"Spiegel": Polska "ześlizguje się" w stronę autokracji

"Der Spiegel" napisał w środę, że Polska, naśladując Węgry, "ześlizguje się w kierunku autokracji" przy biernej postawie innych krajów. Według niemieckiego tygodnika przywódcy państw UE mają jednak taki sam problem jak KE - nie dysponują instrumentami nacisku.

Premier Beata Szydło i prezes PiS Jarosław Kaczyński
Premier Beata Szydło i prezes PiS Jarosław Kaczyński (fot. Adam Chełstowski / FORUM)

"Węgry już są autokracją" - pisze Markus Becker, autor opublikowanego w internetowym wydaniu tygodnika materiału "Europa ma problem z Europą Wschodnią".

"Polska jeszcze tak daleko nie zaszła. Rządząca tam partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS) postępuje jednak najwidoczniej zgodnie ze scenariuszem Orbana" - ocenia autor będący korespondentem "Spiegla" w Brukseli.

"Sparaliżowanie polskiego Trybunału Konstytucyjnego skłoniło Komisję Europejską do wdrożenia procedury kontroli praworządności" - przypomina autor. "Rząd PiS wykorzystał ten fakt do podburzania nastrojów w kraju przeciwko UE, a równocześnie w znacznej mierze zignorował zalecenia KE" - czytamy w "Spieglu".

"Jeżeli polski rząd pozwoli na upłynięcie ostatecznego terminu w lutym, KE nie pozostanie nic innego jak zalecenie szefom państw i rządów UE uruchomienia art. 7 traktatu" - pisze Becker.

Dziennikarz "Spiegla" przytacza opinię Europejskiej Rady Spraw Międzynarodowych (European Council on Foreign Relations - ECFR), że "skończy się wygodne spychanie polskiego problemu na Komisję".

"Spiegel" zaznacza, że niektórzy politycy europejscy domagają się, by sprawą Polski już teraz zajęli się przywódcy. "Sytuacja w Polsce jest cały czas niepokojąca" - powiedział szef klubu Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim Manfred Weber. Jego zdaniem "prawicowo-narodowy rząd w Polsce narusza wolność mediów i praworządność". "Tym tematem nie powinna zajmować się tylko KE, lecz musi on stać się przedmiotem dyskusji szefów państw i rządów" - powiedział cytowany przez "Spiegla" Weber. "Chodzi o fundamentalne problemy Europy jako całości" - podkreślił niemiecki europoseł.

Zdaniem "Spiegla" szefowie państw i rządów mają jednak identyczny problem jak KE - nie dysponują właściwie instrumentami nacisku. "Mści się teraz to, że przed przyjęciem 10 krajów w 2004 roku, a w 2007 - kolejnych dwóch, UE nie ustaliła wiarygodnych sankcji na wypadek, gdyby doszło do naruszenia podstawowych wartości" - pisze Becker.

"Wiara, że we wschodnich krajach członkowskich nie pojawią się już nigdy więcej autokratyczne tendencje, była naiwnością" - cytuje "Spiegel" politologa Andreasa Maurera.

"UE nie jest w stanie w sposób wiarygodny grozić sankcjami" - stwierdza Nicolai von Ondarza z Fundacji Nauka i Polityka.

Monachijski politolog Werner Weidenfeld uważa, że Polska musi jednak liczyć się w przyszłości z sankcjami. Jego zdaniem wprowadzenie nowych mechanizmów sankcyjnych jest "mało realistyczne", gdyż wymagałoby zmiany traktatów unijnych. "UE mogłaby jednak uchwalić dodatkowe porozumienie" - uważa politolog.

"Spiegel" wskazuje na precedens, jakim była przyjęta w roku 1970 Europejska Współpraca Polityczna (EWP), umożliwiająca pogłębianie integracji europejskiej poza obowiązującymi traktatami. EWP istniała przez 22 lata bez podstawy traktatowej.

"Jeżeli jest wola polityczna, to pomysł się znajdzie" - powiedział "Spieglowi" Weidenfeld.

Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP)

lep/ mmp/ kar/ woj/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 1 ~Incognito

Jakikowiek rzad by nie rządził Kto jak kto ale Niemcy nie mają prawa jas pouczać. Powinni odszkodowanie wypłacić wielomiliardowe za szkody uczynione podczas II Wojny Światowej

! Odpowiedz
5 5 ~maltoza

Cóż, mają we własnym kraju własną gazetę, więc wypisują co chcą, Grupa Wyszehradzka powinna wreszcie uruchomić lub wykupić dla siebie własne media, z kanałem TV włącznie, w którym poza przybliżaniem naszej kultury i historii czyli wszystkiego tego co jest w dobrym przewodniku turystycznym, znajdzie się trochę polityki i tematów ekonomicznych widzianych z naszej strony, i nie tylko o V4 ale i o reszcie świata z naciskiem właśnie na Europę.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 6 ~ad

A co nie widać że rośnie u nas dyktatorek ? Wystarczy włączyć TVP przecież kłamią jak za komuny. Co materiał to kłamstwo i fałszerstwo. Ministra zdrowia wygwizdali i widziałem to na własne oczy a w TVP pokazali ludzi bijących brawo.

! Odpowiedz
0 1 ~Wit odpowiada ~ad

Wystarczy popatrzeć na fotkę . Jak oni są z tego ciemnego ludu zadowoleni. Jak dzieci cieszą się że z Polski robią rozp............ ną stodołę. Jak się cieszą .....

! Odpowiedz
6 7 ~RIMET

Nie bedzie Niemiec pluł nam w twarz i dzieci nam tumanił !!! Niech wnukowie nazistow patrza na swoj kraj, gdzie ludzie boja sie wyjsc na ulice.

! Odpowiedz
7 7 ~Jaja

Tylko zacierać ręce.Myślałem, że to już niedługo Białoruś a to jak malowana Ukraina.W Sejmie już jak Werchownej Radzie.Czekam jak zaczną się lać po pyskach a jak się ociepli to na Wiejskiej powstanie Majdan.Co miesiąc 10 pod wodzą jakiegoś klechy katolicy uzbrojeni w krzyże zaczną się tłuc z gawiedzią na Placu Zamkowym.Warto też co miesiąc 18 zwrócić uwagę na Kraków tam zgniłe jaja polecą gęsto .Będzie się działo

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 12 ~specjalista_PR

Brawo, pokazujcie jak najczęściej kompromitację niemieckich mediów

! Odpowiedz
4 6 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
15 10 ~poczatekkońca

Jaro ponoć osłabł na zdrowiu, a jedynie słuszna partia rządząca sobie bez niego nie poradzi

! Odpowiedz
19 18 ~łapska_won_od_Polsk

der szpicel w hitlerowskiej formie, rrrrraus schweine!

! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IX 2017
PKB rdr 3,9% II kw. 2017
Stopa bezrobocia 7,0% VIII 2017
Przeciętne wynagrodzenie 4 501,22 zł VII 2017
Produkcja przemysłowa rdr 4,3% IX 2017

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl