy która wybuduje taki obiekt więc budowe, eksploatację, utrzymanie musimy uzależnić od mocarstwa. Już raz ZSRR łaskawie ofiarował nam reaktory.... Powinniśmy wzorem Niemiec rozbudowywać śieci elektro energetyczne aby umożliwić rozwój energetyki odnawialnej co może pobudzić nasza gospodarkę i uniezależnić nas na przyszłość od przetasowań na arenie międzynarodowej. Poszerzać współpracę energetyczną z sąsiadami mniejszymi - równymi krajami którym tak jak nam powinno zależeć na stabilności rozwojowi ekonomicznemu to tak jak dla nas szansa na przetrwanie i rozwój. Powinniśmy unikać relacji z krajami łobuzami które wszczynają wojny. Ruch Niemiec i Rosji w sprawie nord stream 2 pokazuje jak w zwierciadle politykę Rosji na rozbicie w Europie poprzez wzmacnianie Niemiec na zewnątrz a jednocześnie rozbijaniem od wewnątrz. Korzyści dla Niemiec mogą się okazać mało atrakcyjne już teraz Angela Merkel ma tak słaba pozycje w Niemczech ze staje się klientem Rosji bo Putin realizuje swoje cele a Angela będzie się tłumaczyć nawet przed Poroszenka.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
23 6 open_mind

„Obecnie nasze bezpieczeństwo wisi na łasce USA i NATO obecnie nasze bezpieczeństwo wisi na łasce USA i NATO” Hahaha ! Totalne bzdury – Nasz NIEBEZPIECZEŃSTWO wisi na łasce USA i NATO!! To tak jak byśmy wskazywali i zapraszali Putina że w razie czego ma walić na Polskę i Warszawę!!!!

! Odpowiedz
23 11 open_mind

Historia się powtarza, z tym że to nie Niemcy mają kluczową pozycję w tej zmowie obecnie a Rosja! Za to Niemcy mają największy i najbardziej zadłużony i niebezpieczny bank na świecie który grozi w każdym momencie kataklizmem i można go porównać do ekonomicznej broni masowego rażenia !!! Trzeba przyznać że jest postęp bo poprzednio łamali szlabany graniczne a teraz budują rurociągi, co jest jednak bardziej przyjazne dla środowiska ale jak zwykle Polska ma w Plecy. Zresztą na swoje własne życzenie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 18 antek10

Ukraina za duzo zarabia na tranzycie gazu z Rosji do Europy. Przy 3mld $ inwestycja w NS2 zwroci sie w kilka lat. Niech Ukraina zrezygnuje z takich stawek to opłacalnosc budowy NS2 bedzie rzeczywiscie zerowa.

! Odpowiedz
2 4 sztos1

szanowny panie , decyzje zapadły . Ukraina [ jak i Polska ] za tranzyt [ który niebawem zniknie dostanie ZERO kasy . My już straciliśmy z 15 miliardów USD no ale my to bogate pany

! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,2% II 2019
PKB rdr 4,9% IV kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,1% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 4 931,8 zł I 2019
Produkcja przemysłowa rdr 6,9% II 2019

Znajdź profil