Spokojny listopad

2019-11-18 08:17
publikacja
2019-11-18 08:17
Spokojny listopad

Piątkowa sesja przyniosła wzrosty na większości globalnych rynków, ale nie zmieniła neutralnego wydźwięku całego tygodnia. Wzrosty w Europie osiągnęły skalę od 0,1% (FTSE 100) do 1,0% (IBEX), na większości giełd oscylując wokół pół procent. Na plusie zdołał się wreszcie zamknąć WIG20, który odnotował wzrost o 0,4% przy bardzo niewielkich minusach małych i średnich spółek. Tydzień zdecydowanie pozostawił w Polsce niedosyt, a końcówka miesiąca i zbliżające się dostosowanie wagi Polski w indeksach MSCI stawiają pod znakiem zapytania szanse na relatywną siłę względem rynków zagranicznych przed początkiem grudnia. Głównym motorem wzrostów było Dino, które w czwartek obroniło wsparcie na poziomie 135 zł, by w piątek znaleźć się przejściowo nawet powyżej 140 zł. Dobrze zachowywały się też spółki telekomunikacyjne (Orange, Cyfrowy Polsat).

W USA widzieliśmy silne wzrosty (S&P500 i NASDAQ zyskały po 0,7%) i zamknięcie na dziennych szczytach. Wall Street wciąż żyje słowami L.Kudlowa o zbliżającym się porozumieniu z Chinami, gdy tylko ostatnie kwestie (m.in. harmonogram zakupów surowców rolnych) zostaną rozwiązane. Rynki w Szanghaju, Tokio i Hong Kongu wyraźnie dziś rosną pomimo kolejnych weekendowych starć protestantów w autonomii z policją. Władze Hong Kongu oczekują już, że spadek PKB w 2019 r. wyniesie -1,3%, a kolejne linie lotnicze ograniczają połączenia do targanego konfliktem miasta. Bank Chin poinformował o obniżeniu stopy repo do 2,5% oraz zasileniu systemu finansowego zastrzykiem płynność w wysokości 25,6 mld USD poprzez operacje otwartego rynku.

Tematem dnia wydaje się zapowiedź IPO Saudi Aramco. Władze w Riyadzie będą chciały sprzedać 1,5% akcji naftowego giganta, którego wycena okaże się niższa od pierwotnych założeń i sięgnie prawdopodobnie 1,6-1,7 bln USD. Oznacza to, że ostateczna wartość IPO okaże się zapewne tylko symbolicznie wyższa niż miało to miejsce w przypadku Alibaby.

Z uwagi na brak dużych szans na wynegocjowanie porozumienia amerykańsko-chińskiego w listopadzie może czekać nas kolejny tydzień niewielkiej zmienności. Publikowane w środę (Fed) i czwartek (EBC) zapisy dyskusji z ostatnich posiedzeń banków centralnych pozwolą rzucić nieco światła na szanse na dalsze luzowanie polityki monetarnej w głównych gospodarkach w 1Q2020, ale oczekiwania rynkowe, że takowe nastąpi, są obecnie niewielkie. Najciekawiej powinna wyglądać sesja piątkowa z uwagi na publikacje PMI z Europy i USA.

Kamil Cisowski

Dyrektor Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego

Dom Inwestycyjny Xelion

0x01 graphic

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności

Źródło:Xelion. Doradcy Finansowi
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki