REKLAMA

Nowa szczepionka przeciw COVID-19 dla młodzieży. Od piątku można się szczepić

2021-08-13 15:27
publikacja
2021-08-13 15:27
Nowa szczepionka przeciw COVID-19 dla młodzieży. Od piątku można się szczepić
Nowa szczepionka przeciw COVID-19 dla młodzieży. Od piątku można się szczepić
/ Pexels

Od piątku dzieci i młodzież w wieku od 12 do 18 lat będą mogły zaszczepić się preparatem Spikevax od firmy Moderna – poinformowało w piątek Ministerstwo Zdrowia. Resort opublikował także schemat podawania szczepionek.

Pod koniec lipca Europejska Agencja Leków (EMA) dopuściła do użytku szczepionkę na COVID-19 firmy Moderna u dzieci i młodzieży w wieku od 12 do 17 lat. Wcześniej taka możliwość występowała tylko w przypadku Pfizera.

Ministerstwo Zdrowia przekazało, że w Polsce szczepienie tej grupy wiekowej preparatem Moderny możliwe jest od piątku.

Resort opublikował komunikat w sprawie stosowanych schematów szczepień u osób do 18. roku życia.

Zgodnie z nim w przypadku szczepionki Comirnaty (od firmy Pfizer/BioNTech) rekomendowany odstęp między dwoma dawkami powinien wynieść 21 dni. Z kolei w przypadku szczepionki Spikevax (od Moderny) zarekomendowano odstęp to 28 dni.

W komunikacie podkreślono, że rekomendacje są zgodne z charakterystyką produktów leczniczych.

Ministerstwo zaznaczyło, że w celu uzyskania maksymalnej możliwej ochrony przed COVID-19, w tym choroby wywołanej przez wariant delta wirusa SARS-CoV-2, ważne jest podanie dwóch dawek szczepionki bez nieuzasadnionego wydłużania odstępów między dawkami.

Według informacji EMA działanie preparatu Moderny przeanalizowano w badaniu z udziałem 3732 dzieci w wieku od 12 do 17 lat. Wykazało ono, że szczepionka powoduje porównywalną odpowiedź immunologiczną, jak w grupie wiekowej 18-25 lat. U żadnego z 2163 dzieci, które dostały prawdziwą szczepionkę nie zaobserwowano objawów Covid-19. W grupie 1073 dzieci, która dostała placebo, objawy wystąpiły u czterech osób. Na podstawie tych wyników EMA stwierdziła, że skuteczność preparatu Moderny u dzieci w wieku od 12 do 17 lat jest podobna do skuteczności u dorosłych.

Najczęstsze działania niepożądane u dzieci w wieku od 12 do 17 lat są podobne do tych, jakie występują u osób w wieku 18 lat i starszych. Obejmują one ból i obrzęk w miejscu wstrzyknięcia, zmęczenie, bóle głowy, bóle mięśni i stawów, powiększenie węzłów chłonnych, dreszcze, nudności, wymioty i gorączkę - poinformowała Agencja. Objawy te są zwykle łagodne lub umiarkowane i ustępują w ciągu kilku dni po szczepieniu.

Polscy pacjenci otrzymują szczepionkę przeciw COVID-19 jednej z czterech firm. Preparatami firm AstraZeneca i Jannsen (Johnson & Johnson) szczepione są obecnie tylko osoby od 18. roku życia.

Od teraz do stosowania u dzieci powyżej 12. roku życia dopuszczone przez EMA są dwie szczepionki - firm Pfizer/BioNTech oraz Moderna.

Szczepionka Jannsen jest jednodawkowa. Pozostałe wymagają powtórzenia dawki.(PAP)

autorka: Karolina Kropiwiec

kkr/ mir/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Komentarze (11)

dodaj komentarz
konik_garbusek
Komentarze to ocean ignorancji, slyszeliscie o PIMS wsrod dzieci, ktorep przeszly covid i jakie to ma skutki? To poczytajcei, ziomale, biorący "wiedze" z internetowych memów...
nocin
Powiedz to rodzinie 12 letniego chłopca, którego matka zaprowadziła na szczepienie. Domyśl się co się stało następnego dnia .... niestety nie mogę ci pomóc bo wpis będzie usunięty. Rzecz miała miejsce w rzeszowskim
majmun
To jest właśnie wojna hybrydowa ze społeczeństwem. Jeszcze do każdej szczepionki niech smartfona rozdadzą to wszyscy będą szczęśliwi. Już chyba wszystko jasne jak zmniejszyć populację. Gratulacje dla dziennikarzy za współudział....
kenn
Smartfona w sieci 5G, netflixa na do końca lockdownów, zniżkę na McDonaldsy oraz piwa, plus domową kwarantannę, by obywatel siedział cicho i był zadowolony, w międzyczasie oglądając reklamy zachwalające nowy komunistyczny ład frazesami typu "777 mld" albo "Ostatnia prosta". :P
nocin
Tak to musi być smartfon w 5G bo on świetnie będzie korelował z tlenkiem grafenu, który znajduje się przynajmniej w jednaj "substancji" o dwóch składnikach.
abcx
Szczepienie seniorów, grup ryzyka to rozumiem ale dzieci i młodzież, po co? Co to ma dać? Albo to jest bezmyślne dojenie z kasy albo nie rozumiem jaki jest tego cel.
marekpoznan
Śmiertelność wśród młodzieży to jeden na milion... brawo! Trzeba natychmiast wszystkich zaszczepić na tą śmiercionośną chorobę!
ajwaj_
Super
Balbina wyszczepi swoich PISa-Boyz
marekpoznan
Wracaj do swojego chłopaka trolku ruski.
ajwaj_ odpowiada marekpoznan
bander trollu
karte Polaka kupil czy znalazl ?

Powiązane: Narodowy Program Szczepień przeciw wirusowi SARS-CoV-2

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki