Spór w rządzie o płacę minimalną. Ministerstwo Finansów nie zgadza się na 2250 zł

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chciałoby, aby płaca minimalna wzrosła w przyszłym roku do 2250 zł. Póki co na taki wariant nie zgadza się resort finansów.

(KPRM)

- Ustawowy, minimalny wzrost, który odnosi się do wynagrodzenia minimalnego to 116,70 zł. Mój resort zaproponował wzrost minimalnego wynagrodzenia do kwoty 2250 zł. W poprzednim układzie, o którym mówiłam byłoby to 2216,70 zł. Nasza propozycja na tym etapie nie została zaakceptowana przez Ministerstwo Finansów, jest tu rozbieżność – powiedziała dziś rano minister Elżbieta Rafalska, która gościła w programie radiowej Jedynki „Sygnały Dnia”.

Rozbieżności w rządzie rozstrzygnięte muszą zostać szybko, bowiem do 15 czerwca Rada Ministrów ma przedstawić Radzie Dialogu Społecznego propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę i minimalnej stawki godzinowej. Jeżeli tzw. „strona społeczna” nie wypracuje wspólnego stanowiska, wysokość płacy minimalnej - tak jak w ubiegłym roku - zostanie ustalona poprzez rozporządzenie. Jak wspomniała Rafalska, sprawą płacy minimalnej rząd zajmie się na jutrzejszym posiedzeniu.

- Propozycja Ministerstwa Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej jest propozycją, która pozwoli utrzymać relację minimalnego wynagrodzenia na poziomie 47,2 proc. w odniesieniu do przeciętnego wynagrodzenia. Nie chcemy, żeby uciekło nam przeciętne wynagrodzenie – dodała Rafalska.

MZ

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 niektoinny

Przy minimalnej płacy 2100 zł. wszystkie składki od pensji to kwota rzędu prawie 6 800 zł. rocznie i to głównie do ZUS-u - po stronie tylko samego pracownika. Przy minimalnej płacy brutto 2500 zł. ta kwota wszystkich składek rocznie to byłoby jakieś 8 300 zł. po stronie tylko samego pracownika. - Nic tylko podwyższać płacę minimalną, na tyle na ile to tylko możliwe - większość społeczeństwa i budżet państwa z pewnością na tym by skorzystali! ;)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 niektoinny

https://www.bankier.pl/narzedzia/kalkulator-placowy

! Odpowiedz
8 8 niektoinny

Wyższa płaca minimalna to także i wyższe składki emerytalno-rentowe i zdrowotne, a co za tym idzie wyższe podatki! - Na rękę to wcale nie jest aż taka wielka różnica jeśli pracodawca zrezygnuje z wypłacania dodatkowej premii i innych nieoficjalnych dodatków do pensji! ;)

! Odpowiedz
2 11 niektoinny

Dla obywateli i dla rządu nawet i 2500 brutto nie byłoby wcale źle!! Gorzej już dla małych przedsiębiorców, bo zagraniczne supermarkety, które i tak wykazują w większości same straty - po to żeby tylko nie płacić w Polsce podatków - z pewnością byłoby na to stać i w większości z nich ta płaca już teraz jest na znacznie wyższym poziomie niż śmieszne 1500 złotych z groszami na rękę!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
11 15 search

Ja nie widze przeszkod by min wynosila tyle ile pensyja posla.

! Odpowiedz
0 3 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
19 27 pbi2000

Pani Minister Rafalska nie chce, żeby "utrzymać relację minimalnego wynagrodzenia na poziomie 47,2 proc. w odniesieniu do przeciętnego wynagrodzenia". W szkole Pani Minister była dawno. Jak podniesione zostanie minimalne wynagrodzenie to przeciętne wynagrodzenie wzrośnie. Parytet jest niemożliwy do utrzymania. Człowiek i koń mają średnio 3 nogi...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
16 11 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
10 41 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
19 43 jasiek2017

Czyli znowu wszystko podrozeje

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.