Spór z fiskusem będzie ryzykowniejszy

Podatnik będzie musiał wybierać: zgadza się z wynikiem kontroli i pokornie płaci podatek, albo się nie zgadza, idzie do sądu i naraża na dodatkowe koszty. W tym sankcje i odsetki - pisze w środę "Dziennik Gazeta Prawna".

Spór z fiskusem będzie ryzykowniejszy
Spór z fiskusem będzie ryzykowniejszy (YAY Foto)

Rząd chce, aby podatnicy po kontroli nie mogli cofnąć jej skutków - czytamy w środowym wydaniu gazety. Na razie chodzi o postępowania celno-skarbowe, ale wysoce prawdopodobne jest, że urzędnicy wezmą się również do tych podatkowych.

"Mówiąc najprościej, chodzi o to, że po kontroli celno-skarbowej podatnik nie będzie już mógł złożyć korekty deklaracji, dopłacić podatku, a następnie odwrócić skutków tej korekty" - czytamy.

Jak zaznacza gazeta, dziś jest to możliwe i większość sporów firmy starają się prowadzić właśnie w taki "bezpieczny" sposób. "Dlaczego? Bo przedsiębiorca wpłacający żądaną przez kontrolerów kwotę nie ma zaległości. Nie grożą mu więc surowe sankcje karnoskarbowe ani odsetki w przypadku, gdyby spór w sądzie zakończył się fiaskiem. Mówiąc wprost: firmy najpierw wpłacają daninę, a później żądają stwierdzenia nadpłaty podatku (to inny tryb postępowania) i idą do sądu. Jeśli wygrają, fiskus musi im zapłacić odsetki. Nie bez znaczenia jest też to, że nie wisi nad nimi miecz sankcji karnoskarbowych" - czytamy.

Taki system jest niekorzystny z punktu widzenia samego fiskusa, dlatego rząd chce go zablokować. A raczej zmienić tak, żeby działał wyłącznie na jego korzyść. W rezultacie podatnik, który zgodzi się z wynikami kontroli i wpłaci daninę, straci w ogóle prawo do sądu. Z kolei jeśli będzie przekonany o swojej racji, to będzie musiał od początku stać twardo na stanowisku, że nie zgadza się z wynikami kontroli. To zaś może się zakończyć nakazem zapłaty odsetek i poniesieniem odpowiedzialności karnoskarbowej.

"Krótko mówiąc, przedsiębiorcy, którzy zdecydują się toczyć spór z fiskusem, będą musieli to robić na własne, dość duże, ryzyko" - podsumowuje "DGP".

sno/ pad/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 carlito1

Zdecydowanie najbardziej destrukcyjny rząd dla małych firm jaki był.. To już paranoja co tutaj się wyprawia, coraz więcej firm jest zamykana bo po prostu nie dosyć że rynek często zepsuty to jeszcze za duże obciążenia, porąbane przepisy, kary, kary więcej kar, inwigilacja,.. A mały błąd może się skończyć się tragicznie... PiS robi wszystko żeby karać! I nie dać możliwości naprawy błędu! ( getback i KNF to tylko nieporozumienie żeby nie było)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 7 mim003

Rządzacy dostana żółtą kartkę w wyborach samorządowych a czerwoną w parlamentarnych jeżeli się nie opamietają

! Odpowiedz
2 15 karbinadel

A jeszcze jak PiS obsadzi sądy posłusznymi sobie sędziami w ramach "reformy" to już nawet te bogate firmy będą bez większych szans

! Odpowiedz
2 5 niepelnosprawny_org

jesli rzeczywiscie bandzior jak najbardziej, jesli uczciwemu noga sie powinie, uczciwiej i miłosierniej, a jesli bedzie ostrzej niż do tej pory to bedzie szkoda społeczeństwu a choroby mentalne u kontrolujących...

! Odpowiedz
2 44 oko1

Zostaną tylko w tym kraju duże bogate firmy z najlepszymi prawnikami gdzie fiskus może im skoczyć a znowu oberwie się zwykłym małym,PiS chce wykończyć mikroprzedsiebiorcow już nie długo znikną bo strach je prowadzić w tym kraju za duże ryzyko bo pomyłka może kosztować zrujnowane życie a czasem nawet koniec tego życia.

! Odpowiedz
6 17 wektorwg

konstytucja konstytucja konstytucja

! Odpowiedz

Do rozliczenia PIT 2018 zostało:

WCZYTAJ TWÓJ E-PIT

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

    Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.