Spółdzielnia decyduje, co oglądają lokatorzy

Spółdzielnie mieszkaniowe w całej Polsce dyskryminują operatorów telekomunikacyjnych. Tak wynika z postępowań prowadzonych przez UOKiK - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Źródło: ThinkstockSpółdzielnie dyskryminują operatorów

Spółdzielnie mieszkaniowe utrudniają lub wręcz uniemożliwiają dostawcom internetu czy sygnału telewizyjnego działalność na swoim terenie. Od 2010 r. urząd wydał 21 decyzji w takich sprawach, a w toku jest kolejnych sześć postępowań wyjaśniających. Decyzje prezesa UOKiK potwierdzają również sądy, które badają odwołania składane przez spółdzielnie.

Na monopolistycznych praktykach spółdzielni tracą przede wszystkim mieszkańcy. "Z punktu widzenia lokatora korzystne jest, żeby w jednym budynku usługi telekomunikacyjne mogło świadczyć jak najwięcej przedsiębiorców. Ich rywalizacja oznacza niższe ceny i większą dbałość o klienta" - zauważa Maciej Chmielowski z biura prasowego UOKiK.

Jak ocenia adwokat Mariusz Zając, obecne uregulowania dają przedsiębiorcom telekomunikacyjnym instrument prawny gwarantujący dostęp do budynków mieszkalnych. Ale jak podkreśla ekspert - trzeba pamiętać o długotrwałości procedury uzyskania decyzji dostępowej. (PAP)

tpo/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 ~Spółdzielcy

Z rady nadzorczej spółdzielni Pojezierze w komitecie Cz. Małkowkskiego tylko Pani Olszewska? To bardziej prezes Barański osobiście powinien startować w wyborach. A gdzie próbuje szczęścia do ratusza Mokra, z tej samej cud - rady? Ulewicz też z Pojezierza pod parasolem PiS startuje? Prezes Okulicz z olsztyńskiej sm ma ponoć dbać o właściwe programy tzw. spółdzielczych kandydatów. Na walnym zgromadzeniu o takie jakby upoważnienie zabiegał od uczestników nisko procentowego quorum spółdzielczego zebrania. Sam nie chce poddać się publicznej ocenie wolnych wyborców. Mokra sprawa? Na razie nieprzemakalny prezes Przedwojski w autobusie linii 15 promuje się na plakacie jako kandydat do rady miasta z komitetu oczywiście Grzymowicza. O programie jeszcze nie słychać, ale da głos /tak nazywa publiczne wystąpienia/ w tej sprawie w swoim czasie - taktyka. Reszty swego wianuszka wiernych działaczy spółdzielczych jeszcze nie pokazują. Taki los żołnierzy, a powinni być na pierwszej linii. Wyborcy wdzięczni też postawią krzyżyk, tam gdzie trzeba. Stosownie do zasług, dawno rozpoznanych. Jak poprzednim razem - in minus.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 4 ~SKOKsenatorPiS

Obrotny senator PiS+ SKOK. Grzegorz "Bierecki należy do twórców Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo--Kredytowych. Gdy w 2011 r. startował do Senatu, był jeszcze prezesem Kasy Krajowej nadzorującej wszystkie SKOK-i w Polsce. Jego władza miała jednak zostać ograniczona w 2012 r. gdy SKOK-i przejdą pod kontrolę Komisji Nadzoru Finansowego. Gdy to nastąpiło, Bierecki przestał szefować Krajówce, ale wciąż pełni wiele funkcji w systemie SKOK. W 2011 r. spółka Media SKOK (dziś Apella) rozpoczęła na Podlasiu wielką kampanię reklamową największej kasy - SKOK-u Stefczyka. W lokalnych mediach wypowiadał się głównie Bierecki, szef rady nadzorczej Stefczyka. Na zlecenie PiS Media SKOK zrobiła również Biereckiemu kampanię wyborczą na Podlasiu - za usługę dostała blisko półtora miliona złotych. Po jego wygranej w wyborach spółka Media SKOK kupiła lokalny "Tygodnik Podlaski", rozdawany bezpłatnie w Białej Podlaskiej i trzech sąsiednich powiatach - dokładnie w okręgu wyborczym Biereckiego. Przez kilka lat miał on nakład 30 tys. egz., ale na dwa miesiące przed nadchodzącymi wyborami samorządowymi podniesiono go do 40 tys. Część egzemplarzy dostali do skrzynek pocztowych mieszkańcy Białej Podlaskiej, resztę rozdaje się w 360 punktach w mieście i okolicy". /z GW/

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 4 ~SKOK-monstrum

W kupie siła. ”Na początku dominującą pozycję w grupie zajmowała Krajowa Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa w Sopocie (Kasa Krajowa). Z czasem jej pozycję przejmowały inne podmioty, w tym głównie SKOK Holding S.a.r.l. - spółka utworzona w Luksemburgu, oraz częściowo SKOK im. F. Stefczyka. Z wp.plW co wdepnęli członkowie SKOK?KNF informuje o tym, o czym spółdzielcze SKOKI milczały. „Pierwotnym i jedynym udziałowcem SKOK Holding była Kasa Krajowa. SKOK Holding został utworzony 12 października 2007 roku. Poprzez KK kontroluje najbardziej znaczące podmioty z grupy: TUW SKOK (80,11 proc. udziałów), Asekuracja sp z o.o. (100 proc.), TF SKOK (63,96 proc.), Apella (99,58 proc.), Agencja Ratingu Społecznego (100 proc.)”. Z wp.pl

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 4 ~RajSKOK

Do raju podatkowego. „Zyski idą do Luksemburga . KNF zwraca w raporcie uwagę na to, że w porównaniu z 2013 rokiem liczba podmiotów, którą kontroluje SKOK Holding S.a.r.l. wzrosła z 8 do 11. Z analiz KNF wynika, że w 2013 r. system SKOK poniósł ponad 83 mln zł kosztów funkcjonowania tych podmiotów, a SKOK Holding osiągnął zysk w wysokości 141 mln zł. Jednak kwota ta nie została wypłacona w postaci dywidendy dla Kasy Krajowej. To spowodowało, że nie zasiliła ona Funduszu Stabilizacyjnego, który jest przeznaczony do realizacji ustawowych obowiązków Kasy Krajowej w tym wspierania kas spółdzielczych znajdujących się w kraju”. Z wp.pl

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~Obcojęzyczne

W gazetkach szermują polskojęzycznymi hasłami patriotycznymi – dla ściemy? „Analiza przeprowadzona przez KNF pokazuje, że sam SKOK Holding nie zatrudnia żadnych pracowników i dochody holdingu pochodzą w lwiej części z dywidend otrzymywanych od spółek, których posiada akcje lub udziały. Poza spółkami ubezpieczeniowymi SKOK są to m.in. Awek, eCard, Apella, ECCO Holiday. Nad znaczną częścią tych podmiotów KNF nie ma kontroli. Zdaniem Kasy Krajowe istnienie holdingu jest uzasadnione koniecznością "racjonalizacji i optymalizacji kosztów oraz wyników grupy"”. Z wp.pl

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~Omnibus

„Wiele spółek, nieliczni zarządzający . Jedną z rzeczy, które zaniepokoiły nadzór jest fakt, że przy tak rozbudowanej sieci podmiotów, krąg osób, które wchodzą w ich skład jest stosunkowo wąski. Grzegorz Bierecki, który do niedawna pełnił funkcję prezesa KK SKOK, obecnie zasiada w zarządach 5 spółek: Arenda Bierecki, SKOK Holding, MP 59 Bierecki Sosnowski, SIN Bierecki, Fundacja Sanitas. Do tego zasiada w radach nadzorczych 15 spółek i jest przewodniczącym World Council Credit Unions”. Tak obrośnięci intratnymi funkcjami wielu funkcjonariuszy spółdzielczych, nie tylko w SKOKach! Choinki funkcyjne.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 3 ~Multimedium

Baaardzo ważki treściowo a eksponowany artykuł. Aż cztery komentarze. Tytuł powinien brzmieć: Nie spółdzielnia z-a zarząd, czyli prezesi decydują. To istotna różnica. Nikt ogółu spółdzielców o te praktyki nie pytał! Na tym polega tutejsza DEMONkracja.

! Odpowiedz
1 1 ~erereer

ja mam internet i oglądam co chce

! Odpowiedz
1 7 ~olo

Dodam, że operatorzy cwaniakują na swoich klientach wciskając im całe pakiety w których jest pełno niechcianych programów telewizyjnych. Przypomnę, że w Kanadzie jest tak, że każdy może dostać te programy tv które chce i na takie podpisuje umowę. To jest technicznie możliwe.

! Odpowiedz
0 8 ~ss

owszem chcą świadczyć tyle ,że nie płacąc za infrastrukturę,ani za szkody poczynione w czasie przyłączeń ...ot taki niuans

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 2,0% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil