REKLAMA

Sposób na franka? Skup kredytów przez BGK

2015-01-27 18:30
publikacja
2015-01-27 18:30
Sposób na franka? Skup kredytów przez BGK
Sposób na franka? Skup kredytów przez BGK
/ Thinkstock

Dotychczasowe wypowiedzi polityków ukierunkowane są na ulżenie kredytobiorcom - pomoc doraźną. Nasza propozycja to rozwiązanie problemu: przejęcie należności we frankach szwajcarskich przez państwo, rękami BGK, w sposób komercyjny - mówi Rafał Łyczek z fundacji KupFranki.

Sposób na franka? Skup przez BGK

Start odtwarzacza ...

- W sposób komercyjny, czyli nie kosztem innych kredytobiorców, którzy mają kredyty w złotówkach czy obywateli, którzy kredytów w ogóle nie mają - mówi Rafał Łyczek.
Co w ramach propozycji Fundacji zyskaliby frankowicze? Stałe oprocentowanie kredytu, czyli eliminację ryzyka związanego z wzrostem Liboru; wakacje kredytowe na żądanie, czyli brak wymagalności płatności części kapitałowej raty kredytu jednokrotnie w ciągu 24 miesięcy oraz korzystny kurs przeliczenia: kurs średni NBP z dnia wymagalności raty kredytowej + 0,05 PLN.

Jak sfinansować te przedsięwzięcie? W oparciu o elastyczną linię kredytową z MFW - dotychczas niewykorzystywaną - oraz emisję stałokuponowych obligacji skarbowych denominowanych we franku szwajcarskim. BGK skupowałby wierzytelności z 50% rabatem - tymczasem banki otrzymywałyby zastrzyk finansowy w CHF.

- Mowa o ponad 570 tysiącach rodzin spłacających kredyt we franku. Czy nam się to podoba czy nie, to problem społeczny, który będzie dotyczył także tych, którzy nie mają kredytów walutowych. Również tych, którzy mają lokaty w bankach zaangażowanych w udzielanie kredytów we frankach. Bo nie czarujmy się - Bankowy Fundusz Gwarancyjny nie będzie w stanie ochronić klientów w przypadku upadłości nawet jednego banku, nie ma na to środków - mówi Łyczek.

Choć Andrzej Jakubiak w wypowiedziach dotyczących frankowego problemu podkreśla ważność stabilności systemu bankowego, KNF może powiedzieć "sprawdzam" i zapytać banki o źródła finansowania akcji kredytowej w CHF w latach 2005-2009. Zdaniem Fundacji jest to więc też szansa dla banków - wycofania się z kłopotliwej sytuacji sporu z regulatorem, a także pozbycia się ryzyka związanego ze skokiem liczby źle obsługiwanych kredytów.

Mamy rok wyborczy, a to oznacza, że propozycje ulżenia frankowiczom usłyszymy zapewne z ust przedstawicieli wielu stron sceny politycznej. Miejmy nadzieje, że propozycje te będą poparte prawdziwymi wyliczeniami i symulacjami czy konsultacjami z ekonomistami, a nie będą czystym populizmem obliczonym na uzyskanie poklasku. Mówimy o licznej, ale bardzo świadomej grupie wyborców. Próba oszukania ich może się fatalnie skończyć - mówi Łyczek.

Źródło:
Tematy
Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Komentarze (60)

dodaj komentarz
~dd
To jakaś kpina, a nie pomoc "łaskawych" rządzących!!! Plują ludziom w twarz i mówią, że pomagają. Chronią wyłącznie interes banków, a nie zwykłych ludzi. Kredyty "frankowe" w zdecydowanej większości to tak naprawdę kredyty złotówkowe INDEKSOWANE do kursu franka szwajcarskiego. To spekulacyjny To jakaś kpina, a nie pomoc "łaskawych" rządzących!!! Plują ludziom w twarz i mówią, że pomagają. Chronią wyłącznie interes banków, a nie zwykłych ludzi. Kredyty "frankowe" w zdecydowanej większości to tak naprawdę kredyty złotówkowe INDEKSOWANE do kursu franka szwajcarskiego. To spekulacyjny instrument finansowy, wciśnięty podstępem nieświadomym klientom. Nie było żadnych franków, a tylko przeliczanie PLN na CHF. Już kilka lat temu sądy zakwestionowały klauzule, stosowane w większości umów na kredyty "walutowe". Ludzie wygrywają w sądach z bankami i kwestionują takie wadliwe umowy. Lawinowo rośnie liczba pozwów przeciwko bankom o te kredyty (pseudo)frankowe. Pierwszy lepszy przykład: na stronie millennium.arkis .pl już ponad 3 000 osób występuje z pozwem zbiorowym przeciwko jednemu z banków - sprawa jest już w sądzie, ale osoby posiadające takie kredyty w tym banku mogą jeszcze dołączyć. Będzie ciekawie. Jedyna droga, żeby walczyć o sprawiedliwość, to droga SĄDOWA, bo na pomoc od rządzących nie ma co liczyć. I nie chodzi tu bynajmniej o pomoc finansową, tylko o wyprostowanie tych toksycznych kredytów w ten sposób, że będą przeliczone ponownie na PLN, z oprocentowaniem dla PLN. Banki i tak zarobią na tym krocie!!!
~pyzu
Banki go sponsorują! Ruszamy na Warszawę!
~plota
Takie głupoty ten facet wygaduje.
~Bankowiec
Ludzie nie wypowiadajcie się, jeśli nie macie pojęcia o tym jak wygląd rynek międzybankowy.
Banki udzieliły kredyty denominowane, ale mają zobowiązania w CHF. By udzielić kredyty Frankowe musiały podjąć zobowiązania w CHF w innych zagranicznych bankach lub w Banca Nazionale Svizzera (BNS). Bank który udzielił kredytu,
Ludzie nie wypowiadajcie się, jeśli nie macie pojęcia o tym jak wygląd rynek międzybankowy.
Banki udzieliły kredyty denominowane, ale mają zobowiązania w CHF. By udzielić kredyty Frankowe musiały podjąć zobowiązania w CHF w innych zagranicznych bankach lub w Banca Nazionale Svizzera (BNS). Bank który udzielił kredytu, tak naprawdę jest tylko pośrednikiem w transferze pieniężnym. Pozyskuje tani CHF z zewnątrz, wymienia go na złotówki i udziela kredytu powiększone o marże i opłaty przygotowawcze.
To że złotówka wcześniej (lata 2003-2008) tak się umacniała nie wynika ze zmowy banków. W tamtym czasie banki chętnie udzielały kredytów denominowanych, ale pozyskiwały walutę z zewnątrz, która była transferowana na złotówki i powodowała umocnienie się złotówki. Teraz takich kredytów się nie udziela, ale raty banki muszą spłacać w walucie, co powoduje spadek złotówki. Prawo rynkowe - podaż popyt.
Dziwię się, że KNF nie zauważył problemu już w 2004 lub na początku 2005 roku.
~Jacek
I o to chodzi między innymi, że tego nie robiły. Było to wielokrotnie poruszane także przed sądami i będzie coraz częściej. Nie było, żadnej zmiany PLN<>CHF.

Wiedziały, że po złapaniu milionów ludzi w Europie Środkowej w pułapkę, podniosą kurs.
~Dexter
Wtedy nie było KNF tylko KNB. KNF powstała z dniem 21 lipca 2006.
~Bankowiec odpowiada ~Jacek
Kłamiesz w żywe oczy i każdy który tak mówi jest podłym kłamcą.
Banki detalicznie nie mają prawa spekulować na kredytach walutowych.
Ich działalność jest oparta o rozliczenia międzybankowe i marże. Ich działalność nie jest oparta o zyski z tytuły zmiany wartości waluty.
Kredyt może być tani, tylko wtedy
Kłamiesz w żywe oczy i każdy który tak mówi jest podłym kłamcą.
Banki detalicznie nie mają prawa spekulować na kredytach walutowych.
Ich działalność jest oparta o rozliczenia międzybankowe i marże. Ich działalność nie jest oparta o zyski z tytuły zmiany wartości waluty.
Kredyt może być tani, tylko wtedy gdy LIBOR jest niski i to wynika własnie z pozyskiwania kapitału w rozliczeń międzybankowych. Nie musiał kupować CHF z BNS, mógł go pozyskać od Banku Matki, który miał depozyty w CHF lub własne rezerwy CHF. Musiał się rozliczyć z udzielonego kredytu po aktualnym kursie z Bankiem Matką lub innym zewnętrzem Bankiem i nastąpiła wymiana waluty księgowana wewnętrznie lub zewnętrznie w zależności od źródła pozyskania CHF.
~Bankier odpowiada ~Dexter
Masz rację KNF powstała z dniem 21 lipca 2006. W roku 2006 KNF sygnalizował, że mogą być później problemy z tego typu kredytami, ale nie podjęto działań, które miałyby zahamować rozwój problemu.
~Banster
Przekladanie z jednej kieszeni do drugiej nic nie zmieni jesli ma to byc komercyjne przekladanie.
Zajmijcie sie przestepami oferujacymi takie produkty tymi co je tworzyli, zatwierdzali i zarabiai na nich. Tego potrzeba panstwu prawa - frankowcy za chciwosc i naiwnosc niestety musza placic sami. Ale jesli prawo zostalo zlamane
Przekladanie z jednej kieszeni do drugiej nic nie zmieni jesli ma to byc komercyjne przekladanie.
Zajmijcie sie przestepami oferujacymi takie produkty tymi co je tworzyli, zatwierdzali i zarabiai na nich. Tego potrzeba panstwu prawa - frankowcy za chciwosc i naiwnosc niestety musza placic sami. Ale jesli prawo zostalo zlamane to odpowedzialn powinni naprawic szkode. Innej pomocy nie przewiduje
~frank
Polecam opracowanie Pana Krzysztofa Oppenheima:

https://redir.atmcdn.pl/https/o2/tvn/web-content/m/p63/f/0c9ebb2ded806d7ffda75cd0b95eb70c/71194d6a-a631-11e4-95cf-0025b511229e.pdf

Powiązane: Życie z frankiem

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki