REKLAMA

Spotkanie Bidena i Putina w okazałej posiadłości w Genewie

2021-06-15 06:16
publikacja
2021-06-15 06:16
Spotkanie Bidena i Putina w okazałej posiadłości w Genewie
Spotkanie Bidena i Putina w okazałej posiadłości w Genewie
fot. Sergei Bobylev / / TASS

Willa La Grange w Genewie będzie miejscem środowego spotkania prezydentów USA Joe Bidena i Rosji Władimira Putina. To zbudowana w XVIII wieku majestatyczna rezydencja, położona w ogromnym parku.

W komentarzach podkreśla się, że przy obecnym, nie najlepszym stanie stosunków między USA a Rosją wybór neutralnej Szwajcarii wydawał się oczywisty.

Willa stoi na dawnym terenie rolnym, który przed trzema wiekami nazwano La Grange. Rodzina Lullin, do którego ziemia ta należała, zbudowana tam pod koniec XVIII stulecia rezydencję, otoczoną przez francuski ogród. W kolejnych dekadach posiadłość wzbogaciła się między innymi o oranżerię. Powstała tam też imponująca biblioteka z bogatą kolekcją 15-tysięcy cennych ksiąg.

W 1917 roku cała posiadłość została zapisana przez właściciela miastu. Ogromny księgozbiór przekształcono w Bibliotekę Genewską.

Powstał tam również ogród różany.

W parku La Grange papież Paweł VI odprawił w 1969 roku mszę, w której uczestniczyło około 70 tysięcy osób.

Wybór najpiękniejszej rezydencji w Genewie na miejsce spotkania wydaje się oczywisty. Ale media w Szwajcarii przede wszystkim analizują to, dlaczego wybór padł na to miasto, ponad 35 lat po zorganizowanym w ostatniej dekadzie zimnej wojny szczycie amerykańsko-radzieckim.

W listopadzie 1985 roku w Genewie spotkali się prezydent USA Ronalda Reagan i przywódca ZSRR Michaił Gorbaczow.

Jak się zauważa, za wyborem tego miejsca przemawiała przede wszystkim infrastruktura, związana z tym, że to drugie co do wielkości miasto Szwajcarii jest też drugą po Nowym Jorku siedzibą kluczowych instytucji ONZ z nadzwyczaj bogatym zapleczem, także logistycznym i dyplomatycznym.

Zarówno Rosja, jak i Stany Zjednoczone mają w Genewie swoje wielkie przedstawicielstwa.

Dodatkowym argumentem wskazywanym przez stronę szwajcarską jest to, że eksperci bezpieczeństwa z Moskwy i Waszyngtonu znają to miasto bardzo dobrze, co ma zasadnicze znaczenie w planie zapewnienia ochrony obu prezydentom.

Przyczyna tej lokalizacji jest także ściśle polityczna, bo wiadomo było, że pierwsze spotkanie Bidena i Putina musi odbyć się na neutralnym gruncie. Już sam fakt, że za oczywistą uznano potrzebę znalezienia takiego terytorium najlepiej świadczy o tym, w jak trudnym momencie są dwustronne relacje. Mówią o tym też otwarcie obaj prezydenci.

Dlatego wykluczony był też, jak się zaznacza, szczyt na terytorium państwa NATO, choć wcześniej miało to miejsce. W 2010 roku prezydenci Barack Obama i Dmitrij Miedwiediew spotkali się w Pradze.

Z Genewy Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ sp/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki