Lepiej być spawaczem niż politologiem? Niekoniecznie

Największą grupę bezrobotnych stanowią sprzedawcy, a spawaczy bez pracy jest więcej niż politologów - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Dziennik przyjrzał się danym resortu pracy z końca czerwca. Wtedy było 158 tysięcy bezrobotnych sprzedawców, którzy jak wskazują eksperci, tracą pracę przy okazji coraz częstszych upadłości małych sklepów i coraz silniejszymi dyskontami.

Jak walczyć z bezrobociem?» Jak walczyć z bezrobociem
Na drugim miejscu pod względem liczby bezrobotnych są ślusarze. W rejestrach urzędów pracy jest ich 43 tysiące - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Gazeta pisze też, że w kraju jest blisko 4,8 tys. spawaczy i przypomina słowa premiera, że "lepiej być pracującym dobrym spawaczem, niż kiepskim politologiem bez pracy". Okazuje się, że bezrobotnych politologów jest nieco mniej niż spawaczy - 3,6 tysięcy.

Jak wskazują eksperci, duża liczba bezrobotnych fachowców to skutek niechęci ludzi do podążania za pracą do innych miejscowości lub też braku specjalistycznych umiejętności.

Komentuje Łukasz Piechowiak, analityk Bankier.pl
Łukasz PIechowiak

Jeszcze nie zapisywałbym się na politologię

Statystyka pokazuje, ze więcej bezrobotnych jest wśród spawaczy niż wśród politologów. Teoretycznie to dobra wiadomość dla tych drugich, ale jeszcze nie zapisywałbym się na studia w tym kierunku. Chociaż bezrobotnych spawaczy jest więcej, to jednak inna jest specyfika tego zawodu. Teraz jest bez pracy, ale – jak to często bywa – w niedługim czasie wyjedzie do Niemiec na zlecenie i w miesiąc zarobi tyle, że starczy mu na rok życia w Polsce. Spójrzmy na przeciętne wynagrodzenie spawacza, które wynosi ok. 2,8 tys. zł brutto (2 tys. zł netto), ale 25% zarabia więcej niż 3,9 tys. zł brutto (2,8 tys. zł netto).

A ile zarabia politolog? To zależy od tego co robi. Górna granica zarobków jest nieograniczona, ale nie łudźmy się - absolwent politologii bez doświadczenia zawodowego będzie miał szczęście jak ktoś zaoferuje mu pracę za pensję minimalną, czyli 1500 zł brutto (1111 zł netto).

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/"Dziennik Gazeta Prawna"/łp/kry
Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~etnograf

W sejmie jest cała masa politologów, socjologów i historyków. Zaś ekonomistów i przedsiębiorców jak na lekarstwo - skutki widoczne gołym okiem.

!