REKLAMA

Spokojna sesja na GPW. Na tle USA widać pewną siłę rynku

Marcin Dziadkowiak2023-09-22 17:51zastępca redaktora naczelnego Bankier.pl
publikacja
2023-09-22 17:51

Piątkowa sesja na GPW przebiegała w spokojnych nastrojach, a indeksy przebywały w ramach niezbyt szerokiego zakresu zmian. Indeks największych spółek zanotował kosmetyczną stratę, a najlepiej radziły sobie maluchy. Na tle zagranicy polski rynek wygląda w trakcie ostatnich sesji stosunkowo mocno. Niezbyt za to zachwycają obroty.

Spokojna sesja na GPW. Na tle USA widać pewną siłę rynku
Spokojna sesja na GPW. Na tle USA widać pewną siłę rynku
fot. Robert Gardziński / / FORUM

Indeks WIG20 stracił w trakcie piątkowej sesji zaledwie 0,02 proc., oscylując przez całą sesję wokół poziomu odniesienia. Najwięcej „emocji” przyniósł dziś nagły spadek indeksu o 17 pkt po godz. 14. WIG20 szybko jednak odrobił te straty i na zakończenie sesji wyniósł 1949,25 pkt.

Kliknij, aby zobaczyć aktualne notowania. (Bankier.pl)

Także indeks średnich spółek – mWIG40 – zanotował niewielką stratę w wysokości 0,15 proc. do 5024,08 pkt. Najlepiej poradziły sobie maluchy – sWIG80 zyskał 0,41 proc. Najszerszy wskaźnik – indeks WIG – stracił 0,01 proc. Obroty na całym rynku były niezbyt okazałe i wyniosły niewiele ponad 800 mln. zł.

Przy niesprzyjającym sentymencie na Wall Street, polski rynek pokazuje pewną siłę. Podczas gdy indeks S&P500 notuje w ciągu kilku ostatnich sesji spadek o 3,7 proc., a dzisiejsza próba odbicia wygląda niezbyt okazale, flagowy indeks GPW WIG20 osunął się jedynie o ok. 1 proc., utrzymując się nad średnią 200-sesyjną.

Dzisiejszy spadek indeksu WIG20 był jedynie kosmetyczny, ale jeśli spojrzeć na składowe indeksu, to przewaga spadków była dużo wyraźniejsza. Na plusie zakończyło sesję jedynie 6 spośród 20 największych spółek. Minusów było więcej, ale za to były niezbyt okazałe – tylko w jednym przypadku przekroczyły 2 proc.

Od początku sesji brylowało LPP, którego kurs zyskał ponad 5,3 proc. Spółka opublikowała wyniki za II kwartał roku obrotowego 2023/24, notując lepszy od oczekiwań zysk netto. Zdaniem analityków, LPP osiągnęło dobre wyniki dzięki redukcji kosztów. Oczekują oni istotnej poprawy marży brutto na sprzedaży w drugim półroczu. Poprawiło to sentyment dla branży odzieżowej, której branżowy indeks zyskał dziś ponad 4 proc. Oprócz LPP sporo zyskiwały także Inter Sport (+8,4 proc., zamknięcie na poziomie 1,165 zł) i Redan (+4,5 proc., zamknięcie na poziomie 0,418 zł).

Jedną ze słabszych spółek w segmencie odzieżowym było Miraculum, którego akcje spadły o 3 proc., do 1,29 zł za akcję. To może być efekt rekomendacji wydanej przez analityków Ipopema Securities, którzy w raporcie z 22 września rozpoczęli wydawanie rekomendacji dla Miraculum od zalecenia "trzymaj", a wartość godziwą akcji wyznaczyli na 1,25 zł za akcję.

Drugim walorem w WIG20, który wyróżnił się dziś wzrostami, był, o dziwo, Orlen, którego kurs zyskał 2 proc. Spółka, która dotychczas nie opublikowała danych o marży za sierpień, wciąż utrzymuje „przedwyborczą” promocję cen paliw. Na całkiem sporej liczbie stacji można bowiem zatankować benzynę Pb95 czy olej napędowy za mniej niż 6 zł/l.

Dzisiejsze wzrosty Orlenu są kolejną próbą obicia od poziomu 58 zł, warto jednak pamiętać, że od początku sierpnia do denka na początku września notowania koncernu spadły o blisko 20 proc. Spółka poinformowała dzisiaj, że wspólnie z Yokogawa Europe będzie pracować nad uruchomieniem przemysłowej produkcji neutralnych pod względem emisji dwutlenku węgla syntetycznych paliw lotniczych.

Na końcu stawki zmian kursów w ramach indeksu blue chipów, ze spadkiem o 2 proc. zameldowały się Kęty.

Patrząc na drugi garnitur spółek z GPW, w indeksie mWIG40 największe wzrosty notowała dziś CI Games. Spółka od paru dni koryguje wcześniejsze spadki, a dziś kurs wzrósł o 5 proc. Prezes spółki Marek Tymiński podtrzymuje opinię, że zbliżająca się premiera "Lords of The Fallen" może o 3-5 razy zwiększyć wycenę spółki.

Przez większość sesji dobrze radził sobie Asbis, którego kurs zyskiwał blisko 2 proc. Jednak pod koniec sesji uaktywniła się podaż i ostateczny wzrost kursu sięgnął niespełna 1 proc.  Spółka podała, że jej skonsolidowane przychody wyniosły w sierpniu 2023 roku ok. 245 mln USD i były o ok. 18 proc. wyższe niż rok wcześniej.

Na drugim biegunie indeksu średniaków znalazły się m.in. Enea (-3 proc.), Tauron (-2,2 proc.) i GreenX (-2,12 proc.).

Wśród mniejszych spółek, jednym z wyróżniających się walorów, były akcje Suneksu, którego kurs zyskał ponad 4 proc. Spółka poinformowała, że obserwuje w ostatnich miesiącach spowolnienie w branży. Liczy, że koniunktura na rynku poprawi się po I kwartale 2024 r.

W końcówce peletonu maluchów  notowany był natomiast PCF Group, ze spadkiem sięgającym 3 proc. Spółka podała, że w II kw. 2023 roku miało stratę netto j.d. na poziomie 8,8 mln zł, wobec konsensusu PAP Biznes zakładającego 2,6 mln zł straty.

Peleton najmniejszych spółek zamknęły notowania Datawalk ze spadkiem o 5 proc.

Źródło:
Marcin Dziadkowiak
Marcin Dziadkowiak
zastępca redaktora naczelnego Bankier.pl

Zastępca redaktora naczelnego Bankier.pl. Już w czasie studiów na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu rynki kapitałowe stały się jego pasją, która pozwoliła mu rozpocząć pracę w Bankier.pl i rozwijać dział giełdowy. Zainteresowanie sprawami krajowymi i zagranicznymi pozwoliło mu także spełnić się w pracy w prowadzeniu newsroomu. Jego ambicją jest, aby Bankier.pl był wciąż najlepszym źródłem informacji, nie tylko dla inwestorów giełdowych. T +48 71 748 95 03 K +48 601 560 819

Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (2)

dodaj komentarz
simonsoft8
kupczynia kupuję na konic, ta prostytucja giełdowo

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki