"Spiegel": kampania dezinformacyjna przeciwko Bundeswehrze na Litwie

Przeciwko Bundeswehrze stacjonującej od niedawna na Litwie prowadzona jest w internecie kampania dezinformacyjna sterowana prawdopodobnie z Rosji - informuje w czwartek "Der Spiegel". Rozsiewane są pogłoski o zgwałceniu nieletniej przez niemieckich żołnierzy.

Zdaniem NATO kampania jest zamierzonym propagandowym atakiem, obliczonym na zdyskredytowanie za pomocą niesprawdzonych informacji (fake news) stacjonujących od kilku tygodni na Litwie żołnierzy Bundeswehry, których obecność ma stanowić symboliczne wsparcie krajów bałtyckich w sytuacji zagrożenia ze strony Rosji.

Jak pisze niemiecki tygodnik, kampania przeciwko obecności Bundeswehry została dobrze przygotowana. 14 lutego do szefa parlamentu Litwy oraz kilku litewskich mediów wysłany został e-mail zawierający dokładny opis gwałtu na młodej Litwince, do którego rzekomo doszło pięć dni wcześniej w miejscowości Janów (lit. Jonava). Ze względu na liczne szczegóły informacja sprawiała wrażenie wiarygodnej, dzięki czemu została opublikowana przez kilka mniejszych mediów.

Litewski rząd szybko zweryfikował pogłoskę. Jak się okazało, do wydarzenia opisanego w e-mailu nigdy nie doszło.

Według "Spiegla" incydent traktowany jest bardzo poważnie przez władze NATO. Sojusz Północnoatlantycki dostrzega w tej akcji pierwszy stopień wojny hybrydowej ze strony Rosjan. Niemieckie ministerstwo obrony potwierdziło, że sytuacja z fałszywą informacją miała miejsce. NATO uważa, że dojdzie do kolejnych ataków tego rodzaju. (PAP)

lep/ akl/ ap/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil