REKLAMA

Spółka z Mysłowic deklaruje przejęcie 3 z 4 przewidzianych do likwidacji kopalń

2015-01-12 21:19
publikacja
2015-01-12 21:19
Spółka z Mysłowic deklaruje przejęcie 3 z 4 przewidzianych do likwidacji kopalń
Spółka z Mysłowic deklaruje przejęcie 3 z 4 przewidzianych do likwidacji kopalń
fot. Marek Wiśniewski / / FORUM

Mysłowicka spółka Universal Energy deklaruje, że chce przejąć trzy z czterech kopalń Kompanii Węglowej, które rząd zamierza zlikwidować. Chodzi o kopalnie Brzeszcze, Sośnica-Makoszowy i Bobrek-Centrum.

Krzysztof Domarecki, właściciel Universal Energy i główny akcjonariusz Seleny (fot. Marek Wiśniewski / FORUM)


Przedstawiciele firmy są zdania, że po zrestrukturyzowaniu tych zakładów możliwa jest rentowna kontynuacja ich działalności. Spółka nie wyklucza też zainteresowania innymi podmiotami górniczymi. Na temat przejęcia kopalń szefowie spółki chcą rozmawiać z przedstawicielami KW.

Firma ocenia, że jest w stanie przeprowadzić proces restrukturyzacji ww. kopalń w taki sposób, aby możliwa było ekonomiczna kontynuacja ich działalności. Firma zwróciła się do władz Kompanii Węglowej z propozycją spotkania w tym temacie - poinformowano w przesłanym PAP komunikacie. Firma sprecyzowała, że w sprawie przejęcia kopalń zwróciła się do Kompanii w poniedziałek.

Rzecznik KW Tomasz Głogowski powiedział, że jak dotąd nic mu nie wiadomo o takiej ofercie. Nie możemy się do tego na razie odnieść, bo żadne rozmowy na ten temat nie były dotychczas prowadzone. Póki co dla nas jest to informacja medialna - powiedział Głogowski.

Waldemar Mróz: zamiary firmy są jak najbardziej poważne

Prezes Universal Energy Waldemar Mróz powiedział PAP, że zamiary firmy są jak najbardziej poważne. Wiemy, co należy zrobić, aby te zakłady działały nadal, dając ludziom pracę - powiedział prezes. Podkreślił, że ma 30-letnie doświadczenie w branży; był m.in. wiceprezesem Katowickiego Holdingu Węglowego.

Nasze oceny wykazały możliwość prowadzenia rentownej działalności trzech z kopalń przeznaczonych do likwidacji, ale nie wykluczamy także zainteresowania innymi podmiotami górniczymi - oświadczył Mróz, pytany, dlaczego w zainteresowaniu spółki są kopalnie Brzeszcze, Sośnica-Makoszowy i Bobrek-Centrum, a czwarta przeznaczona do likwidacji kopalnia - Pokój - już nie.

Mróz oświadczył, że liczy na to, że szefowie KW będą zainteresowani ofertą i zaproszą przedstawicieli Universal Energy do rozmów. Nie chciał zdradzić, w jaki sposób firma chciałaby zrestrukturyzować przynoszące dziś olbrzymie straty kopalnie. Poinformował tylko, że kluczową kwestią jest odpowiedź na pytanie, dlaczego te zakłady generują straty.

Universal Energy Sp z o.o. ma siedzibę w Mysłowicach. Została zarejestrowana wiosną 2014 r. Firma działa w sektorach energetycznym i górniczym. Należy do Krzysztofa Domareckiego, który jest jednym z najbogatszych Polaków, twórcą i głównym akcjonariuszem giełdowej spółki Selena, zajmującej się produkcją i eksportem artykułów chemii budowlanej. Jak powiedział prezes Mróz, firma Universal Energy koncentruje się na nowoczesnych i bezpiecznych dla środowiska rozwiązaniach w zakresie surowców energetycznych. Chodzi m.in. o wydobycie metanu z pokładów węgla i zgazowanie węgla w złożu.

Plan restrukturyzacji

Rząd zapowiedział w środę, że w ramach planu naprawczego Kompanii zamierza zlikwidować cztery należące do tej spółki kopalnie: Brzeszcze w miejscowości o tej nazwie, Bobrek-Centrum w Bytomiu, Sośnica-Makoszowy w Gliwicach i Zabrzu oraz Pokój w Rudzie Śląskiej.

W kopalniach przeznaczonych do likwidacji trwa protest, prowadzony także pod ziemią. Sprzeciwiający się temu związkowcy w poniedziałek rozszerzyli akcję do protestujących kopalń dołączyły cztery kolejne, na ponad dwie godziny zablokowano tory kolejowe w Katowicach. W poniedziałek do Katowic na rozmowy z górniczymi związkami przyjechała premier Ewa Kopacz.

Według planu dla KW możliwości dofinansowania tej spółki wyczerpały się i bez restrukturyzacji upadnie ona w ciągu miesiąca. Wśród rozwiązań wskazano likwidację czterech kopalń KW, przeniesienie 6 tys. osób do innych zakładów i osłony dla zwalnianych - kosztem ok. 2,3 mld zł. Plan naprawczy dla KW zakłada sprzedaż nowej zawiązanej przez Węglokoks spółce celowej 9 z 14 kopalń Kompanii. Z pozostałych jedną ma kupić Węglokoks (Piekary), a kolejne cztery mają być zlikwidowane przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń (SRK).

Według zarządu KW dalsze wydobycie w czterech kopalniach, które zostaną przeniesione do SRK, jest ekonomicznie nieuzasadnione. W 2014 r. zakłady te przyniosły w sumie 821 mln zł strat. (PAP)

kon/ malk/

Źródło:PAP
Tematy
Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Komentarze (54)

dodaj komentarz
~plazowicz
Zaraz się pewnie okaże, że niewielkim nakładem "ale jednak można". Jak w tysiącach innych przypadków prywatyzacjo-upadłości przedsiębiorstw państwowych. Znam bardzo nieliczne przypadki gdy przedsiębiorstwo państwowe kwitnie. Wszystko są to jednak monopole ale i tak ciągnie się wokół nich wielki (bo wielkimi kwotami obracają) Zaraz się pewnie okaże, że niewielkim nakładem "ale jednak można". Jak w tysiącach innych przypadków prywatyzacjo-upadłości przedsiębiorstw państwowych. Znam bardzo nieliczne przypadki gdy przedsiębiorstwo państwowe kwitnie. Wszystko są to jednak monopole ale i tak ciągnie się wokół nich wielki (bo wielkimi kwotami obracają) smród kryminalnych skandali. CEZ, PZU, Gazprom...
~Atomik2
Wystarczy chwilę pomyśleć aby wiedzieć, że nikt mu tych kopalni nie sprzeda. Jesli prawdą jest to, co podaje pełnomocnik górniczy rządu w swoim dokumencie nt konieczności zamykania kopalni, to problemem rzeczywistym jest nadprodukcja węgla w Polsce - więcej się go produkuje, niż jest zużywane i potrzebne. I dlatego trzeba zamknąć Wystarczy chwilę pomyśleć aby wiedzieć, że nikt mu tych kopalni nie sprzeda. Jesli prawdą jest to, co podaje pełnomocnik górniczy rządu w swoim dokumencie nt konieczności zamykania kopalni, to problemem rzeczywistym jest nadprodukcja węgla w Polsce - więcej się go produkuje, niż jest zużywane i potrzebne. I dlatego trzeba zamknąć kilka kopalni aby ograniczyć produkcję. Jesli tak, to po ew. sprzedaży 3-4 kopalni temu biznesmenowi poprawi on wydajnośc w swoich kopalniach, przytnie koszty i będzie sprzedawał swój węgiel po niższej cenie niż znowu kilka nowych-najgorszych kopalni pozostałych w Komp. Węglowej. Czyli znowu państwowa i nieefektywna Kompania Węglowa będzie miała kilka nierentownych kopalni, nie potrafiących konkurować z tymi 3-4 sprzedanymi. Problem za pare lat się powtórzy i jedynym wyjściem dla KW będzie znowy wyznaczenie 3-4 najgorszych kopalni do zamknięcia. Czyli albo idziemy otwarcie w prywatyzację całości górnictwa - jakoś tego nie słyszę - albo nikt mu tych kopalni teraz nie sprzeda.
~hanys
Pan W.Mróz przepadł w wyborach do zarządu KHW S.A.,kiedy tam jeszcze pracowałem.Cała załoga powiedziała mu stanowczo-NIE!Wszyscy mieli dosyć tego pana i jego szalonych pomysłów.Nie wierzę w jego szczere intencje,przejęcie kopalń przez jego spółkę śmierdzi z daleka przekrętem.
~rufus
a ja jak dostanę zasiłek z opieki społecznej to deklaruję kupić czwartą kopalnię od bankruta czyli polskiego rządu naszpikowanego "ekspertami"...
~Kefir77
Universal Energy Sp z.o.o 2014 r (KRS) - wysokość kapitału zakładowego 500.000,00 ZŁ Pan Domarecki 1000 udziałów, spółka AD NIVA zarejestrowana 2013 r (KRS) z Wrocławia, ulica strzegomska 2-4, 4000 udziałów. Jako działalność podali wydobywanie węgla, przesył energii i pochodnie. Szkoda, że tak naprawdę nigdy niczego nie musieli Universal Energy Sp z.o.o 2014 r (KRS) - wysokość kapitału zakładowego 500.000,00 ZŁ Pan Domarecki 1000 udziałów, spółka AD NIVA zarejestrowana 2013 r (KRS) z Wrocławia, ulica strzegomska 2-4, 4000 udziałów. Jako działalność podali wydobywanie węgla, przesył energii i pochodnie. Szkoda, że tak naprawdę nigdy niczego nie musieli budować od podstaw. Zarządzają i czerpią kasę z tego co zostało już zbudowane. Wielka mi firma, tak to każdy może przyjść na gotowe i trzepać siano.
~Kefir77
Universal Energy Sp z.o.o. zarejestrowana (KRS) ul. Oświęcimska 54, 41-400 Mysłowice. Zobaczcie sobie w Google map co jest na tej ulicy. Data zdjęcia 2013 r. Jeżeli, to nadal tak wygląda, to jest to kpina i to ma być siedziba jednego z najbogatszych polaków. Chyba, że firemka zarejestrowana jest w domu lub w tych barakach. Kto łyka Universal Energy Sp z.o.o. zarejestrowana (KRS) ul. Oświęcimska 54, 41-400 Mysłowice. Zobaczcie sobie w Google map co jest na tej ulicy. Data zdjęcia 2013 r. Jeżeli, to nadal tak wygląda, to jest to kpina i to ma być siedziba jednego z najbogatszych polaków. Chyba, że firemka zarejestrowana jest w domu lub w tych barakach. Kto łyka te banialuki. Tak jak pisałem wcześniej firma montowana na szybko.
~Kefir77
Universal Energy Sp z o.o. to spółka-córka. Firma-matka, to Universal Energy z USA założona w 1994 roku, tyle w temacie. Zmontowali spółeczkę na szybko, by dokonać deal. Wykupią kopalnię wraz z złożami i z czasem przekażą udziały do firmy-matki. Wszystko może mieć też z wiązek z ustaleniami pakietu klimatycznego 2020 rok oraz z Universal Energy Sp z o.o. to spółka-córka. Firma-matka, to Universal Energy z USA założona w 1994 roku, tyle w temacie. Zmontowali spółeczkę na szybko, by dokonać deal. Wykupią kopalnię wraz z złożami i z czasem przekażą udziały do firmy-matki. Wszystko może mieć też z wiązek z ustaleniami pakietu klimatycznego 2020 rok oraz z Agenda 21. Nie wspominam już służb specjalnych.
~Stach
Głupi Adolf Hitler zamiast wykupić Polskę rozpętał wojnę. A wystarczyło żeby pieniądze na wyrób bomb i innej amunicji, przeznaczyć na wykupienie polskiej ziemi i fabryk.

Powiązane: Górnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki