REKLAMA

Spór zbiorowy w PGE GiEK

Weronika Szkwarek2020-10-02 12:07redaktor Bankier.pl
publikacja
2020-10-02 12:07
fot. Grand Warszawski / Shutterstock

OPZZ poinformował o tym, że Federacja Związków Zawodowych GK PGE wszczęła spór zbiorowy. Pracownicy żądają zaprzestania zwalniania i nieprzedłużania umów o pracę na czas określony oraz przywrócenia do pracy zwolnionych. 

W piśmie skierowanym do prezesa zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna związkowcy poinformowali o wszczęciu sporu zbiorowego. W skład Federacji Związków Zawodowych GK PGE wchodzą: MZZ "Odkrywka" KWB Bełchatów, NZZG KWB Turów, MZZPRC przy Elektrowni turów i ZZITOM przy Elektrowni Turów. 

Wymienione organizacje zgłosiły trzy żądania: 

  1. Zaprzestania zwalniania i nieprzedłużania umów i pracę zawieranych pomiędzy pracodawcą a pracownikiem na czas określony.
  2. Przywrócenia do pracy wszystkich zwolnionych pracowników, z którymi rozwiązano stosunek pracy z pominięciem obowiązku konsultacji ze związkami zawodowymi działającymi w spółkach.
  3. Zaprzestania dalszej dyskryminacji pracowników PGE GiEK S.A. 

Poprosiliśmy biuro prasowe PGE GiEK o komentarz do wspomnianych zarzutów.

- Odwołując się do złożonego pisma, PGE GiEK informuje, że incydentalne przypadki rozwiązania stosunków pracy z pracownikami PGE GiEK miały charakter naturalnych zmian kadrowych, które są nieodłączną częścią działalności każdej organizacji. W ocenie Pracodawcy zostały dochowane wszelkie rygory prawne, regulujące współdziałanie z organizacjami związkowymi przy dokonywaniu zmian kadrowych. Obecnie przedmiotowe pismo związków podlega analizie celem udzielenia odpowiedzi — mówi w rozmowie z Bankier.pl Sandra Apanasionek z biura prasowego spółki. 

W uzasadnieniu do wszczęcia sporu zbiorowego związkowcy napisali o dyskryminowaniu pracowników w związku z przynależnością do organizacji. "(...) Pracodawca naszym zdaniem dopuścił się szykan w stosunku do pracowników zrzeszonych w naszych związkach zawodowych (...). W dniu dzisiejszym otrzymaliśmy informację od kilkunastu pracowników Centrali Spółki, że z większością z nich nie przedłużono umów o pracę, a kolejnej części poddano pod rozwagę rezygnację z przynależności do związków zawodowych. (...) Nie ma i nigdy nie będzie zgody na dyskryminację ze wzglęfu na przynależnośćzwiązkową w Spółce Skarbu Państwa, ani w innym sektorze, w którym działają reprezentatywne organizacje związkowe", podali związkowcy w piśmie skierowanym do pracodawcy. 

Sandra Apanasionek z PGE GiEK mówi natomiast, że w spółce funkcjonuje Kodeks Eryki i nie jest tolerowana żadna forma dyskryminacji. 

- W Grupie Kapitałowej PGE funkcjonuje Kodeks Etyki, który określa system wartości i zasad, jakimi kierujemy się w codziennej pracy na każdym stanowisku. Kodeks jest potwierdzeniem deklaracji działania z zachowaniem najwyższych standardów. W spółkach Grupy Kapitałowej PGE nie jest tolerowana żadna forma dyskryminacji, obraźliwego lub niewłaściwego zachowania czy formułowania obraźliwych uwag pod adresem innych osób. Akceptowana jest wszelka różnorodność rozumiana w kategoriach pochodzenia, rasy, płci, orientacji seksualnej, kultury, wieku i stanu cywilnego, a także przekonań religijnych, politycznych lub przynależności do organizacji społecznych i zawodowych lub nieprzynależności do nich - wyjaśnia Sandra Apanasionek z PGE GiEK. 

Źródło:
Weronika Szkwarek
Weronika Szkwarek
redaktor Bankier.pl

Zajmuje się tematyką prawa pracy. Pisze o związanych z nim nadużyciach i wyzwaniach, jakie stoją przed obecnym rynkiem pracownika. W swoich artykułach zajmuje się również problemami polskich i zagranicznych konsumentów. Autorka cyklu "Życie po etacie", w którym opowiada historie osób decydujących się na zamianę umowy o pracę na własną działalność gospodarczą.

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (3)

dodaj komentarz
jarekzbyszek
Teraz ksiądz i polityk PIS decyduje, kto pracuje w państwowej firmie. Praca tylko dla „swoich+„
jes
Może ktoś wytłumaczy związkowcom, że pracownik oznacza to iż wykonuje jakąś pracę. Dla związkowców pracownik to biorący wypłatę, na którą zrzuca się reszta narodu płacącego podatki.
killgore
Gdyby to była prywatna firma, to by było zmartwienie właściciela. Teraz skarb państwa (czyli wszyscy) będziemy robić zrzutkę. Grunt, że w zarzãdach i radach nadzorczych są „specjaliści” realizujący program PiS. Już widać jego rezultaty, a będzie jeszcze lepiej

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki