Spółka bankrutuje, ale chce wypłacić menadżerom 14 mln dol. premii

Toys R Us, jeden z największych producentów zabawek dla dzieci, mimo ogłoszonej we wrześniu upadłości może wypłacić - za zgodą sądu - 14 mln dol. premii pracownikom najwyższych szczebli, by zmotywować ich do pracy. 

(fot. Kyodo / MAXPPP)

We wrześniu 2017 r. spółka ogłosiła upadłość, mając na swoim koncie prawie 5 mld dolarów długów. Jednocześnie zapowiedziała, że nie zamierza likwidować sklepów, a restrukturyzacja zadłużenia pozwoli firmie przetrwać.

We wtorek 5 grudnia sąd upadłościowy wydał zgodę na wypłatę 14 mln dol. premii 17 menadżerom spółki, zmniejszając ją tym samym o 2 mln - początkowo władze firmy chciały, by wypłacony dodatek wynosił 16 mln dolarów. Ma się to przyczynić do większej motywacji do pracy przed okresem świątecznym i wyrobieniem odpowiedniej normy sprzedażowej. Jak stwierdził sędzia, wiele firm decyduje się na taki krok.

Portal usatoday.com podaje, że oprócz tych "skromnych" benefitów, najważniejsi pracownicy mogą liczyć również na samochody z szoferami czy darmowe podróże samolotami.

Jednak żeby w ogóle doszło do wypłat jakichkolwiek premii, firma musi wypracować 484 mln dolarów rocznego zysku, a co najmniej 550 mln, by ich wysokość osiągnęła wymienione 14 mln dolarów. Na trudności spółki duży wpływ miało m.in. pojawienie się na rynku konkurencyjnego Amazona i innych e-sklepów, dzięki którym spora część konsumentów decyduje się na zakupy przez internet.

Mimo wcześniejszych obietnic, firma zapowiedziała na wiosnę zamknięcie 26 z 84 sklepów w Wielkiej Brytanii, przez co prace stracić może 800 osób.

W chwili ogłoszenia upadłości Toys R Us posiadało 1600 sklepów na całym świecie i zatrudniało około 65 tys. pracowników, których liczbę w okresie bożonarodzeniowym chce jeszcze zwiększyć.

DU

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne