Spośród instytucji finansowych banki najbardziej skorzystają na uruchomieniu IKE

Indywidualne Konta Emerytalne są produktem, o którym Polacy wiedzą bardzo mało. Większość respondentów słyszało o tej nowej formie odkładania na emeryturę dopiero po raz pierwszy, druga najliczniejsza grupa ankietowanych słyszała o IKE, ale nie jest w stanie nic na ten temat powiedzieć. Napływu największej liczby klientów mogą spodziewać się banki.

Ograniczona wiedza o indywidualnych kontach emerytalnych nie tłumi całkowicie chęci Polaków do korzystania z IKE. Czynnikiem stymulującym skłonność Polaków do lokowania pieniędzy w ramach IKE jest w dużej mierze przywiązywanie stosunkowo dużej wagi do zabezpieczenia się na starość i po przejściu na emeryturę. W ogólnym katalogu celów, jakimi Polacy kierują się przy oszczędzaniu, zabezpieczanie się na starość i po przejściu na emeryturę jest na wysokiej, drugiej pozycji. Co ciekawe, powyższa obserwacja dotyczy zarówno osób posiadających, jak i nie posiadających oszczędności. W tym świetle, indywidualne konta emerytalne jako możliwość efektywnego i elastycznego inwestowania środków na emeryturę, zgodnie z indywidualnymi preferencjami, potrzebami, wiedzą i oczekiwaniami są dla Polaków niewątpliwie atrakcyjną formą lokowania środków.

Czynnikiem znacząco ograniczającym zainteresowanie indywidualnymi kontami emerytalnymi są posiadane przez Polaków możliwości oszczędzania. W sytuacji, gdy niemal trzy czwarte Polaków przeznacza swoje dochody wyłącznie na bieżące wydatki (dane średnioroczne za 2003) możliwości inwestowania w ramach IKE są siłą rzeczy mocno ograniczone. Znajduje to odzwierciedlenie w hierarchii deklarowanych powodów braku zainteresowania odkładaniem na emeryturę w ramach indywidualnych kont emerytalnych. Brak pieniędzy uplasował się bowiem na pierwszym miejscu wśród wymienianych barier korzystania z IKE. Niedostateczny stopień poinformowania społeczeństwa o IKE, w połączeniu z dość ograniczonymi możliwościami przeznaczania pieniędzy na ten cel, będą więc najsilniejszymi barierami korzystania przez Polaków z indywidualnych kont emerytalnych.

A kto skorzysta najbardziej na prowadzeniu IKE? Napływu największej liczby klientów mogą spodziewać się banki, instytucje finansowe najbardziej w Polsce znane, cenione i cieszące się największym zaufaniem. Stopień zainteresowania Polaków zakładaniem indywidualnych kont emerytalnych w każdej z uprawnionych do ich prowadzenia instytucji jest wprost proporcjonalny do znajomości tej instytucji, opinii o niej, stopnia zaufania społecznego oraz do popularności produktów finansowych przez te instytucje oferowanych. Zrozumiała jest bowiem chęć powierzania swoich środków na przyszłą emeryturę instytucji dobrze sobie znanej, cieszącej się zaufaniem, z której usług już się korzystało, bądź aktualnie korzysta.
Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne