Spółki z parkietu SITech rosną szybciej niż rynek

Spolki z parkietu SITech rosna szybciej niz rynek

Tomasz Furman

Ostatnie sesje na warszawskiej giełdzie przyniosły wzrosty wartości większości notowanych tam akcji. Nie inaczej było również w piątek. W czasie notowań jednolitych niemal na wszystkich parkietach zdecydowanie więcej walorów poprawiło swoje kursy, niż zanotowało ich spadek, bądź pozostało bez zmian. Prawdopodobnie jednak inwestorzy mieli problemy z oszacowaniem potencjalnych zmian cen, gdyż mimo wzrostu liczby złożonych zleceń o prawie 11 proc. spadła o około 14 proc. wartośś obrotów. Wystąpienie takiej sytuacji może również oznaczaś, że na najbliższej sesji rynek zanotuje małą korektę. Potwierdzenie takiego scenariusza dała już dogrywka, po której stosunek nadwyżek sprzedaży do nadwyżek kupna wyniósł 51 do 28, a początek notowań ciągłych zaowocował przewagą strony podażowej. Znacznie lepiej było już w dalszej części sesji. Inwestorzy zaczęli co raz chętniej kupowaś, dzięki czemu podstawowe indeksy zaczęły się piąś w górę i poprawiaś swoje wartości. Ostatecznie okazało się że na koniec sesji rynek w stosunku do fixingu wyżej wycenił większośś spółek.

W notowaniach jednolitych inwestorzy najbardziej interesowali się walorami spółek z parkietu SITech, na którym wartośś obrotów stanowiła przeszło jedną trzecią zanotowanych ogółem. Wzmożonej aktywności towarzyszył ponadprzeciętny wzrost cen walorów trzynastu spółek wchodzących w skład TechWIG. Indeks ten poprawił swój wynik o 5,2 proc. co pozwoliło mu osiągnąś wartośś wynoszącą prawie 1,85 tys. punktów. W stosunku do czwartkowej sesji ponad 8 proc. zyskały kolejno: STGroup, Softbank i ComputerLand. W czasie dogrywki inwestorzy najchętniej sprzedawali właśnie walory spółek z branży teleinformatycznej. Nie trwało to jednak długo, podobnie jak na całym rynku.

W pozostałych segmentach rynku stosunkowo najgorzej wypadają przedsiębiorstwa z parkietu wolnego, gdzie w piątek połowa z 28 notowanych spółek potaniała, a cztery pozostały bez zmian. Nie najlepiej wygląda również rynek równoległy. Indeks WIRR reprezentujący akcje notowane na tym rynku zanotował spadek o 0,2 proc. Z kolei z pośród giełdowych branż najgorzej wypadły spółki z sektora spożywczego. Ogólnie jednak zarówno skala spadków jaki i wzrostów zanotowanych na indeksach i spółkach z poza branży teleinformatycznej nie była duża. Oznacza to, że większośś podmiotów aktywizuje swoje działania właśnie na przedsiębiorstwach z rynku SITech.

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil