REKLAMA
Tylko u nas

Finowie nie zgadzają się na płatności za gaz w rublach. Sprawę skierowali do arbitrażu

2022-05-17 19:01
publikacja
2022-05-17 19:01
Finowie nie zgadzają się na płatności za gaz w rublach. Sprawę skierowali do arbitrażu
Finowie nie zgadzają się na płatności za gaz w rublach. Sprawę skierowali do arbitrażu
fot. evgenii mitroshin / / Shutterstock

Fiński importer gazu Gasum skierował do arbitrażu umowy na dostawy gazu, którą podpisał ze spółką Gazprom Export; nie zgadza się, by płacić za gaz w rublach - podano we wtorkowym komunikacie spółki.

Jak wyjaśniono we wtorkowym komunikacie fińskiej spółki, Gasum podpisał wieloletni kontrakt na dostawy gazu z rosyjskim Gazprom Export, którego szczegóły negocjowano od jesieni ubiegłego roku. W kwietniu Gazprom Export zwrócił się do Gasumu m.in. z żądaniem, by płatności za uzgodnione w kontrakcie dostawy gazu były dokonywane w rublach, a nie w euro.

"Gasum nie akceptuje wymogu Gazprom Export, by przejść na płatności w rublach" - wskazano w komunikacie spółki. Dodano, że sprawa "zostanie rozstrzygnięta w postępowaniu arbitrażowym".

Fiński importer gazu wskazał, że przewiduje możliwość wstrzymania dostaw gazu do Finlandii przez Gazprom Export.

"Gasum nie miał innego wyjścia, jak oddać umowę do arbitrażu. W tej trudnej sytuacji zrobimy wszystko, co w naszej mocy, by móc zaopatrywać naszych fińskich klientów w energię, której potrzebują” – stwierdził cytowany w komunikacie dyrektor generalny Gasum Mika Wiljanen.

W Finlandii niemal 100 proc. zużywanego gazu pochodzi z Rosji (w tym surowiec dostarczany przez Estonię), ale gaz stanowi ok. 5 proc. ogólnego zapotrzebowania na energię w kraju. Jedynie ok. 30 tys. gospodarstw domowych korzysta z gazu; duża część z nich nie zużywa go do celów grzewczych. Gaz ziemny ma znaczenie przede wszystkim dla różnych procesów przemysłowych w kraju, w tym przemysłu drzewnego, stalowego czy branży spożywczej.

W ostatnim czasie rząd Finlandii zdecydował o znaczącym zwiększeniu krajowej produkcji biogazu oraz wykorzystania go w transporcie ciężkim. W kwietniu władze rozpoczęły też współpracę z Estonią w celu realizacji dostaw gazu ziemnego drogą morską. (PAP)

autorka: Magdalena Jarco

maja/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Komentarze (5)

dodaj komentarz
abcx
Chyba biedaki nie przewidzieli albo im nikt nie powiedział że wejście do NATO to stanie się państwem "wrogim" i płatność w rublach albo brak gazu. Żenujące są te UE fikołki z płatnościami w rublach :(
jaszczura
Żenujące jest to zmienianie warunków płatności w trakcie trwania umowy.
polonu
przecież nie muszą się zgadzać zostanie im zakręcony kurek i po sprawie kto decyduje ten co sprzedaje czy ten co kupuje ,o czym tu jeszcze dyskutować .po co taki temat bez sensu .
jaszczura
Co mnie dziwi, że Bankier do teraz nie opublikował artykułu o nacjonalizacji fabryk Renault w Rosji.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki